رشد ۹۰ درصدی شرکت های دانش بنیان در سال قبل

رشد ۹۰ درصدی شرکت های دانش بنیان در سال قبل

بی دانلود: باتوجه به تاکید رهبری براهمیت رشد و توسعه دانش بنیان ها، تعداد کل شرکت های دانش بنیان کشور با رشدی ۹۰ درصدی به ۸ هزار و ۳۶۸ شرکت رسید.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اعلام کرد؛ ۸ هزار و ۳۶۸ شرکت دانش بنیانی تابحال در کشور بوجود آمده است که از این تعداد، ۵ هزار و ۴۴۵ شرکت از نوع دانش بنیان تولیدی و ۲ هزار و ۹۲۳ شرکت از نوع دانش بنیان نوپا هستند.
برپایه این گزارش، شرکتهای دانش بنیانی که در آخرین اظهارنامه خود دارای درآمد عملیاتی باشند، به شرط فعالیت در حوزه فناوری های برتر بعنوان تولیدی شناخته می شوند.
همینطور شرکتهای دانش بنیانی که اظهارنامه مالیاتی ندارند یا بر مبنای آخرین اظهارنامه مالیاتی خود بدون درآمد عملیاتی باشند، بعنوان دانش بنیان نوپا شناخته می شوند.
شرکتهای دانش بنیان با فعالیت در انواع حوزه های مختلف، به دو گروه شرکتهای دانش بنیان تولیدی و نوپا دسته بندی شده و دانش بنیان های نوپا یا تولیدی هم بر مبنای نوع فعالیت، پیچیدگی و اهمیت فناورانه در ۳ گروه نوع یک، نوع دو یا نوع ۳ دسته بندی می شوند.
حوزه های فناورانه «فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی»، «دارو و فرآورده های پیشرفته تشخیص و درمان»، «مواد پیشرفته و محصولات برپایه فناوری های شیمیایی» و «ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته» همچون حوزه های اصلی فعالیت شرکتهای دانش بنیان است و کوشش می کنند تا در این عرصه ها دستاوردها و محصولات مناسبی را تولید و عرضه کنند.
همینطور حوزه های «وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی»، «برق و الکترونیک، فوتونیک، مخابرات»، «فناوری اطلاعات و نرم افزارهای کامپیوتر ای»، «خدمات تجاری سازی» و «صنایع فرهنگی، خلاق، علوم انسانی» هم از دیگر عناوین حوزه های فعالیت دانش بنیان های کشور است.
برپایه این گزارش، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری بعنوان متولی ایجاد و شکل گیری زیست بوم دانش بنیان و رشد و توسعه شرکتهای فعال دراین حوزه بوده و در جهت رشد هرچه بیشتر این شرکت ها طی سالهای اخیر گام برداشته است.
با عنایت به اقدامات معاونت علمی در جهت رشد و توسعه دانش بنیان ها در کشور طی چند سال گذشته، شاهد رشد چشم گیر شرکتهای دانش بنیان در حوزه های مختلف بوده ایم، به صورتی که برپایه آمار اعلام شده، درسال ۱۴۰۰ حدود ۷۵۰ شرکت دانش بنیان جدید ایجاد شده، اما در سال ۱۴۰۱، تعداد شرکت‎ های جدید به هزار و ۴۰۰ مورد رسیده و این خود گواهی بر رشد حدود ۹۰ درصدی تعداد شرکتهای دانش بنیان در کشور بوده است.
این درحالی است که نهایی سازی و ابلاغ قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان هم در اجرایی شدن این رشد و توسعه اثرگذار و گامی بلند در جهت شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری کشور و عرضه محصولات دانش بنیان به جامعه بوده است.1402/02/09
11:06:15
0.0 از 5
447
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود