راهکار پژوهشگران کشور برای ارائه پاسخ های علمی به ابر دزدی و هارپ

راهکار پژوهشگران کشور برای ارائه پاسخ های علمی به ابر دزدی و هارپ

بی دانلود: پژوهشگران پارک علم وفناوری دانشگاه تهران با بومی سازی رادار سونداژ یون، امکان مطالعه بر روی لایه یونوسفر در ایران را مهیا کردند و آنها امیدوارند بتوانند با داده های این سامانه، پاسخی علمی به پدیده هایی چون ˮهارپˮ و ˮابردزدیˮ بدهند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، بالاترین لایه اتمسفر "یونوسفر" نام دارد که همچون سپر دفاعی زمین را در مقابل تابش های یونی که از سمت خورشید به کره زمین می رسد، محافظت می کند. این لایه در بالاترین لایه اتمسفر جای دارد و می تواند پرتوهای خطرناک فرابنفش و پرتو ایکس خورشید را ربوده و مانند سقفی از ورودشان به زمین پیشگیری کند تا زندگی بر روی سیاره زمین شدنی شود.
این لایه علاوه بر صیانت از سیاره زمین از امواج مضر، کارکرد دیگری دارد. پژوهشگران براین باورند "یونوسفر" چند روز پیش از رخداد زلزله دستخوش تلاطمات می شود؛ بدین جهت آنها مطالعه این لایه را به عنوان پیش نشانگر بلایای طبیعی همچون زلزله مورد توجه قرار داده اند.
مطالعه این لایه بوسیله رادار سونداژ یون میسر است و تنها راداری که می توانست لایه یونوسفر را در ایران مورد مطالعه قرار دهد، رادار دانشگاه تهران بوده که از سال ۲۰۰۶ از کار افتاده است.
مریم حسین زاده، کارشناس یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که این شرکت از سال ۸۹ تاسیس شده است، اظهار داشت: این شرکت که در حوزه تغییرات آب و هوا فعال است، از سال ۹۰ موفق به گرفتن مجوز دانش بنیانی شد.
وی افزود: آنچه که در مطالعات مربوط به آب و هوا اهمیت دارد، مطالعه لایه یونوسفر است؛ چونکه اطلاعات این لایه در زمینه هایی چون آب و هوا، جت استریم ها (بادهای نسبتاً قوی متمرکز در یک جریان باریک در جوّ) و بارش ها و پیش نشانگرهای زلزله و سایر بلایای طبیعی کاربرد دارد.
حسین زاده اظهار داشت: کاری که ما در مطالعات خود انجام دادیم، این است که رادار سونداژ یون که در ایران وجود داشته و از سال ۲۰۰۶ از کار افتاده و قدیمی بوده است، را با عنوان "ایلیا IS110" بومی سازی کردیم و بوسیله این ابزار اطلاعات لایه یونوسفر را جمع آوری کردیم.
وی با تأکید بر این که اطلاعاتی که از این دستگاه به دست آمده، در زمینه های آب و هواشناسی و پیش نشانگر زلزله و دفاعی و هوافضا کاربرد دارد، افزود: علاوه بر آن از داده هایی که به دست آمد، می توان به جریان هایی مانند هارپ، دزدی ابرها و جت استریم ها بطور علمی پاسخ داد.
حسین زاده با اعلان اینکه داده های به دست آمده از رادار سونداژ این شرکت قابل ارائه به متقاضیان است، اشاره کرد: این دستگاه از دی ماه سال ۱۴۰۰ بطور ۲۴ ساعته کار پایش لایه یونوسفر را انجام می دهد و حداقل ارتفاع پایش این دستگاه ۱۲۰۰ کیلومتر است.
این محقق، لایه یونوسفر را یک لایه یونی در اطراف زمین دانست و افزود: با توجه به این که هسته زمین یک لایه مغناطیسی است، این دو لایه (هسته زمین و لایه یونوسفر) برآیند میدان مغناطیسی با یکدیگر دارند و هر تغییری حتی کوچک در هر نقطه از دنیا در لایه یونوسفر رخ دهد، در بخش های دیگر لایه یونوسفر تاثیر می گذارد و به تبع آن شاهد تغییرات آب و هوایی هستیم. گرمایش زمین یکی از کوچکترین لطمه های دستکاری های لایه یونوسفر بشمار می رود.
منبع:

1402/01/19
19:47:50
0.0 از 5
505
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود