حمایت مشترک از پژوهش های حوزه انقلاب زیستی

حمایت مشترک از پژوهش های حوزه انقلاب زیستی

بی دانلود: بی دانلود: صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور (بنیاد ملی علم ایران) با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری برنامه «حمایت از پژوهش های انقلاب زیستی 1- ایمونوتراپی» را بمنظور تشویق پژوهشگران داخلی تدوین کرده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور(INSF)، اسناد بالادستی کشورهای مختلف وقوع یک انقلاب زیستی را در قرن حاضر پیش بینی کرده اند. این انقلاب زیستی بر حوزه های مختلفی مانند سلامت، کشاورزی، آبزی پروری و غذا، محصولات و خدمات مصرفی، مواد، شیمی - کالاها و انرژی تأثیرگذار خواهد بود.
پیش بینی ها نشان میدهد در ۲۰ سال آینده، ۶۰ درصد از نهاده های فیزیکی اقتصاد جهانی می تواند بصورت زیستی تولید شود و این امر سالانه تا ۴ تریلیون دلار اثرگذاری مستقیم بر اقتصاد دنیا خواهد داشت. از این منظر ضرورت برنامه ریزی و تهیه نقشه راه برای پیشرفت کشور در عرصه انقلاب زیستی بطورکامل روشن است.
ایمونوتراپی به عنوان یکی از حوزه های مهم در سلامت انسان، بعد از بررسی در کارگروه تخصصی به عنوان یکی از اولویت های انقلاب زیستی در کشور تعیین شد. این مفهوم در کلی ترین تعریف خود به مدلول درمانی است که بواسطه دستکاری و تنظیم عملکرد سیستم ایمنی عمل کند که به ۶ حوزه مختلف آنتی بادی، سلول درمانی، مهارکننده بازدارنده های ایمنی، ویروس درمانی، واکسن های سرطان و تنظیم کننده های سیستم ایمنی تقسیم می شود.
با بررسی وضعیت ایمونوتراپی در جهان و نیز وضعیت فعلی کشور، اولویت های پژوهشی کشور در این زمینه احصاء شد و بعد از گرفتن نظر تخصصی از صاحب نظران این حوزه، در نهایت با در نظر گرفتن ۴ خاصیت اصلی موضوعات اولویت دار انتخاب شدند.
چهار خاصیت اصلی شامل توسعه دهندگی ظرفیت علمی و فناورانه کشور، اثر قابل توجه احتمالی در آینده علم و تکنولوژِی، وجود فرایندی روشن جهت خلق ارزش و تولید ثروت و تناسب با ظرفیتهای علمی و زیرساخت های فعلی کشور است.
برنامه «حمایت از پژوهش های انقلاب زیستی ۱- ایمونوتراپی» در «بنیاد ملی علم ایران» با این رویکرد و بمنظور تشویق پژوهشگران داخلی، با همکاری «ستاد توسعه زیست فناوری» تدوین شده است.
طبق فراخوان این برنامه متقاضیان می توانند از ۱۵ مردادماه تا ۳۰ مهرماه ۱۴۰۲ طرح های خودرا عرضه کنند. طرح های پذیرش شده در محورهای «سرطان، بیماریهای خود ایمن»، «روش های مهندسی ژنتیک»، «بیوانفورماتیک»، «سلول درمانی و مهندسی سلول های یوکاریوت»، «واکسن های mRNA»، «دست ورزی و مهندسی ویروس ضد سرطان» و «فناوری های جدید ساخت و مهندسی آنتی بادی» است.
طرح های ارائه شده باید در قالب طرح های پژوهشی، رساله دکتری و طرح پسادکتری باشند.

منبع:

1402/05/17
08:07:46
0.0 از 5
293
تگهای خبر: تولید , خدمات , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود