در میزگرد تخصصی بی دانلودی گلستان مطرح شد؛

از خلأ فناوری در برنامه هفتم تا پشتیبانی از اجرای حکمرانی استانی

از خلأ فناوری در برنامه هفتم تا پشتیبانی از اجرای حکمرانی استانی

بی دانلود: گلستان اساتید دانشگاه و پژوهشگران گلستان در میزگرد تخصصی ایسنا با نگاهی نقادانه به بررسی لایحه پیشنهادی برنامه هفتم توسعه (عدالت و پیشرفت) و نقش علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در این لایحه پرداختند.


با ابتکار جهاد دانشگاهی گلستان نشست تخصصی نقش علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در برنامه هفتم توسعه با حضور نخبگان، فرهیختگان و دانشگاهیان استان امروز دوشنبه ۱۲ تیرماه ۱۴۰۲ در سالن شهید امرالله نادران این نهاد انقلابی برگزار شد.
این جلسه حول محور سه سوال (۱- نظام علم و فنآوری کشور در تدوین برنامه های توسعه کشور چه نقشی دارند، ۲- در اجرای برنامه های توسعه کشور نظام علم و فناوری چه جایگاهی دارند، ۳- جایگاه نظام علم و فناوری کشور در رصد برنامه های انجام شده کجاست؟) تشکیل شد.پژوهش های کاربردی پژوهشگران در دانشگاه ها خاک می خورد/ جایگاههای نهادهای علمی در برنامه هفتم معلوم نیست
رییس جهاد دانشگاهی گلستان در شروع این میزگرد تخصصی ضمن اشاره به این که نقدهای زیادی به لایحه برنامه هفتم توسعه وارد است، اظهار نمود: اقتصاد دستوری و عدم توجه به معیشت از مواردی است که در این لایحه باید مدنظر گرفته شود.
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، ابراهیم شهبازی با اشاره به اینکه خیلی از پژوهش های صورت گرفته در دانشگاه ها درحال خاک خوردن است، اضافه کرد: برمبنای عقل و منطق و روایات اسلامی ما اگر علم و دانشی که در کشور ساخته شده منجر به ثروت و ابزاری برای رفع مشکلات معیشتی مردم نشود، عملا سودی نخواهد داشت.
وی ضمن اشاره به این که باید جایگاه جهاد دانشگاهی، پژوهشکده ها و اندیشکده های مختلف نه فقط در برنامه هفتم بلکه در تدوین سایر برنامه های توسعه کشور مورد بررسی قرار بگیرد، اضافه کرد: جزیره ای کار کردن، موازی کاری و تولید پژوهش هایی که در دانشگاه ها و پژوهشکده ها مورد استفاده قرار نگیرد از لطمه های برخی تولیدات علمی است که باید به آن توجه کرد.


آسیب شناسی برنامه ششم واجب و ضروری است
شهبازی با تکیه بر این که گفتمان سازی نشست تخصصی را بوسیله رسانه ایسنای گلستان برگزار کردیم تا صدای آن به گوش مجلس و دولت رسیده و توجه ویژه ای به پژوهشگران داشته باشد، تصریح کرد: برای اینکه فاصله ای که میان گفتمان ادبیات کف خیابان و جامعه با مسئولان فاصله وجود دارد مانع از این می شود که حرف یکدیگر را به خوبی متوجه شوند و این پژوهشگران هستند که می توانند این فاصله را کم کنند.
رییس جهاد دانشگاهی گلستان با تاکید این که باید در راستای رفع لطمه های برنامه های قبلی، برنامه ریزی شود، اظهار داشت: بطور مثال طبق آمارها ۳۳ درصد برنامه ششم توسعه تحقق داشته است و باید بررسی شود در لایحه هفتم، چه میزان برای تحقق ۶۷ درصد برنامه هایی که محقق نشده، توجه و برنامه ریزی شده و ضمانت اجرائی دارد.
وی ضمن اشاره به این که کشور ما یک درصد جمعیت دنیا و ۶ درصد منابع دنیا را در اختیار دارد، اضافه کرد: درحالت عادی باید ۶ برابر میانگین مردم دنیا ثروت و رفاه داشته باشیم ولی در عمل این طور نیست که باید به این سوالات جواب داده شده و در راستای حل این معضل چاره اندیشی شود.


غیبت متولیان اصلی برنامه ریزی در جلسه معنادار است/ پیش از تدوین لایحه باید نظرات ما را می خواستند
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، مدیر پژوهشی دانشگاه گنبدکاووس حضور متولیان و مسئولان را در نشست های تخصصی موثر دانست و اضافه کرد: اگر تصمیم گیرندگان و متولیان مربوطه در نشست های علمی و پژوهشی حاضر شوند تصمیمات بهتری گرفته خواهد شد.
محمد فرهنگی بر حضور بموقع و موثر نظام علم و فناوری در تدوین برنامه های توسعه کشور تصریح کرد و اضافه کرد: در خیلی از مواقع شاهدیم بعد از آنکه یک لایحه به انتها رسید و پرونده آن بسته شد، آن پروژه را برای نظرخواهی به جامعه دانشگاهی ارائه می کنند، که عملا بی فایده است.
این استاد دانشگاه ها با انتقاد از کمبود بودجه در بخش پژوهشی دانشگاه ها اظهار داشت: در حالی که اعتبارات پژوهشی در کشور ما بسیار پایین است نمی توان از دانشجو و پژوهشگر انتظار کارهای موثر و بزرگ داشت و باید برای حل این معضل بزرگ در دانشگاه های کشور چاره اندیشی شود.برگزاری ۱۸ نشست تخصصی حکمرانی استانی
معاون آموزش و پژوهش دفتر برنامه ریزی و تحول اداری استانداری گلستان ضمن اشاره به قدمهای موثری که در استان گلستان در راستای تحقق حکمرانی اسلامی برداشته شده است، اظهار نمود: با کمک هشت دستگاهی که آمادگی بیشتری داشتند، ۱۸ نشست تخصصی حکمرانی استانی در گلستان برگزار شد.
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، محمدرضا نوروزی از برگزاری همایش استانی حکمرانی اسلامی در تاریخ ۱۴ تیر ماه در استان آگاهی داد و اضافه کرد: در این همایش حجت الاسلام خسرو پناه، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، استاندار گلستان و تعدادی از اندیشمندان استان حضور خواهند داشت که امیدواریم در این همایش گامی موثر در راستای تحقق حکمرانی استانی و توسعه استان برداشته شود.
وی با انتقاد از این که تصمیمات و لوایح بدون در نظر گرفتن شرایط زیست بوم و مشکلات استانها در مجلس نوشته می شود، اضافه کرد: باید در مورد این مسائل بحث و در راستای اصلاح آن گام برداشته شود در غیر این صورت مشکلات استانها حل و فصل نخواهد شد.
نوروزی ضمن اشاره به این که ضروریست مسئولان بالادستی نظرات مسئولان و اندیشمندان شهرستانی را بشنوند، اضافه کرد: در سالهای اولیه جنگ، حفظ امنیت جامعه که بزرگترین مسئولیت در کشور است به مردم سپرده شد و نتیجه مثبت آنرا همه مشاهده کردیم اما متاسفانه این روند ادامه پیدا نکرد.


هیچ نشانی از فناوری در برنامه هفتم نیست
مدیر شتاب دهنده ایمن صنعت هیرکانیا و از فعالان حوزه فناوری با اشاره کم توجهی مسئولان به حوزه فناوری در برنامه هفتم اظهار داشت: اگر فناوری در کشور منجر به تجاری سازی و تولید ثروت نشود، ثمری برای کشور نخواهد داشت.
عماد آیدانی مدرک گرایی و سیاست زدگی را معضل رشد علم و فناوری در کشور دانست و افزود: محضر علم در خیلی از جهات در کشور ما سیاسی شده و تا وقتی که این مشکلات در وزارت علوم و بهداشت حل نشود مشکلات ادامه خواهند داشت.
وی بر لزوم ماموریت گرا کردن دانشگاه ها تصریح کرد و اضافه کرد: برمبنای نشست ها و هم اندیشی های صورت گرفته در سطح استان در خصوص تعیین ماموریت های ویژه و مشخص دستگاهها در روند پیشرفت استان، دانشگاه ها تا دو سه هفته آینده ماموریت های خودرا در قبال حل مشکلات استان، مثل تولید بذر و غیره دریافت می کنند.

این فعال حوزه فناوری با قدردانی از توجه ویژه استاندار گلستان به حوزه فناوری برای اولین بار در تاریخ این استان، سپردن وظیفه به دانشگاه ها را سبب رشد جایگاه آنها در کشور دانست و اضافه کرد: با همگرایی های بوجود آمده در دانشگاه ها قدم موثری در حکمرانی استانی برداشته می شود.
وی تصریح کرد: دانشگاه ها باید ابتدا ظرفیتهای خودرا اعلام کنند و برمبنای ظرفیت دانشگاه ها به آنها ماموریت سپرده شود تا سهم فناوری و دانش بنیان ها و تجاری سازی در کشور افزایش یابد.


جزیره دانشگاهها را به جامعه وصل کنید/ جهاددانشگاهی مدافع نقش دانشگاهیان در تدوین برنامه هفتم باشد
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، امید رضا رستاقی مدیر مرکز رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گلستان ضمن اشاره به این که باید بدنبال راه حل افزایش نظام علم و فناوری کشور در تدوین برنامه های توسعه کشور باشیم، اضافه کرد: جهاد دانشگاهی می تواند پلی بین دانشگاه و جامعه باشد و این رسالتی است که بر دوش جهاددانشگاهی قرار دارد.
وی با تکیه بر این که اگر بین نیاز جامعه و دانش دانشگاه ها تطبیق برقرار شود خیلی از مشکلات جامعه رفع خواهد شد، افزود: ما باید از حالت جزیره ای کارکردن خارج شده و جزیره دانشگاه را به جامعه وصل و بین نیاز و دانش رابطه مستقیم برقرار نماییم.


سهم پائین علم و فناوری در برنامه توسعه تأمل برانگیز است
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی استان گلستان نیز در میزگرد ایسنا با اشاره به اینکه نکته اول برای فهم برنامه این است که بدانیم وظیفه ما در سطح بوم خود چیست، افزود: امروز جهاددانشگاهی گلستان می داند تا پنج سال آینده می خواهد چه کاری انجام داده و اولویت هایش چیست و اساسا هر اتفاقی بیفتد در مسیرها و ریل های تعیین شده خود حرکت خواهد نمود.
محسن قلی پور با انتقاد از سهم پائین علم و فناوری در برنامه های توسعه کشور، خاطرنشان کرد: امروز دنیا برای تولید ثروت و پیشرفت خود بر روی علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان متمرکز شده و تلاش می کند با افزایش سرمایه گذاری در این عرصه جهش های اقتصادی را پایه گذاری کنند.
وی بر لزوم تقویت و پررنگ شدن نقش جهاددانشگاهی، پارک های علم و فناوری و دانشگاهها در تدوین و اجرای برنامه های توسعه، تصریح کرد: با ارتقای جایگاه این نهادها می توان به ثمربخشی و نتیجه دادن برنامه ها در راه اهداف تعیین شده نیز بیش از پیش امیدوار بود.

کارشناس امور اقتصادی استانداری گلستان با انتقاد از نحوه تدوین برنامه های توسعه، ابراز عقیده کرد: متاسفانه تعدادی محدود و معدود در مرکز با یک نگاه تمرکزگرایانه به نوشتن برنامه ها اقدام می کنند و به شما قول می دهم کسانی که مقرر است این برنامه ها را اجرا کنند روح شان نیز از محتوای برنامه خبر ندارد.
سیدخالق سجادی با تکیه بر این که نظرات کارشناسی و مبتنی بر زیست بوم ما در استانها، وقتی به تهران می رود به بایگانی ها می سپرند، افزود: این اتفاق سبب شده تا کارشناسان و خبرگان استانی و محلی تصورشان این باشد که در مرکز کشور اصلا آنها را به حساب نمی آورند.
وی ضمن اشاره به این که متاسفانه برنامه های بسیاری تدوین شده و حتی یک دفعه به آنها رجوع نشده، خاطرنشان کرد: امیدوار هستم بالاخره این مسیر فتح بابی باشد برای آنکه برای تدوین برنامه استانها و شهرستان ها هم نقش آفرینی کنند.

رییس گروه پژوهش و تحقیقات آموزش و پرورش استان گلستان در این میزگرد با اشاره به اینکه ما در یکی از بخش های تخصصی آموزش و پرورش از تدوین بخش علم و فناوری برنامه هفتم هیچ خبری نداشتیم، اظهار داشت: متاسفانه کیفیت پژوهش را عمدتاً فدای زمان و یا کمیت ها کرده ایم.
ستار بردی فجوری با تکیه بر این که سوال ما این است که آیا اصلا نشست های امروز ما می تواند اثربخش باید یا خیر؟ اضافه کرد: انتظار ما این بود که پیش از تدوین لایحه به سراغ ما می آمدند.
به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، این اولین میزگرد و نشست تخصصی در این عرصه بود که مقرر است در هفته های آتی در سطوح بالاتری با حضور مسئولان ارشد استان گلستان ادامه پیدا کند.1402/04/13
13:09:05
0.0 از 5
376
تگهای خبر: آموزش , اساتید , پروژه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود