جزئیات تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان

جزئیات تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان

به گزارش بی دانلود، معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان با هدف استفاده بهینه از فرصت خدمت مقدس نظام وظیفه دانش آموختگان داخل و خارج از کشور، در جهت حل مسائل دستگاههای مختلف و تسهیل شرایط خدمت اعطا می شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، سید محمدصادق موحد با بیان این مطلب اظهار نمود: تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان با هدف استفاده بهینه از فرصت خدمت مقدس نظام وظیفه دانش آموختگان داخل و خارج از کشور، در جهت حل مسائل دستگاههای مختلف و تسهیل شرایط خدمت اعطا می شود.
وی ادامه داد: دانش آموختگانی که آخرین مدرک تحصیلی خویش را از خارج از کشور دریافت کرده اند، می توانند با رفتن به سامانه همکاری با متخصصان خاج از کشور (https: //connect.isti.ir) درخواست خویش را ثبت کنند.
موحد افزود: متقاضیان برگزیده (دانش آموختگان داخل و خارج از کشور) می توانند دوره خدمت نظام وظیفه خویش را در چارچوب «دوره آموزش نظامی» و اجرای «طرح پژوهشی» یا انجام فعالیت‏ های فناورانه در شرکت‏ های دانش بنیان» طی کرده و کارت پایان خدمت خویش را دریافت نمایند.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: لازم است به این نکته اشاره نماییم که طرحی به نام امریه سرباز نخبه در بنیاد نخبگان وجود ندارد. البته مبحث امریه خاص افراد مستعد نیست. هر دستگاهی با رایزنی با مسؤولان امریه نظام وظیفه می تواند ظرفیتی را برای خودش بگیرد و در چارچوب آن، افرادی را به صورت امریه، بکار بگیرد.

ایشان در ادامه اضافه کرد: با عنایت به اهمیت جایگاه نیروی انسانی در شرکت‏ های دانش ‏بنیان، مبحث امریه در این شرکت‏ها هم الان با مدیریت معاونت توسعه شرکت‏ های دانش ‏بنیان صورت می گیرد و اساس این سازوکار فعلاً به بنیاد ملی نخبگان ارتباطی ندارد. با این وجود بر مبنای استعلام انجام شده از معاونت مربوطه باید تصریح کرد که امریه ۲۴ ماه است و شخص متقاضی بعد از طی مراحل اولیه و کسب امتیازات لازم می تواند از این تسهیلات بهره مند شود.

موحد با اشاره به اینکه فرآیند ثبت درخواست حدودا از ۴ماه پیش از هر اعزام شروع می شود، اظهار داشت: هم اکنون هر شرکت دانش بنیان می تواند در صورت داشتن شرایط لازم ۳ نفر سرباز امریه داشته باشد. البته با عنایت به ظرفیت محدود تخصیص داده شده به این مورد بسیاری امکان استفاده از این تسهیلات را پیدا نخواهند کرد. اما برپایه استعلام انجام شده از معاونت توسعه شرکت ‏های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش ‏بنیان تعداد ۱۰۰۶ نفر پارسال از امریه بهره برده اند.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به این که بنیاد از بیشتر از یک دهه پیش با هماهنگی که با ستاد کل نیروهای مسلح انجام داده، برنامه‏ ای با نام تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی (طرح شهید صیاد شیرازی) را تدوین و اجرا می ‎کند، اظهار داشت: دانش ‏آموختگان مؤسسات علمی داخل و خارج کشور و همینطور طلاب حوزه های علمیه در صورت کسب امتیازات مربوطه می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

وی افزود: بر همین اساس، دانش آموختگان دروه کارشناسی، دوره کارشناسی ‏ارشد، دانشجوی دکتری (بعد از اتمام پیشنهاده پژوهشی) و دانش آموخته دوره دکتری می توانند دوره خدمت نظام وظیفه خویش را در چارچوب «دوره آموزش نظامی» و اجرای «طرح پژوهشی»، فعالیت فناورانه در شرکتهای دانش بنیان (که با امریه دانش بنیان متفاوت است)»، طی کرده و کارت پایان خدمت خویش را دریافت نمایند.
موحد در رابطه با فرایند اجرای این طرح، اظهار داشت: متقاضی درخواست خویش را در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان ثبت می کند و حداکثر طی دوهفته، درخواست وی بررسی و در صورت موافقت کارگروه ارزیابی در بنیاد، به صورت خودکار به دانشگاه عالی دفاع ملی معرفی می شود.

ایشان در ادامه بیان نمود: دانشگاه عالی دفاع ملی در واقع نماینده اجرایی ستادکل نیروهای مسلح برای توزیع برگزیدگان به بخش های مختلف لشگری و کشوری است که البته پس از معرفی فرد به دانشگاه عالی دفاع ملی و در صورتیکه متقاضی اعلام نیازی از یک نهادی داشته باشد و با موافقت دانشگاه عالی دفاع ملی، امکان تعیین موضوع، مکان، زمان شروع و اجرای طرح بر مبنای پیشنهاد اولیه خود متقاضی امکان پذیر است.

موحد با اشاره به اینکه باید توجه داشت که اولویت با تخصیص برگزیده به طرح های پژوهشی، فناورانه بر مبنای مقررات و رویه های اجرایی نیروهای مسلح است، اظهار داشت: به صورت کلی مدت انجام این طرح جایگزین خدمت حداقل به میزان نیمی از دوره رسمی نظام وظیفه سایر مشمولان هم تراز (پس از کسر خدمت های قانونی دیگر با موافقت نیروهای مسلح) است و محتویات مندرج در کارت پایان خدمت افرادی که مشمول تسهیلات نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان می شوند، هیچ تفاوتی با کارت مشمولانی که به صورت عادی خدمت نظام وظیفه خویش را می گذرانند، ندارد.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان افزود: هر یک از متقاضیان می توانند پرونده خویش را در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان، تکمیل و درخواست خویش را برای بهره مندی از این تسهیلات، در سامانه ثبت کنند. همینطور در وبگاه بنیاد به آدرس www.bmn.ir اطلاعات تکمیلی در مورد این طرح و سایر تسهیلات بنیاد، وجود دارد.
موحد خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان تا این لحظه فقط و فقط طرح جایگزین خدمت آن هم در چارچوب انجام طرح تحقیقاتی یا فعالیت فناورانه در شرکتهای دانش ‏بنیان را دارد و بنابراین امریه و همینطور مبحث کسری خدمت، هیچ ارتباطی با بنیاد ملی نخبگان ندارد.

وی اظهار داشت: همینطور متقاضیانی که درحال گذراندن سربازی به صورت عادی هستند، در صورتیکه حداقل ۱۴ ماه از دوره آنان باقی مانده باشد، می توانند درخواست خویش را برای بنیاد ارسال نمایند و در صورت تایید تبدیل وضعیت می شوند.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه سال قبل (۱۴۰۱) حدود ۲۵۰۰ نفر طرح جایگزین نخبگی دریافت کرده اند، بیان نمود: در مورد طرح جایگزین خدمت هر یک از متقاضیان می توانند پرونده خویش را در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان، تکمیل و درخواست خویش را برای بهره مندی از این تسهیلات، در سامانه ثبت کنند و در این خصوص همانطور که در شیوه نامه مربوطه هم آمده است، دانش آموختگان در زمینه ‏های فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و اجتماع، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و معماری، علوم پزشکی، در صورتیکه امتیاز لازم را کسب کنند و توسط کارگروه ارزیابی تأیید شوند، می توانند متناسب با تخصص خود و با تأیید ستاد کل نیروهای مسلح، طرح جایگزین خدمت دریافت نمایند و لازم به یادآوری است که هیچ گونه محدودیتی برای اعطای این تسهیلات در رشته های مختلف، نحوه ارسال درخواست و بررسی آنان وجود ندارد.
موحد اظهار داشت: بنیاد، با همکاری مرکز تعاملات بین المللی (برای دانش آموختگان خارج از کشور) و معاونت توسعه شرکتهای دانش بنیان (برای نظام وظیفه فناور) و بنیادهای نخبگان استانی (برای دانش آموختگان داخل کشور)، پرونده های متقاضیان را بررسی و راستی آزمایی می کند، سپس کارگروه شناسایی دانش آموختگان برتر در بنیاد ملی نخبگان، بعد از ارزیابی کیفی درخواست متقاضیان، برگزیدگان را تعیین می کند.

وی ادامه داد: پس از اعلام برگزیدگی به متقاضی، فرد در سامانه بنیاد، اطلاعات مورد نیاز نیروهای مسلح را به صورت الکترونیکی و غیرحضوری تکمیل و بنیاد ملی نخبگان به صورت برخط، پرونده برگزیده را به نیروهای مسلح ارسال می کند. مابقی مراحل هم از راه مرجع معرفی شده از جانب نیروهای مسلح توسط برگزیده پیگیری می ‏شود.

موحد با اشاره به اینکه برای انتخاب برگزیدگان، بنیاد ملی نخبگان بعنوان یک نهاد حاکمیتی و در چارچوب یک شیوه نامه کاملا شفاف، با راستی آزمایی مدارک متقاضیان، امتیازات اولیه را تعیین می کند، خاطرنشان کرد: هر یک از متقاضیان در صورتیکه احساس کنند که امتیازات تأیید شده آنها با پیش ‏بینی آنها مطابقت ندارد، بر مبنای درخواست ثبت شده، توسط کارشناسان بنیاد از جزئیات امتیازات خود آگاه می ‏شوند و لازم به ذکر است که کسب امتیازات در واقع شرط لازم است و کیفی سنجی در کارگروه هم صورت می گیرد. بنابراین بنیاد ملی نخبگان خویش را متعهد به حفظ حقوق هر یک از متقاضیان می داند و معاونت مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان مسؤول نظارت دقیق بر اجرای فرآیند شناسایی و تأیید برگزیدگان است. برای هر یک از طرح ‏های پژوهشی تعریف شده ناظر تخصصی انتخاب می شود تا بر فرآیند اجرای آن نظارت کند.
موحد با اشاره به اینکه تمامی اطلاعات و قوانین در رابطه با تسهیلات نظام وظیفه از راه وبگاه بنیاد ملی نخبگان در اختیار عموم قرار داده شده است، اظهار داشت: همینطور بنیادهای نخبگان استانی هم به صورت دوره ای طی برگزاری کارگاه های آموزشی شیوه نامه های بنیاد را برای مشمولان تشریح می کنند و قوانین از راه موشن گرافی هم در فضای مجازی قابل مشاهده می باشد. این اطلاعات همینطور از راه دانشگاه های محل تحصیل هم به دانشجویان اطلاع رسانی می‎ شود که البته میتوان و باید بیشتر از گذشته با استفاده از ظرفیت رسانه ها و شبکه‏ های اجتماعی، اطلاع رسانی ها را ارتقاء داد.
موحد، فعالیت آموزشی، فعالیتهای پژوهشی، فعالیتهای فناورانه، فعالیت ‏های علمی – اجتماعی و فرهنگی را همچون معیارهای انتخاب نخبگان برشمرد و اظهار نمود: در جداول مندرج در شیوه نامه طرح تسهیلات نظام وظیفه تخصصی (طرح شهید صیاد شیرازی) که در وبگاه بنیاد ملی نخبگان وجود دارد، با جزئیات هر یک از معیارها و سنجه ها به صورت شفاف آمده است.
وی تصریح کرد: بر مبنای تجربیات قبلی لازم است معیارهایی که بیشتر از قبل به فعالیت‏ های مسئله‏ محوری اشاره می کند، تقویت شود. ازاین رو حالا بازبینی در شیوه نامه در دستور کار بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته است. فرایندی که برای این مورد درحال پیگیری است، شامل درخواست اعلام نظر از افراد صاحبنظر و همینطور دستگاه‏ های مرتبط به اجرای طرح و شامل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت توسعه شرکت‏ های دانش بنیان و مرکز تعاملات بین ‏المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، رئیس جمهور و سایر مراکز است.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان در انتها اظهار داشت: با عنایت به این که امکان دارد افرادی شرایط خویش را با شیوه نامه کنونی تنظیم کرده باشند، بنابراین مطابق با رویه های قبلی در مورد اصلاح این شیوه نامه مدت زمانی برای اطلاع رسانی و همینطور تنظیم شرایط داوطلبان در نظر گرفته می شود و ازاین رو برای دانشجویانی که الان مشغول تحصیل بوده و در آستانه دانش آموختگی هستند، جای نگرانی برای تغییرات اساسی نیست. همینطور شرایط اجرای طرح های جایگزین خدمت تغییری نخواهد کرد، لیکن تلاش خواهد شد که در کوتاهترین زمان ممکن و همینطور مرتبط ترین جایگاه ممکن، برای برگزیدگان، طرح تعریف و ایشان را به انجام آنها مشغول کرد.
منبع:

1402/04/07
19:11:58
0.0 از 5
306
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود