وزیر علوم در اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی فارابی مطرح كرد

نمایه سازی ۱۱ مجله فارسی

نمایه سازی ۱۱ مجله فارسی

به گزارش بی دانلود، وزیر علوم با تأکید بر این که باید در اقیانوس علم جهانی نقش ایفا نماییم، اظهار داشت: در این دوره از مسئولیت وزارت علوم پنج اولویت مرجعیت دیپلماسی علم و تکنولوژِی، آموزش پژوهش و برونداد هدفمند، نوآوری و فرهنگ و فرهنگ نوآوری، شاگرد فناور و نوآوری پرور و تولید ثروت، خدمت و سرمایه از دانش را تعریف کرده ایم.


به گزاش ایسنا، محمدعلی زلفی گل امروز در آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی فارابی با طرح این سؤال که نمایه سازی و نمایانی علم به چه دلیل است، اضافه کرد: یکی از بخش های نمایانی علم برگزاری جشنواره های مختلف همچون جشنواره فارابی است؛ برای اینکه بوسیله این جشنواره ها دانشمندان که در حوزه های علمی آثار فاخر ساخته اند، به عنوان الگو به جامعه معرفی می گردند.
وی افزود: قسمتی از نمایاندن داده های علمی الگوسازی و معرفی افراد موفق است.
زلفی گل با اشاره به پایگاه های استنادی مختلف، اظهار داشت: اگر علم را نمایه نکنیم، موجب اتلاف وقت گروههای مختلف خواهد شد. وقتی پژوهشگری در هر جای دنیا پژوهشی را انجام می دهد، اگر نتیجه پژوهش خودرا منتشر نکند، گروه یا محقق دیگری همان موضوع را انتخاب می کند که در این صورت عمر انسان ها برای یک موضوع تلف می شود. اما اگر نتایج تحقیقات در اختیار همگان قرار گیرد، عمر انسان تلف نخواهد شد.
وزیر علوم با تأکید بر این که تاریخ به ما تجربه می آموزد و کمک می نماید تجربه را ارزان بخریم، اشاره کرد: پایگاه های استنادی به ما کمک می کنند تا تجربه علمی را ارزان به دست آوریم و این راهی است که دنیا به آن فکر و نمایه سازی علم را راه اندازی کرده است. در ایران نیز یکی از افتخارات این است که مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام(ISC) نیز وظیفه نمایه سازی علوم را برعهده دارد و امروز مقالات فارسی در دسترس همگان قرار می گیرد.
زلفی گل اشاره کرد: در این دوره در وزارت علوم یکی از ماموریت ها این است که زبان فارسی را تا حد امکان به مرجعیت تبدیل نماییم. مجلات علمی داخلی را تحت نمایه بین المللی درآوردیم و در ۲۳ ماه گذشته بیش از ۴۰ مجله علمی تحت نمایه بین المللی درآمده است که از این تعداد ۱۱ عنوان مجله فارسی بوده است.
وزیر علوم با تأکید بر این که بر این اساس نمایه سازی اجتناب ناپذیر است، اظهار داشت: باید در اقیانوس علم جهانی نقش داشته باشیم.
وی این سؤال را بیان کرد که نمایه سازی علم چرا و چرا باید تلاش نماییم وقتی مقاله ای منتشر می شود، تبدیل به مرجع علمی شود، اظهار داشت: این امر به چند دلیل است ؛ یکی آنکه باید الگوی مناسبی را به جامعه معرفی نماییم، دیگر آنکه بوسیله معرفی دانشمندان و پژوهشگران هویت ملی را تقویت می نماییم، سوم این که به غربی ها اعلام می نماییم ایران کشوری تمدن ساز است.
وی اظهار داشت: هزینه کردن برای فناوری و نوآوری مهم ترین سرمایه گذاری برای هر کشوری شمرده می شود و مقام معظم رهبری نیز در بیشتر سخنرانی های خود به حوزه علم و فناوری اشاره و تاکید دارند باید به مرجعیت علمی و دیپلماسی علمی توجه گردد و به این موارد در جشنواره فارابی توجه شده است.
وزیر علوم اضافه کرد: بر این اساس در این دوره از مسئولیت وزارت علوم پنج اولویت مرجعیت دیپلماسی علم و تکنولوژِی، آموزش پژوهش و برونداد هدفمند، نوآوری و فرهنگ و فرهنگ نوآوری، شاگرد فناور و نوآوری پرور و تولید ثروت، خدمت و سرمایه از دانش را تعریف کرده ایم.
وی با تأکید بر متوازن بودن شخصیت علمی در کشور اضافه کرد: باید به فرزندان و جامعه خود بیاموزیم که سلامت تنها سلامت جسمی نیست، بلکه سلامت روحی، اجتماعی، سیاسی و روانی نیز مهمست و سلامت جسمانی فقط در عرصه پزشکی مطرح نیست، بلکه علوم کشاورزی و دامپروری نیز باید در آن مورد توجه قرار گیرد و در سلامت روانی دانش علوم انسانی بسیار اهمیت دارد.
منبع:

1402/04/19
18:36:13
0.0 از 5
361
تگهای خبر: آموزش , تولید , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود