نحوه امتیازدهی به مستعدان برای جذب در دستگاههای اجرایی

نحوه امتیازدهی به مستعدان برای جذب در دستگاههای اجرایی

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، طبق شیوه نامه شناسایی استعدادهای برتر به منظور جذب در دستگاههای اجرایی کشور، متقاضیان بر مبنای فعالیتهای آموزشی و پژوهشی، تعداد مقاله ها، طرح های فناورانه و تالیف کتاب، امتیازدهی می شوند و کسب حداقل امتیاز در مقطع کارشناسی ۳۵، در مقطع کارشناسی ارشد ۴۰ و دکتری حرفه ای ۵۰ در نظر گرفته شده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، در اجرای ماده (۳) آئین نامه "جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاههای اجرایی"، "شیوه نامه شناسایی استعدادهای برتر به منظور جذب در دستگاههای اجرایی کشور" پارسال به تصویب شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رسید.
بر طبق این شیوه نامه، نخبه به فردی برجسته و کارآمد اطلاق می شود که در خلق و گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در قالب ارزش های اسلامی اثرگذاری بارز داشته باشد و همینطور فعالیتهای وی بر پایه هوش، خلاقیت، انگیزه و توانمندی های ذاتی از یک سو و خبرگی، تخصص و توانمندی های اکتسابی از طرفی، باعث سرعت بخشیدن به پیشرفت و اعتلای کشور شود.

فرد مستعد برتر و یا استعداد برتر هم به فردی اطلاق می شود که مستعد نخبگی است، ولی هنوز به شرایط آن دست نیافته و دستیابی به آن، مستلزم فرآیند هدایت و توانمندسازی برای کسب خبرگی و نهایتا اثرگذاری بر محیط است.

هدف از تدوین شیوه نامه شناسایی استعدادهای برتر به منظور جذب در دستگاههای اجرایی کشور، شناسایی سرمایه انسانی صاحب استعداد برتر در مقاطع تحصیلی مختلف به منظور جذب و به کارگیری آنان در دستگاههای اجرایی کشور است.

انتخاب متقاضیان مشمول این طرح در دوران تحصیل، بر مبنای امتیاز حاصل از مجموع فعالیتهای آموزشی، پژوهشی، فناورانه-مهارتی و فعالیتهای فرهنگی- اجتماعی خواهد بود و مدارک دوره های تحصیلی خارج از کشور متقاضیان هم باید توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (حسب مورد) ارزشیابی و تایید گردد.

بررسی پرونده و انتخاب برگزیدگان به این صورت است که بنیادهای نخبگان استانی، اطلاعات بارگذاری شده از جانب متقاضیان را بررسی و راستی آزمایی می کنند و سپس افراد مشمول بر مبنای شیوه نامه در کارگروه شناسایی بنیاد ملی نخبگان و کانون ارزیابی انتخاب می شوند.

نحوه محاسبه امتیاز مقالات

بر اساس این شیوه نامه، دانش آموختگان دوره های تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای و دکتری تخصصی و هم دوره های تخصص و فوق تخصص رشته های علوم پزشکی موسسه ها، مشمول حمایت های این شیوه نامه هستند.

محاسبه امتیاز هر مقاله، بر مبنای تعداد نویسندگان و جایگاه فرد در میان نویسندگان (با حذف نام استاد راهنما و استاد مشاور) تعیین می شود. مقاله های عرضه شده در کنفرانس های ملی و بین المللی به شرط عرضه به صورت سخنرانی یا پوستر، مورد بررسی و امتیازآوری می شوند.

در این شیوه نامه برای مقاله های عرضه شده به کنفرانس های ملی و بین المللی به صورت چاپ، امتیازی داده نمی شود.

به منظور کیفی سازی هرچه بیشتر بررسی فعالیتهای پژوهشی متقاضیان، برای دانشجویان کارشناسی صرفاً ۲ مقاله برتر و برای دانشجویان کارشناسی ارشد صرفا ۵ مقاله برتر و برای دانشجویان دکتری صرفا ۱۰ مقاله‌یه برتر بررسی و امتیازدهی خواهد شد.

امتیاز به طرح های پژوهشی دانشجویی

طبق این شیوه نامه، امتیاز طرح هایی که در زمان دانشجویی انجام می شوند، در صورت موافقت یا رضایت استاد راهنمای متقاضی در زمان اجرای طرح به فرد تعلق خواهد گرفت.

امتیاز تالیف کتاب های علمی در رابطه با تخصص متقاضی هم لحاظ می شود و برای کتاب هایی با موضوعات مجموعه پرسش ها، آزمون ها، حل المسائل و نظایر آنها امتیازی در نظر گرفته نخواهد شد.

نحوه استخدام مستعدان در دستگاههای اجرایی

شاغلین دستگاههای اجرایی با قرارداد رسمی، پیمانی و یا قرارداد کار معین، شاغل محسوب می شوند.

این دسته از افراد می توانند در شیوه نامه «پایش، نگهداشت و ارتقای سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه شاغل در دستگاههای اجرایی» درخواست داده و در صورت برگزیدگی از تسهیلات در ارتباط با آن استفاده نمایند.

پس از تایید نهایی کانون ارزیابی، ظرف مدت یک هفته، اطلاعات مشمولین به سازمان اداری و استخدامی ارجاع داده می شود.

چنانچه متقاضی، یک مرتبه درخواست استفاده از تسهیلات را در سامانه بارگذاری کند و با آن مخالفت شود، در صورتیکه فعالیتهای آموزشی، پژوهشی، فناورانه- مهارتی و فرهنگی-اجتماعی متقاضی بعد از گذشت حداقل ۳ ماه از اعلام نتیجه کارگروه، ارتقا یابد، می تواند مجدداً درخواست خویش را از راه سامانه ارسال نماید.

برگزیدگان استخدام در دستگاههای اجرایی از امتیازات و تسهیلات ماده ۱۷ آئین نامه جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاههای اجرایی بهره مند می شوند.

مشمولین نظام وظیفه مجاز هستند درخواست خویش را برای برخورداری از تسهیلات این شیوه نامه ثبت کنند.

شرط لازم جهت بررسی پرونده در کارگروه شناسایی و کانون ارزیابی، کسب حداقل امتیاز ۳۵ از مقطع کارشناسی، کسب حداقل امتیاز ۴۰ از مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ­ای، کسب حداقل امتیاز ۵۰ از مقطع دکتری تخصصی، تخصص و فوق تخصص است.

منبع:

1402/03/16
12:03:18
0.0 از 5
377
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود