قرارداد همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری با 4 دانشگاه و یک پارک فناوری

قرارداد همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری با 4 دانشگاه و یک پارک فناوری

به گزارش بی دانلود، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با چهار دانشگاه و یک پارک علم و فناوری قرار دادهای مجزایی در جهت پشتیبانی از طرح های فناورانه به امضا رساند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، مراسم امضای همزمان پنج تفاهمنامه همکاری مشترک بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و دانشگاه های شهید بهشتی، علامه طباطبایی، صنعتی اصفهان و علم و صنعت ایران و پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
در این مراسم روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با تکیه بر این که این تفاهمنامه ها، مبدأ یک حرکت بزرگ در حمایت معاونت علمی از دانشگاه های کشور است، اظهار نمود: تفاهمنامه های مشابهی با دیگر دانشگاه ها و مراکز علمی فناوری کشور امضا خواهد شد. فعالیت دانشگاه ها ابعاد مختلفی دارد که سه حوزه «اساتید و دانشجویان»، «آموزش و پژوهش» و «نظریه پردازی و توسعه فناوری » را شامل می شود و دغدغه دستگاه هایی مثل وزارت عتف و وزارت بهداشت عموما معطوف به دو حوزه اول است.
وی ضمن اشاره به آغاز اجرای نظام جدید ارزیابی شرکت ها و موسسات دانش بنیان اظهار داشت: برپایه این نظام ۸۰ درصد شرکتهای دانش بنیان موجود در گروه شرکتهای نوپا هستند که تحت حمایت گلخانه ای مثل معافیت مالیاتی و... قرار می گیرند؛ اما حمایتی که از دو گروه دیگر شرکتهای دانش بنیان یعنی شرکتهای فناور و نوآور می شود، حمایت های متوسط مثل اعتبار مالیاتی و... است.
دهقانی تصریح کرد: بر بستر این نظام جدید ارزیابی و حمایت، زمینه برای ارتباط حلقه های علمی همچون دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی با شرکتهای دانش بنیان نوپا، فراهم گشته است. همینطور حلقه شرکتهای دانش بنیان نوپا به شرکتهای دانش بنیان نوآور متصل می شود و این زنجیره با ارتباط شرکتهای نوآور به شرکتهای فناور تا ارتباط با شرکتهای پیشران و بزرگ کشور تکامل می یابد. ارتباط این حلقه ها، منجر به تکامل زنجیره ارزش خواهد شد و در نهایت شاهد ارتباط واقعی میان دانشگاه و بخش تحقیقاتی کشور با عرصه اقتصاد و جامعه خواهیم بود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به اینکه آئین نامه جدید ارزیابی شرکتهای دانش بنیان، به نحو قابل ملاحظه ای روند تاسیس و اداره شرکت از جانب اعضای هیات علمی دانشگاه ها را تسهیل می کند عنوان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برابر حمایت ها و تسهیلات مالی که برپایه تفاهمنامه های مشترک در اختیار دانشگاه ها قرار می دهد انتظار دارد به صورت متوازن از جریان سازی تولید علم فاخر تا ایجاد شرکتهای دانش بنیان و تقویت اقتصاد دانش بنیان را مورد توجه قرار دهند. البته با عنایت به تفاوت زیست بوم دانشگاه ها انتظارات هم مشابه نیست.
وی ضمن اشاره به آغاز برنامه برش استانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان که طی آن عملکرد استانداران به مقام معظم رهبری و رئیس جمهور گزارش خواهد شد، عنوان کرد: مشابه این طرح، برشی از وظایف معاونت حول دانشگاه های برند وجود دارد و اتفاقا اعتباراتی که به برخی دانشگاه های برند داده می شود از برخی استان ها هم بیشتر است.
دهقانی با تکیه بر اینکه به موازات واگذاری برشی از وظایف معاونت به استانها و دانشگاه های برند، اختیارات معاونت هم توزیع می شود، عنوان کرد: پیشبینی شده که سال جاری ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار مالیاتی داشته باشیم. البته اعتبار مالیاتی برخلاف گرنت های مستقیم بیشتر در حوزه های نزدیک به بازار صرف می شود و به تعبیری میتوان گفت اعتبار مالیاتی، گرنتی است که نزدیک بینانه تر و معطوف به بازار هزینه می شود.
معاون علمی با اشاره به اینکه تفاهمنامه منعقده با دانشگاه ها دو ساله است، اظهار نمود: دانشگاه های علم و صنعت ایران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و صنعتی اصفهان و پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف بعنوان پیشقراولان این مسیر کار سخت تری را در پیش دارند، اظهار امیدواری کرد به برکت عشق و ارادت خالصانه مردم ایران به امام حسین(ع) و سوگواری های پرشور ایام محرم، امضای این تفاهمنامه ها، شروعی پر خیر و برکت برای همکاریهای نزدیک تر معاونت و دانشگاه ها در جهت نقش آفرینی هرچه موفق تر آنها در راه مأموریت هایشان باشد.
برپایه این توافقنامه ها طی مدت دو سال گام به گام از دانشگاه های طرف قرار داد در قسمت های مختلف حمایت می شود. منابع مالی در نظر گرفته شده برای هر یک از این دانشگاه ها ۵۰۰ میلیارد تومان و برای پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان است.
منبع:

1402/05/04
08:11:17
0.0 از 5
329
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود