صادرات ۶۶۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی کشور

صادرات ۶۶۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی کشور

بی دانلود: ارزش صادرات رسمی گیاهان دارویی و فرآورده های گیاهی و سنتی در کشور در سالهای اخیر به بالای 660 میلیون دلار رسیده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، ایران کشوری مستعد برای کشت و تولید گیاهان دارویی است، بطوریکه از بیش از ۸ هزار نوع گیاهان مختلفی که در کشور رشد می کنند، حدود ۴۵۰ گونه آنها جزو گیاهان دارویی است؛ گیاهانی که صادرات آنها می تواند ارزش افزوده بالایی برای کشور داشته باشد.
شرایط مساعد آب وهوایی و سبقه زیاد ایرانیان در تولید این محصولات؛ بهترین زمینه برای تولید گیاهان دارویی و تزریق سود حاصل از آن به اقتصاد کشور است. بنا بر آمارهای موجود؛ هم اکنون حدود ۹۰ درصد انواع گیاهان دارویی در داخل کشور تولید می شود؛ اما سهم صادرات و فروش این محصولات باارزش طبیعی در دنیا چندان چشم گیر و واقعی نیست.
گزارش های رسمی موجود حاکی از این است که ارزش صادرات رسمی گیاهان دارویی و فرآورده های گیاهی و سنتی در سال ۹۲ حدود ۳۵۰ میلیون دلار بوده که این رقم در سالهای اخیر به بالای ۶۶۰ میلیون دلار رسیده است. ارزش کل صادرات منهای زعفران نیز ۳۷۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.
ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری به عنوان یکی از نهادهای پیشگام در این صنعت؛ برای بسط همکاریهای علمی و فناوری در سطح بین الملل و فراهم کردن زمینه بیشتر صادرات محصولات به دیگر کشورها برنامه های متنوعی را با همکاری دیگر نهادهای مؤثر در این عرصه تعریف کرده است.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، «حضور در شبکه همکاریهای نظارتی بین المللی قوانین حوزه داروهای گیاهی در دنیا به عنوان سی وشمین عضو»، «اعزام شرکت های دانش بنیان، فناور و خلاق به کشورهای پیشگام در این حوزه» و «تهیه و ارائه توانمندی های شرکت های داخلی در زمینه تجهیزات، فرآوری و اسانس و معرفی به کشورهای خارجی» همچون این اقدامات است.1402/01/27
09:54:50
0.0 از 5
461
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود