ضرورت پرهیز ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی از خام فروشی

ضرورت پرهیز ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی از خام فروشی

به گزارش بی دانلود، دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تصریح کرد: ضروریست ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی تلاش کند تا از خام فروشی محصولات گیاهان دارویی و به خصوص زعفران پرهیز شود و محصولات فرآوری شده در بازار جهانی عرضه شوند.به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر برزویی، دبیر ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی بعد از جلسه ۱۷۳ این ستاد، در مورد مبحث استفاده از زبان دوم برای دانشجویان خارجی حین تحصیل اظهار داشت: وزارت علوم و وزارت بهداشت با نگاهی جدید به دنبال جذب بیشتر دانشجوی خارجی، با حفظ تعمیق یادگیری زبان فارسی برای این دانشجویان هستند.

وی اضافه کرد: بدین منظور باید بتوانیم موانع لازم برای این کار را برداریم تا بتوانیم در جذب دانشجویان خارجی در منطقه نقش بیشتری را داشته باشیم.

دکتر برزویی تصریح کرد: بنابراین مقرر شد که در عین این که تعمیق یادگیری زبان فارسی برای دانشجویان خارجی همچنان در اولویت قرار داشته باشد، تسهیلات و انعطاف بیشتری را در بدو ورود دانشجویان خارجی به کشور برای آموزش زبان فارسی ایجاد نماییم. بنابراین مصوب شد کلیه دانشگاه ها با ضوابط بسیار دقیقی که وزارت علوم به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور عرضه خواهد کرد، بتوانند در بدو ورود دانشجویان خارجی، از زبان واسط و زبان دوم برای آموزش استفاده نمایند اما حتما پس از یک الی دو سال (بسته به مقطع دوره) زبان فارسی را بشکلی که هم دانشجو بتواند صحبت کند و هم بتواند بنویسد، جایگزین زبان واسط کنند. بنابراین قبولی در آزمون بسندگی زبان فارسی که مورد تایید وزارت علوم باشد، برای این دانشجویان در طول دوره تحصیل ضروریست.

دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در مورد گزارش نظارتی اجرایی سازی سند گیاهان دارویی و طب سنتی، اظهار نمود: بعد از ابلاغ سند مذکور در سال ۱۳۹۲، فعالیتهای اجرایی سازی این سند شروع شد. این سند دارای ۲ بخش گیاهان دارویی و طب سنتی است. در قسمت گیاهان دارویی پیشرفت های خوبی بخصوص در تولید علم، ثبت گونه ها، بازارهای تجاری و صادرات حاصل شده است که از ستاد گیاهان دارویی تقدیر گردید. اما در قسمت طب سنتی هنوز با اهداف سند بسیار فاصله داریم و باید کارهای زیادی را انجام داد و وضعیت ما خیلی مناسب نمی باشد.

وی افزود: در حوزه ثبت اختراع، تعداد دانشجو، تاسیس مراکز دانشگاهی و دانشکده ها، ایجاد شرکتهای دانش بنیان و شتاب دهنده ها در این عرصه، پیشرفت خیلی خوب و افزایش قابل توجهی را ملاحظه می نماییم که جای قدردانی از ستاد و وزارت بهداشت است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در جمع بندی گزارش نظارتی عرضه شده در جلسه اظهار داشت: مقرر شد ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی تلاش کند تا از خام فروشی محصولات گیاهان دارویی و به خصوص زعفران پرهیز شود و محصولات فرآوری شده در بازار جهانی ارائه شود.

به نقل از شورایعالی انقلاب فرهنگی، وی ادامه داد: در مورد شبکه توزیع گیاهان دارویی، ستاد باید بر تقویت این شبکه متمرکز شود. همینطور در بحث ترویج و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در حوزه گیاهان دارویی افراط و تفریط وجود دارد که سبب ایجاد مشکلاتی در این عرصه شده است و لازم است شیوه متعادلی در این عرصه اتخاذ شود.

دکتر برزویی در انتها خاطرنشان کرد: با عنایت به این که از تصویب این سند قریب به ۱۰ سال گذشته، مقرر شد پیشنهادات در مورد روزآمدسازی این سند به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور عرضه شود.

منبع:

1402/03/06
15:19:49
0.0 از 5
369
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود