تولید شیشه های مقاوم کابین هواپیما در کشور

تولید شیشه های مقاوم کابین هواپیما در کشور

به گزارش بی دانلود، شیشه های دارای پوشش نانومتری و مقاوم در مقابل ایجاد لایه بخار که در کابین خلبان هواپیما کاربرد دارد با تلاش فناوران ایرانی تولید و روانه بازار شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، یکی از اصول طراحی ساخت هواپیما استفاده از شیشه های مقاوم در جلو و اطراف هواپیما است. جنس شیشه های کناری و جلوی هواپیما با عنایت به میزان فشاری که تحمل می کنند، متفاوت می باشد. از آنجائیکه شیشه جلوی هواپیما یا شیشه کابین خلبان فشار بیشتری را باید تحمل کند، پنجره های کابین خلبان را همراه با ۳ الی ۵ لایه از جنس شیشه، آکریلیک، کربن، پلاستیک و موادی دیگر می سازند.
با عنایت به ارتفاع زیاد پرواز و فشار پایین در این ارتفاع در مقایسه با سطح زمین، ساختار هواپیماها باید بگونه ای طراحی و مهندسی شوند که بتوانند هنگام پرواز فشار مناسب برای انسان را در کابین تأمین کنند.
ازاین رو اختلافی میان فشار هوای داخل و خارج هواپیما به وجود می آید که حتی می تواند منجر به از هم پاشیدن اجزای آن شود. بعنوان یکی از بخش های مهم در طراحی هواپیما، شیشه ها باید به شکلی ساخته شود که با پرواز هواپیما در ارتفاع و قرارگیری در دماهای حتی زیر صفر، بتواند فشار وارده را تحمل کرده و ترک نخورد و نشکند.
تفاوت دیگری که شیشه های جلوی هواپیما با شیشه های کناری دارند، شفافیت شیشه و خنثی کردن نور خورشید است. شفافیت شیشه های کابین خلبان باید طوری باشد تا خلبان هنگام فرود بتواند دید کافی و مناسبی داشته باشد.
یکی دیگر از خواص مهم شیشه کابین خلبان عدم ایجاد بخار آب در سطح آن است، چون که منجر به کاهش قدرت دید خلبان و امکان ایجاد خطر می شود. امروزه با اعمال بعضی از پوشش های دارای اجزای نانومتری، میتوان به ممانعت از ایجاد لایه بخار در سطح شیشه کابین خلبان کمک کرد. چنین پوشش هایی اثرات مخرب بر میزان عبور و یا پراکندگی نور برخوردکرده به شیشه هواپیما وارد نمی کنند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، در آزمون های خاص انجام شده بر روی این شیشه ها که با حمایت ستاد توسعه فناوری های نانو و میکرو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری انجام گرفته، مشخص شده که دارای مقاومت مطلوب بوده و تحت برقراری جریان گرم شده و توزیع گرما در سطح آن در محدوده مجاز قرار دارند. همینطور میزان عبورپذیری نور مرئی و میزان پراکندگی نور محصول قابل قبول بوده و عملکرد ترمیستورهای کارگذاری شده در آن هم مناسب ارزیابی می شود.
این شیشه ها دارای پوشش نانومتری بوده و در مقابل ایجاد لایه بخار مقاوم هستند، بنابراین می توانند ایمنی سفر با هواپیما را ارتقاء دهد.
منبع:

1402/04/18
09:11:19
0.0 از 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود