انتشار یازدهمین استاندارد بین المللی نانو با سرپرستی ایران

انتشار یازدهمین استاندارد بین المللی نانو با سرپرستی ایران

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، یازدهمین استاندارد بین المللی با سرپرستی ایران در حوزه نانو تدوین شد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، یازدهمین استاندارد بین المللی تدوین شده با سرپرستی ایران در حوزه فناوری نانو با عنوان «فناوری نانو – منسوجات حاوی نانومواد– خواص ابر آبگریز و ارزیابی دوام» به شماره ISO/TS ۱۰۸۱۸: ۲۰۲۳ منتشر گردید. این استاندارد با حمایت و نظارت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بعد از تلاش مستمر یک گروه کاری متشکل از متخصصینی از صنعت، دانشگاه و لابراتوار های مربوطه تدوین شد.
یکی از مهم ترین موانعی که بر رشد بازار منسوجات آبگریز حاوی نانومواد و نانوساختارها تاثیر می گذارد، دوام آنها در شرایط مختلف محیطی و نحوه ی استفاده آنها است. از دیدگاه مصرف کننده، دوام منسوجات آبگریز و فوق آبگریز خیلی مهم است. اگر خواص فوق آبگریز بادوام نباشد، در کاربردهای طولانی مدت خواص خویش را از دست می دهند. به صورت کلی روش استاندارد بین المللی برای ارزیابی دوام فوق آبگریزی منسوجات و درجه بندی این خصوصیت ها وجود نداشته است.
استاندارد بین المللی ISO/TS ۱۰۸۱۸: ۲۰۲۳، خصوصیت ها، عملکرد و دوام منسوجات ابر آبگریز حاوی نانومواد و نانوساختارها را بر مبنای شرایط استفاده (شستشو، خشک کردن، اتو کردن، قرار گرفتن در معرض منابع نور و سایش) ارزیابی می نماید. منسوجات ابرآبگریز به علت کاربردهای آن در پوشاک و لباس های محافظ در صنعت، بهداشت و درمان اهمیت دارند.
تابحال ۱۰۳ استاندارد بین المللی توسط کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو ایزو ISO/TC۲۲۹ انتشار یافته که تدوین ۱۱ استاندارد آن با سرپرستی جمهوری اسلامی ایران بوده است. تدوین استانداردهای بین المللی معمولاً ۲ تا ۳ سال زمان می برد و اساس تدوین استانداردهای بین المللی در سازمان ایزو، مبتنی بر اجماع جهانی توسط کشورهای عضو است.
به نقل از ستاد نانو، کشورهای عضو کمیته های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد عرضه می کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۹ کشور بعنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور بعنوان عضو ناظر وجود دارد. با انتشار استاندارد فوق، ایران به ترتیب بعد از کشورهای آمریکا، ژاپن، کره جنوبی و انگلستان، بیشترین استانداردهای نانو را در سازمان بین المللی استانداردسازی (ایزو) تدوین کرده است.
منبع:

1402/05/15
13:44:31
0.0 از 5
339
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود