۴ روش فناورانه نانویی برای افزایش بهره وری در صنعت

۴ روش فناورانه نانویی برای افزایش بهره وری در صنعت

به گزارش بی دانلود، توسعه مواد جدید با کارایی بالا، بهبود فرآیندهای تولید، افزایش بهره وری انرژی و ارتقاء عملکرد داروها و مکمل ها ازجمله راهبردهایی است که شرکتهای فناور ایرانی طی سالهای گذشته عرضه کردند و به دنبال آن زمینه ارتقاء و افزایش بهره وری در قسمت های صنعتی را فراهم آوردند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر با هدف افزایش بهره وری صنعتی، در زمینه تحقیق و توسعه فناوری نانو سرمایه گزاری نموده و ماحصل آن نانو محصولاتی بوده که از راه مسیرهای مختلف باعث ارتقاء بهره وری صنعتی شده است.
روش هایی که شرکتهای ایرانی برای به کارگیری فناوری نانو به منظور افزایش بهره وری صنعتی بهره برده اند، مختلف و متنوع است که از آن جمله میتوان به روش "توسعه مواد جدید" اشاره نمود.
شرکتهای ایرانی روی توسعه نانومواد جدید مانند پوشش های نانوساختار، کامپوزیت ها و کاتالیزورها کار کرده اند و تولید نانومواد گرافن، نقاط کوانتومی، انواع نانوذرات فلزی نظیر طلا و نقره از جانب شرکتهای ایرانی، افزایش بهره وری محصولات صنعتی را به دنبال داشته است.
برای مثال یکی از صنایع لاستیک سازی با افزودن نانوذرات موفق به تولید واشرهای آب بند لوله و اتصالات شده که نسبت به واشرهای معمولی عملکرد بهتری دارند. کاتالیزورهای موجود در کاتالیست های داخل اگزوز خودرو با نانوذرات عملکرد بهتری پیدا کرده اند و بتن های سبک تر و مستحکم تر نتیجه افزودنی های نانویی است که در داخل کشور تولید می شود.
بهبود فرآیندهای تولید از دیگر روش های بهبود و ارتقاء صنایع از راه نانو است. شرکتهای ایرانی درحال بررسی این مورد هستند که چگونه فناوری نانو می تواند با ایجاد روش های کارآمدتر و دقیق تر برای تولید محصولات، بهره وری فرآیندهای تولید را بهبود بخشد. بعنوان مثال، یکی از شرکتهای دانشی، فناوری پوشش تبدیلی نانوزیرکونیوم را به تولیدکنندگان صنعتی لوازم خانگی عرضه کرده است که کارایی خط تولید آنها را بهبود داده و فرایند نسبت به فناوری های قدیمی، تسریع شده است.
یکی از شرکتهای تولیدکننده وسایل منزل بهره وری خویش را با این فناوری افزایش داده است، قبل از پیاده سازی فناوری پوشش تبدیلی زیرکونیومی از جانب شرکت فناور، این شرکت تولیدکننده وسایل خانگی برای پوشش دهی هر محصول به ۳ تا ۵ دقیقه زمان نیاز داشت که این کار سرعت خط تولید را در حد ۱٫۸ متر بر دقیقه محدود می کرد. اما استفاده از پوشش تبدیلی زیرکونیومی ایرانی در این خط تولید، سرعت را چند برابر افزایش داد و سرعت خط تولید به ۴٫۲ متر بر دقیقه رسید. ازاین رو برای تولید ۲۰۰۰ محصول که قبلا ۲۴ ساعت زمان نیاز بود، هم اکنون این کار در ۸ ساعت صورت می گیرد.
به نقل از ستاد نانو، افزایش بهره وری انرژی از دیگر روش های ارتقای فعالیت بخش صنعتی است؛ چون که یکی از شرکتهای تولیدکننده سرامیک، سرامیک محفظه احتراق توربین گازی حاوی نانوذرات را ساخته است که این فناوری هم اکنون در نیروگاه های برق یزد و بندرعباس استفاده می شود که عمر و عملکرد توربین های تولید برق را زیاد می کند.
ارتقاء عملکرد داروها و مکمل ها از دیگر روش هایی است که صنایع ایران از آن بهره گرفته اند. ایران بر توسعه درمان های پزشکی جدید مانند درمان های سرطان و سیستم های دارورسانی متمرکز است. ده ها شرکت ایرانی درحال تولید مکمل های دارویی با عملکرد بهبودیافته با کمک فناوری نانو هستند. داروهای شیمی درمانی در ایران تولید و صادر می شود که نقش مؤثری در افزایش طول عمر بیماران سرطانی داشته و در عین حال عوارض کمتری را برای بیماران به دنبال دارد. در واقع سیستم های دارورسانی برپایه فناوری نانو در ایران توانسته است کارایی و ایمنی داروها را بهبود بخشد و در عین حال عوارض جانبی آنها را کم کند.
منبع:

1402/01/26
15:22:20
0.0 از 5
464
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود