قائم مقام بنیاد ملی نخبگان مطرح كرد

مقالات و استنادات در جهت حل مسائل به کار گرفته شود

مقالات و استنادات در جهت حل مسائل به کار گرفته شود

به گزارش بی دانلود، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه مقالات و استنادات در جهت حل مسائل به کار گرفته شود، اظهار داشت: در این خصوص نیازمند اتخاذ راهبردی دو وجهی هستیم؛ اول آنکه باید همه تلاش خویش را برای حفظ مرجعیت علمی به کار گیریم و دوم باید بکوشیم مقالات و استنادات مستخرج از پژوهش های اصیل، بنیادین و کاربردی در کشور باشد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر ناصر باقری مقدم ضمن اشاره به تاکید رهبری بر ضرورت حفظ جایگاه علمی ایران در جهان، اظهار داشت: هدف اصلی مؤسسه استنادی ایجاد مرجعیت در جهان اسلام و جهان بوده و هست و معتقدیم باید بر این هدف تکیه شود. اثبات مرجعیت راه های مختلفی دارد و مقالات علمی یکی از اشاره هایی است که نشان دهنده مرجعیت است، اما مساله حائز اهمیت اینست که مقالات علمی جایگرین مرجعیت نشود.

وی ضمن اشاره به اهمیت استنادات در حوزه های علمی و لزوم پیشگیری از نگاه ابزاری به مقاله و مقاله محوری، اظهار داشت: باید توجه داشت که لازم است مقالات و استنادات در جهت حل مسائل به کار گرفته شود و در این خصوص نیازمند اتخاذ راهبردی دو وجهی هستیم. اول آنکه باید همه تلاش خویش را برای حفظ مرجعیت علمی به کار گیریم و دوم باید بکوشیم، مقالات و استنادات مستخرج از پژوهش های اصیل، بنیادین و کاربردی در کشور باشد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه استراتژی بنیاد ملی نخبگان در مرجعیت علمی، حل مسائل کشور و جهان اسلام است، اظهار داشت: طبیعتا مقاله یکی از بروندادهای حل مسئله است که می تواند کمک شایانی به تحقق اهداف مد نظر کند، اما لازم است نسبت به شاخص ها و معیارهای استنادی بعنوان شاخصهای جریان ساز توجه بیشتری صورت گیرد.

وی اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان هم می کوشد معیارها و انتخاب های خویش را بیشتر از پیش با نتایج پایگاه استنادی منطبق نماید و این امر با افزایش ساحت های نخبگانی هم همراه خواهد بود. معتقدیم پایگاه استنادی می تواند با کمک شاخصهای مناسب خود علاوه بر سرآمدان علمی به سایر حوزه ها و بعنوان مثال حوزه سرآمدان فناوری هم ورود کند.

باقری مقدم ضمن اشاره به تفاهمنامه همکاری بنیاد ملی نخبگان و مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) هم اظهار داشت: این تفاهمنامه در جهت تعامل پویا و سازنده و با هدف توسعه همکاری با مراکز علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری ملی، منطقه ای و بین المللی با مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام منعقد شده است.

وی به لزوم رصد پیشرفت ها و تحولات علم و فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: زمینه سازی و حرکت در راه نظریه پردازی، کاربردی کردن دستاوردهای علمی و رفع نیازهای ملی و بین المللی همچون اهداف همکاریهای دو نهاد خواهد بود.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه به ایجاد چارچوب همکاری مشترک میان بنیاد و مؤسسه در مورد منابع اطلاعاتی و تهیه آیین نامه ها اشاره نمود و اظهار داشت: شناسایی و ایجاد پایگاه داده سرآمدان علم و فناوری و دیپلماسی علم و فناوری همچون فعالیتهایی است که در جهت بهره مندی از توانایی و امکانات دو مجموعه در تعامل با یکدیگر رنگ عمل به خود خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، تفاهمنامه همکاری بنیاد ملی نخبگان و مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) با حضور دکتر ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد و دکتر سید احمد فاضل زاده رئیس مؤسسه(ISC) منعقد شده است که «همکاری در تدوین معیارهای سرآمدی در حوزه های مختلف علم و فناوری»، «همکاری در شناسایی سرآمدان علم و فناوری بر مبنای شاخصهای مورد تائید طرفین»، «اهدای جایزه ISC به سرآمدان علم و فناوری با حمایت بنیاد و مطابق قوانین مربوط»، «ایجاد پایگاه داده سرآمدان علم و فناوری با همکاری طرفین و توسط ISC»، «همکاری و تعامل اثربخش در برگزاری همایش ها و رویدادها با موضوعات در ارتباط با اجتماع و نظام نخبگانی»، «همکاری و مشارکت در جهت اجرایی شدن دیپلماسی علمی و فناوری درخلال کشورهای اسلامی»، «همکاری در تهیه آیین نامه های در رابطه با مبحث تفاهم نامه»، «استفاده از امکانات و تجهیزات طرفین برای پیشبرد اهداف و طرح های مشترک» و «همکاری در توسعه سکوهای علم و فناوری نان و دانا و سرآمدان» از مفاد این تفاهمنامه است.
منبع:

1402/04/03
11:08:13
0.0 از 5
429
تگهای خبر: آموزش , فناوری , همایش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود