در چهارمین نمایشگاه و كنفرانس بین المللی شهر هوشمند ایران؛

رونمایی از نظام رتبه بندی رؤیت پذیری پارک های علم و فناوری

رونمایی از نظام رتبه بندی رؤیت پذیری پارک های علم و فناوری

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، مراسم رونمایی از نظام رتبه بندی رؤیت پذیری پارک های علم و فناوری کشور در چهارمین نمایشگاه و کنفرانس بین المللی شهر هوشمند ایران برگزار می گردد.دکتر محمد حسن زاده در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه پارک های علم و فناوری ایران بر پایه میزان رؤیت پذیری ارزیابی و رتبه بندی شده اند، اظهار داشت: از آثار این ارزیابی ها روز سه شنبه، ۱۳ تیر ماه ۱۴۰۲ در چهارمین نمایشگاه و کنفرانس بین المللی شهر هوشمند ایران رونمایی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تأثیرگذاری پارک های علم و فناوری در زیست بوم علم، پژوهش، فناوری و نوآوری همیشه آسان نیست و وابسته به مسائل گوناگونی است، اظهار داشت: یکی از این مسائل، بی تردید، آنست که فعالیت ها و دستاوردهای پارک های علم و فناوری از طرف ذی نفعان گوناگون؛ از پژوهشگران گرفته تا کارفرمایان، سرمایه گذاران، سیاست گذاران و عامه مردم دیده شود.

رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با تأکید بر اهمیت رؤیت پذیری، اشاره کرد: امروزه یافتن یک فناور، یک ایده فناورانه یا نوآورانه، یک واحد فناور یا نوآور، یک محصول در بین انبوه ایده ها، محصولات، واحدهای فناور یا نوآور همانند یافتن سوزنی در انبار کاه است. به همین دلیل، کسانی یا چیزهایی به موفقیت بیشتری دست می یابند که آسان تر یافته شوند و این امر با عنوان «رؤیت پذیری» در ادبیات امروز مطرح گردیده است.

وی با اشاره به اینکه با وجود اهمیت رؤیت پذیری برای پارک های علم و تکنولوژِی، خیلی از این پارک ها؛ خصوصاً در ایران، هنوز به این مساله توجه نشان نداده اند، اظهار داشت: یکی از دلیلهای آن می تواند عدم توجه سیاست گذاران فناوری و نوآوری کشور به این مساله و ناآشنایی پارک های علم و فناوری با این مفهوم باشد.

حسن زاده در مورد راه های افزایش رؤیت پذیری، اظهار داشت: یکی از راه های افزایش رؤیت پذیری پارک های علم و فناوری فراهم کردن سازوکاری است که این پارک ها بتوانند در حوزه رؤیت پذیری با یکدیگر رقابت کنند. ارزیابی، مقایسه و رتبه بندی چنین سازوکاری است که می تواند پارک ها را به سمت به کار بستن ابزارها و راهکارهایی برای رؤیت پذیری بیشتر سوق دهد.

به گفته رئیس ایرانداک؛ «نظام رتبه بندی رؤیت پذیری پارک های علم و فناوری» با شناسایی و ارزش گذاری شاخص ها و سنجه های کارآمد برای ارزیابی درست، بدنبال مفهوم سازی، طراحی و توسعه یک نظام رتبه بندی برای سنجش و مقایسه پارک های علم و فناوری بر پایه میزان رؤیت پذیری آنهاست.

وی اظهار داشت: در اولین ویرایش نظام رتبه بندی رؤیت پذیری پارک های علم و فناوری کشور چهار بُعد و ۳۶ سنجه کلیدی برای ارزیابی پارک ها در نظر گرفته شده اند. «هویت دیجیتال»، «فضای وب»، «شبکه سازی» و «برون داد» این چهار بُعد کلیدی هستند که امتیاز و رتبه پارک های علم و فناوری کشور را روشن کرده اند.

به گفته حسن زاده این برای اولین بار است که در ایران و جهان به مفهوم رؤیت پذیری به این شیوه توجه شده است و چنین کوشش هایی می توانند مسیر حضور مؤسسه ها و شرکت های ایرانی را در حوزه بین المللی هموارتر کنند.

منبع:

1402/04/11
08:09:01
0.0 از 5
308
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود