نحوه پشتیبانی از نوپاها در نظام جدید ارزیابی

نحوه پشتیبانی از نوپاها در نظام جدید ارزیابی

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، بر مبنای آئین نامه جدید ارزیابی شرکتهای دانش بنیان، در صورتیکه شرکت ها از نظر کسب و کار و اقتصادی به بلوغ کافی دست یابند، بعنوان ˮشرکت دانش­ بنیان نوآورˮ شناخته می شوند و در مقابل در صورتیکه این شرکت ها، شروط لازم را از دست دهند، از فهرست شرکتهای دانش بنیان حذف می شوند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، بر مبنای آئین نامه ارزیابی و پشتیبانی از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان؛ شرکتهای دانش بنیان نوپا، شرکتهای فعال در حوزه تحقیق، طراحی و توسعه کالاها و خدمات فناورانه هستند که هنوز از نظر کسب و کاری و اقتصادی به بلوغ کافی نرسیده اند.
این شرکت ها در صورت احراز تمامی شرایط زیر بعنوان "شرکت دانش بنیان نوپا" تایید می شوند:
-شرکت حداقل یک محصول در مقیاس نمونه آزمایشگاهی مطابق با لیست کالاها و خدمات دانش بنیان، مشروط به دارا بودن تمامی معیارهای ماده ۱، ساخته و ارائه نمایند.
-شرکت موفق به دریافت گرنت های علمی و فناوری یا قراردادهای رسمی پژوهشی با اسناد مثبته تراکنش مالی واقعی از نهادهای دولتی یا مراکز معتبر در مبحث محصول هدف شده است.
-درآمد عملیاتی در آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت کمتر از ۵۰ میلیاردریال باشد.
- شرکت برنامه رشد خویش را عرضه کرده و در فرایند ارزیابی به تایید دبیرخانه برساند.
طبق ماده یک آئین نامه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان، کالاهای عرضه شده، باید درحال تولید بوده یا حداقل در مقیاس آزمایشگاهی (با قابلیت بررسی فنی) ساخته شده باشند، سطح فناوری محصولات عرضه شده باید در حوزه فناوری های برتر باشند و شرکت باید در یکی از موارد "طراحی زیرسیستم اصلی کالا و خدمت"، "طراحی یکپارچه سازی کالا و خدمت" و "طراحی فرایند (یا تجهیزات) تولید کالا و خدمت" تسلط داشته باشد.
دکتر رضا اسدی فرد، معاون توسعه شرکتهای دانش بنیان در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه احراز معیار "مرحله تولید" برای خدمات مورد ارزیابی، از راه عرضه مستندات فروش صورت می پذیرد، اظهار نمود: در صورتیکه شرکت به مدت حداقل ۶ ماه تا زمان ارزیابی دارای حداقل دو شرط از شرایط ذیل باشد، مبحث بعنوان یک محصول دانش بنیان پذیرفته می شود:
برنامه تحقیق و توسعه متمرکز داشته و حداقل ۵۰ درصد هزینه شرکت صرف تحقیق در توسعه محصول هدف شده باشد.
حداقل ۵۰ درصد از نیروی انسانی شرکت به صورت تخصصی در تحقیقات در رابطه با موضوع، فعالیت داشته است.
وی تصریح کرد: بر مبنای آئین نامه جدید ارزیابی شرکتهای دانش بنیان، در صورتیکه شرکت دانش بنیان فناوری درآمد عملیاتی در آخرین اظهارنامه مالیاتی کمتر از ۵۰ میلیاردریال و شرکت کمتر از ۱۰ نفر نیروی بیمه شده تمام وقت داشته باشد، به دسته "شرکت های دانش بنیان نوپا" منتقل خواهد شد. در این شرایط شرکت تنها دو سال فرصت دارد تا بتواند مجدداً شرایط "شرکت های دانش بنیان نوآور" یا "شرکت های دانش بنیان فناور" را کسب کند.
اسدی فرد افزود: این انتقال تنها یک مرتبه انجام شده و در صورت تکرار شرایط فوق یا عدم ارتقاء به دسته بالاتر، شرکت از لیست شرکتهای دانش بنیان خارج خواهد شد.
همینطور بر طبق این آئین نامه شرکتهای نوپا لازم است گزارش پیشرفت برنامه رشد خویش را به صورت سالانه به دبیرخانه عرضه کنند و بعد از گذشت حداکثر ۵ سال از زمان دریافت تاییدیه نوپا، معیارهای "شرکت های دانش بنیان نوآور" یا "شرکت های دانش بنیان فناور" را کسب خواهند کرد.
در صورت عدم کسب این معیارها، شرکت از لیست شرکتهای دانش بنیان خارج می شود.
بنا برتشخیص دبیرخانه، مدت زمان مندرج در این بند، صرفا تا ۵ سال دیگر و به صورت سالانه بر مبنای ارزیابی برنامه رشد شرکت قابل تمدید خواهد بود.
ارتقای دسته شرکتهای دانش بنیان از نوپا به نوآور، نوپا به فناور و نوآور به فناور در صورت احراز شرایط مندرج در ماده ۴ یا ۵ قابل انجام است.
ماده ۴- شرکتهای دانش ­بنیان "نوآور"
شرکتهای فعال در عرصه تولید و توسعه کالاها و خدمات فناورانه و نوآورانه که از نظر کسب و کاری و اقتصادی به بلوغ کافی دست پیدا کرده اند، در صورت احراز تمامی شرایط زیر بعنوان "شرکت دانش­ بنیان نوآور" تایید می شوند:
۴-۱- شرکت­ دارای تولید تجاری حداقل یک کالا/خدمت دانش بنیان، مشروط به دارا بودن تمامی معیارهای ماده ۱ باشد.
۴-۲- درآمد عملیاتی در آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت باید بیشتر از ۵۰ میلیاردریال باشد.
۴-۳- شرکت باید برنامه رشد خویش را عرضه کند و گزارش پیشرفت آنرا به صورت سالانه به تایید دبیرخانه برساند.
۴-۴- سهم فروش کالاها/خدمات دانش­ بنیان شرکت از فروش کل شرکت کمتر از ۵۰ درصد باشد.
ماده ۵- شرکتهای دانش­ بنیان "فناور"
شرکت ­های فعال در عرصه تولید و توسعه کالاها و خدمات فناورانه که از نظر کسب و کاری و اقتصادی به بلوغ کافی دست پیدا کرده ­اند، در صورت احراز تمامی شرایط زیر بعنوان "شرکت دانش ­بنیان فناور" تایید می شوند:
۵-۱- شرکت­ دارای تولید تجاری حداقل یک کالا/خدمت دانش­ بنیان، مشروط به دارا بودن تمامی معیارهای ماده ۱ باشد.
۵-۲- درآمد عملیاتی در آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت باید بیشتر از ۵۰ میلیاردریال باشد.
۵-۳- شرکت باید حداقل ۱۰ نفر نیروی بیمه شده تمام وقت داشته باشد.
۵-۴- سهم فروش کالاها/خدمات دانش ­بنیان شرکت از فروش کل حداقل ۵۰ درصد باشد.
تبصره ۶- درآمد حاصل از موارد زیر در فروش کالاها/خدمات دانش ­بنیان، مندرج در بند ۵-۴ این ماده لحاظ نمی شوند:
پروژه «مهندسی، پیمانکاری و ساخت» (EPC) که کمتر از ۱۰ درصد از قیمت قرارداد پروژه در قسمت طراحی مفهومی و تفصیلی حائز همه معیارهای ماده (۱) باشد.
خدمات تجاری­ سازی، خدمات آزمایشگاهی و همینطور فرآیندهای واجد شرایط ماده (۱) که منجر به تولید محصولات غیردانش­ بنیان می شوند.
۵-۵- شرکت باید برنامه رشد خویش را عرضه کند و گزارش پیشرفت آنرا به صورت سالانه به تایید دبیرخانه برساند.1402/05/09
08:08:38
0.0 از 5
347
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود