موانع موجود در راه اجرای کامل قانون جهش تولید

موانع موجود در راه اجرای کامل قانون جهش تولید

به گزارش بی دانلود، به اعتقاد یکی از فعالان اقتصادی، عدم رویکرد حمایتی یکسان برای تمامی فعالان حوزه اقتصاد کشور و بازیگران زیست بوم نوآوری و دانش بنیان، نبود شبکه داده محور از ظرفیت ها و فرصت های قابل طرح برای تعامل هر دو طرف، عدم تعریف مسائل و چالش های واقعی و مبتنی بر نقاط اثر حقیقی اقتصاد کشور و چالش هایی از این دست مانع اجرای صحیح و کامل قانون جهش تولید است.


به گزارش ایسنا، قانون جهش تولید دانش بنیان با هدف ایجاد تسهیلات برای شرکتهای بزرگ و صنعتی و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید. در این قانون برای تسهیل فعالیت دانش بنیان ها، پیشبینی هایی در نظر گرفته شده است که مهم ترین آن همکاری گسترده دانش بنیان ها و بخش خصوصی برای برخورداری از مزایای قانون جهش تولید دانش بنیان است.
اما با وجود تمهیدات پیشبینی شده، این قانون هم مانند خیلی از دیگر قوانین موجود در کشور، در حوزه اجرا با اما و اگرهای فراوانی روبرو است.
شهاب جوانمردی، فعال اقتصادی با تکیه بر این که در صورت اجرای کامل قانون جهش تولید دانش بنیان، با افزایش ظرفیت های فعالیت در حوزه های متعدد، امکان بهره مندی فضای اقتصادی کشور از نتایج و دستاوردهای مجموعه های دانش بنیان بیشتر خواهد شد، اظهار نمود: بخش خصوصی همواره نگاه مثبتی به زیست بوم فناوری و دانش بنیان کشور داشته است و قانون مذکور، بخصوص اهرم اعتبار مالیاتی که در آن دیده شده، می تواند تمرکز بیشتری از سمت بخش خصوصی به عرصه های نوآوری و دانش بنیان ایجاد نماید.
وی افزود: البته بر سر راه اجرای این قانون چالش هایی وجود دارد که در قالب ظرفیت ها و رویکردها قابل طرح و بررسی هستند. همچون این چالش ها، میتوان به نبود رویکرد واقع بینانه به برنامه ریزی با عنایت به شرایط کنونی کشور و منطقه، اعتمادسازی دوطرفه میان فعالان صنعت و حوزه های مختلف اقتصاد کشور با بازیگران زیست بوم نوآوری و دانش بنیان اشاره نمود.
این فعال اقتصادی، نبود رویکرد حمایتی یکسان برای تمامی فعالان حوزه اقتصاد کشور و بازیگران زیست بوم نوآوری و دانش بنیان، نبود شبکه داده محور از ظرفیت ها و فرصت های قابل طرح برای تعامل هر دو طرف، عدم تعریف مسائل و چالش های واقعی و مبتنی بر نقاط اثر حقیقی اقتصاد کشور و چالش هایی از این دست را مانع اجرای صحیح و کامل این قانون دانست.
جوانمردی اضافه کرد: اتاق بازرگانی با افزایش جامعیت فعالیتهای خود در حوزه های مختلف اقتصادی کشور، تنظیم روابط و بازتعریف فرآیندهای حمایتی متاثر از قانون جهش تولید دانش بنیان و همچنین، پشتیبانی از تشکیل شبکه داده محور از فرصت های تعامل طرفین می تواند خیلی از موانع موجود را رفع کرده و اجرای این قانون را سرعت بخشد. البته، در این میان نباید شرایط مواجهه بنگاه های اقتصادی بزرگ با چالش های پیش رویشان را نادیده گرفت که از راه تعامل با بازیگران زیست بوم نوآوری و دانش بنیان قابل برطرف شدن است.
به نقل از روابط عمومی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران، وی افزایش ظرفیت های آگاهی بخشی نسبت به عملیاتی کردن این قانون، ایجاد فرصت های برنامه های تعامل نزدیک بازیگران زیست بوم نوآوری و دانش بنیان با فعالان اقتصاد کشور، بازتعریف برخی فرآیندهای متناظر بر مفاد این قانون با هدف تسریع آنها و مواردی از این دست را از مهم ترین المان های مورد نیاز اجرای ماده های این قانون دانست و اظهار داشت: همه این ها می تواند ذیل تشکیل کارگروه هایی برای این تنظیم روابط و بازتعریف فرآیندها مؤثر واقع شود.
منبع:

1402/03/01
13:47:31
0.0 از 5
400
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود