در نشست تخصصی آب، توسعه و مهاجرت اقلیمی مطرح شد

علل آلودگی رود ارس در بالادست

علل آلودگی رود ارس در بالادست

به گزارش بی دانلود، عضو هیات علمی دانشگاه تبریز ضمن اشاره به چالش های رود ارس، اظهار داشت: کشور ارمنستان بدون تمهیدات مهندسی نسبت به توسعه صنایع معدنی خود اقدام نموده که باعث نشت و ورود شیرابه ها به رود ارس شده است و سبب شده رود ارس بعنوان شاخه حیاتی کشور گرفتار آلودگی شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، مهدی ضرغامی در نشست تخصصی "آب، توسعه و مهاجرت اقلیمی" ضمن اشاره به وضعیت جهانی در زمینه دستکاری های غیر اصولی بشر در طبیعت و مهاجرت های اقلیمی، اظهار داشت: دریای آرال از تاجیکستان شروع می شود و تا ازبکستان، قرقیزستان و ترکمنستان ادامه دارد و این حوضه آبریز در روزگاری، دریایی با تولیدات بالا بوده و الان مسئله مهم آن رسوبات آلاینده کف این دریا است.
وی ضمن اشاره به موضوعات "هیدروپلیتیک" در دنیا، اظهار نمود: در آمودریا و سیردریا، تاجیکستان به انرژی نیاز دارد و در پایین دست، ترکمنستان نیازمند آب برای کشاورزی است و عدم همکاری میان آنها سبب شده است فشار اجتماعی ایجاد شود.
ضرغامی، نمونه دیگر را در کشور ارمنستان دانست و در اینباره توضیح داد: این کشور نسبت به توسعه صنایع معدنی خود اقدام نموده است ولی بدون تمهیدات مهندسی! این مورد باعث نشت و شیرابه ها به رود ارس شده است که سبب شده رود ارس بعنوان شاخه حیاتی کشور گرفتار آلودگی شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز ضمن اشاره به چالش های هیرمند و کشور افغانستان، اظهار داشت: در سال گذشته، ۱۰ هزار خانوار زابلی از زابل خارج شدند.
وضعیت آب ایران
وی با تکیه بر این که به علل مختلف سرانه منابع آب تجدیدپذیر و در دسترس سالانه، کاهش پیدا کند، اظهار داشت: عمده ترین دلیل آن، اینست که بارندگی کشور ۱۰ تا ۲۰ درصد کاسته شده و دمای کشور یک درجه سانتی گراد گرم تر شده است.
ضرغامی ضمن اشاره به اثرات افزایش جمعیت، اضافه کرد: سرانه آب تجدیدپذیر به ازای هر نفر از ۵۵۰۰ متر مکعب به ۱۳۰۰ متر مکعب در ۵۰ سال گذشته رسیده که نشان دهنده کاهش سرانه آب در دسترس هر نفر است.
وی افزود: در سالهای اخیر به علت توسعه کشاورزی، مجوز راه اندازی چاه داده نشده و چاه های غیر قانونی افزایش پیدا کرده و این امر سبب رخداد پدیده فرونشست در کشور شده است که باعث صدمه رسیدن به زیر ساخت های کشور همچون خطوط ریلی، نفت و گاز شده و اگر این پدیده کنترل و مدیریت نشود، زمینه مهاجرت را فراهم خواهد نمود.
این استاد دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه فاصله زیادی بین میزان منابع و مصارف آب در کشور وجود دارد، اظهار داشت: "عدم تعادل بین منابع و مصارف کشور"، "تنش و اختلاف فزاینده اجتماعی بین ذی نفعان و ذی مدخلان آب"، "بهره وری پایین استفاده از آب"، "آسیب پذیری در مقابل وقایع حدی مانند خشکسالی و تغییر اقلیم" همچون چالش های آب در کشور به شمار می روند.
ضرغامی، افزایش فراوانی سیل و خشکسالی را از نتایج تغییر اقلیم در کشور دانست و اظهار داشت: این پدیده سبب شده هم میزان آب در دسترس کاهش پیدا کند و هم میزان آب در محور زمان تغییر کرده است؛ به این مفهوم است که آب در دسترس که باید در طول سال پراکندگی داشته باشد، به یک باره از راه سیلاب در دسترس می شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز، اضافه کرد: اقدامی که در این حوزه احتیاج به اجرا داریم، اینست که در مدیریت یکپارچه سیستم آب و محیط زیست بازبینی داشته باشیم و در این حوزه به جای داشتن یک وزارت خانه متمرکز برای کنترل چاه ها نیازمند شبکه سازی در این حوزه هستیم.1402/03/30
11:36:33
0.0 از 5
304
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سیستم , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود