خدمات آزمایشگاهی پژوهشگاه مهندسی شیمی مبتنی بر استانداردهای ملی و بین المللی ارائه می شود

خدمات آزمایشگاهی پژوهشگاه مهندسی شیمی مبتنی بر استانداردهای ملی و بین المللی ارائه می شود

بی دانلود: یک مرکز آزمایشگاهی عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، با کسب استاندارد 17025-ISO موفق به ارائه خدمات آزمایشگاهی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی مبتنی بر این استاندارد بین المللی شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، براساس این گزارش، لابراتوار مرکزی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران موفق به گرفتن استاندارد ایزو 17025 ویژه الزامات عمومی برای عملکرد صحیح، بی طرفانه و سازگاری لابراتوار ها شد.
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران یکی از مراکز توانمند شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی است که خدمات متنوعی را در حیطه مواد پایه، فرآوری، ارتقاء، کیفیت سنجی و انواع فرآورده های مربوط به حوزه شیمی ارائه می دهد.
این پژوهشگاه، دامنه گسترده ای از کارهای پژوهشی و فناورانه، تولید نیمه صنعتی و نیز خدمات آزمایشگاهی عمومی و تخصصی در عرصه شیمی را در شمار کارهای خود دارد. حال این لابراتوار موفق شده است استاندارد ۱۷۰۲۵ را برای برخورداری مخاطبان از خدمات آزمایشگاهی باکیفیت و مبتنی بر استانداردهای ملی و بین المللی دریافت کند.
برهمین اساس، سلمان طاهری، مدیر لابراتوار پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی، با بیان این خبر اضافه کرد: باتوجه به کوشش های انجام شده در این آزمایشگاه، سیستم مدیریت کیفیت لابراتوار بر طبق استاندارد ISO 17025 نسخه ۲۰۱۷ استقرار یافته، مورد تأیید قرار گرفت و بدین سان از طرف سازمان ممیزان مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، رسما به عنوان لابراتوار دارای صلاحیت آزمون بر طبق این استاندارد معرفی گردید.
این فعال حوزه پژوهش و فناوری، اظهار داشت: استاندارد ایزو 17025 کارهایی را مشخص می کند که باید در عملیات آزمایشگاهی گنجانده شود تا اعتماد به نفس در توانایی تولید نتایج آزمون کالیبراسیون و نمونه گیری معتبر و قابل اعتماد را افزایش دهد.
طاهری همین طور اضافه کرد: استاندارد ایزو 17025 می تواند به مشتریان این اطمینان را بدهد که تمامی تجهیزات سازمان ازطریق یک مرجع استاندارد مطمئن، رصد و بررسی شده است.
بر طبق این گزارش، استاندارد 17025 مزایایی همچون به روزآوری روش های آزمون، توجه به صلاحیت پرسنل آزمایشگاه، بهبود وضعیت تجهیزات و انطباق آن با خواسته های روش های آزمون، پذیرش بهتر گزارشات آزمون در مراجع ملی و بین المللی و همزبانی لابراتوار با سایر لابراتوار های تأیید صلاحیت شده دنیا دارد.
همین طور افزایش حجم کاری لابراتوار و حصول فاکتورهای اقتصادی بهتر، افزایش رضایت مشتریان و نیز افزایش اعتبار و جایگاه لابراتوار نیز از دیگر مزیت های دریافت این استاندارد برای پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران است.
لابراتوار ها و مراکز پژوهشی و فناور که خدمات آزمایشگاهی ارائه می دهند، می بایست برای پیاده سازی و دریافت اعتبار استاندارد ISO/IEC17025، مراحلی چون انتخاب مدیر تضمین کیفیت، انتخاب یک شخص متخصص در عرصه استاندارد ISO/IEC 17025 به عنوان مشاور، تشکیل کمیته راهبردی در مجموعه برای ایجاد هماهنگی بین بخش های مختلف با حضور مدیران درگیر در پیاده سازی استاندارد، تعیین وضعیت فعلی لابراتوار با کمک مشاور، مشخص کردن دامنه پوشش استاندارد با کمک مشاور و انتخاب مرجع اعتباردهنده (ملی یا بین المللی) و ارائه درخواست ارزیابی را طی کنند.
همچنین، آموزش پرسنل مرتبط در سطوح مختلف، ایجاد مستندات مورد نیاز با کمک مشاور، اجرا و پیاده سازی الزامات سیستمی و فنی استاندارد در سازمان، ارزیابی داخلی توسط بخش مدیریت کیفیت با نظارت مشاور را در دستور کار قرار دهند. لابراتوار های متقاضی این استاندارد همین طور ضمن رفع موارد نامنطبق و انجام بازبینی مورد نیاز، باید قرارداد نهایی را با سازمان اعتباردهنده امضا کنند.
در ادامه نیز سازمان اعتباردهنده ارزیابی نهایی را انجام داده و بعد از رفع عدم انطباق های احتمالی، گواهی تأیید صلاحیت صادر خواهد شد.
بر طبق این گزارش، همزمان با روز جهانی تایید صلاحیت، رییس مرکز ملی تایید صلاحیت ایران و هیئت همراه، از لابراتوار مرکزی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران بازدید به عمل آوردند و پیاده سازی ایزو 17025 در لابراتوار مرکزی پژوهشگاه را افتتاح کردند.
برهمین اساس، مخاطبان می توانند لیست خدمات، روش آزمون ها و تجهیزات لابراتوار مرکزی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی در وب سایت شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ببینند.
منبع:

1402/04/01
20:00:36
0.0 از 5
383
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود