حمایت ۲۰۰ میلیون تومانی از طرح های توسعه محصولات مبتنی بر نانوالیاف

حمایت ۲۰۰ میلیون تومانی از طرح های توسعه محصولات مبتنی بر نانوالیاف

بی دانلود: مرکز صنعتی سازی نانو فناوری درصدد است تا از طرح های توسعه محصولات مبتنی بر نانوالیاف تا سقف 200 میلیون تومان حمایت کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN)، با در اختیار داشتن مجموعه دستگاه های نانوالیاف از آزمایشگاهی تا نیمه صنعتی، آماده پشتیبانی از طرح های توسعه محصول ارائه شده توسط کسب وکارهای نوپا و شرکت های فعال در این حوزه می باشد.
نانو الیاف به الیاف با قطر کمتر از ۱۰۰ نانومتر گفته می شود و با این ضخامت، این نوع الیاف در مقایسه با الیاف رایج دارای مزایایی از قبیل سطح ویژه بالاتر، دانسیته کمتر، تخلخل بالا و تنفس پذیری بهتر است و این مزایا منجر به تعریف کاربردهای گسترده ای برای نانوالیاف شده است.
همچون این کاربردها می توان به صنایع باتری، نساجی، پزشکی (به عنوان زخم پوش ها) و فیلتراسیون هوا و مایع اشاره نمود.
دستگاه های الکتروریسی یکی از ابزارهای تولید نانو الیاف است که توسط تعدادی از شرکت های داخلی به تولید رسیده است. نمونه آن دستگاه الکتروریسی تک پمپ آزمایشگاهی است که برای تولید نانوالیاف پلیمری، کربنی و یا سرامیکی با قطر ۵۰ نانومتر تا چند میکرون به کار می آید. این دستگاه با اعمال ولتاژ بالا میدان الکترومغناطیسی بوجود می آورد که به کشیده شدن محلول پلیمری در طول دستگاه و جمع شدن الیاف در مقیاس نانو بر روی جمع کننده منجر می شود.
تولید نانوالیاف پلیمری، کامپوزیتی در مقیاس آزمایشگاهی
این دستگاه در عرصه های صنایع پزشکی برای تولید زخم پوش، آرایشی و بهداشتی برای تولید ماسکهای زیبایی، نساجی برای تولید لباس های ضد آب و تنفس پذیر، محیط زیست و انرژی برای تولید فیلترهای هوا، روغن و غیره و همین طور تولید کامپوزیت های پلیمری به کار می رود.
دستگاه الکتروریسی دو پمپ آزمایشگاهی از دیگر دستگاه های تولید شده در این حوزه است که برای تولید نانوالیاف پلیمری، کامپوزیتی و هیبریدی در مقیاس آزمایشگاهی کاربرد دارد.
دستگاه الکتروریسی غوطه وری آزمایشگاهی (بدون نازل) نیز از دیگر دستاوردهای فناوران کشور است که با جمع کننده درام ریسنده چرخان جهت تولید نانوالیاف پلیمری/سرامیکی در مقادیر زیاد طراحی و تولید شده است. این دستگاه بدون نازل سرنگی است و دارای یک حمام محلول جهت تولید نانوالیاف است، در نتیجه قابلیت تولید سریع تر و مقیاس بالاتر در مدت زمان کمتر را دارد.
در این دستگاه با اعمال ولتاژ بالا میدان الکترومغناطیسی ایجاد می شود که به کشیده شدن محلول پلیمری در طول دستگاه و جمع شدن الیاف در مقیاس نانو بر روی جمع کننده منجر می شود
در فراخوانی که از طرف آیکان انتشار یافته است، سقف پشتیبانی از طرح های توسعه دستگاه نانو الیاف ۲۰۰ میلیون تومان ذکر شده و علاوه بر توانمندی تیم اجرائی، سه معیار داشتن پروتوتایپ، اندازه بازار مناسب و مدل کسب وکار معتبر در انتخاب طرح های برگزیده در نظر گرفته می شود.
آیکان، مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی ستاد نانو است که اهدافی چون فراهم کردن شبکه ای از تجهیزات، زیرساخت های صنعتی و تخصصی، راهنمایی و همراهی با صاحبان ایده در راه تبدیل ایده به محصول، حمایت مالی از طرح ها و ایده های با قابلیت ایجاد محصول فناورانه، شناسایی مشکلات صنعتی و ایجاد زمینه مناسب جهت رفع آنها بوسیله همکاری فناورانه میان صنعت و صاحبان فناوری، امکان برقراری ارتباط و شبکه سازی میان سرمایه گذاران و افراد متخصص و ایجاد بستری برای اجرای نوآوری باز با از میان برداشتن فاصله میان صاحبان صنعت و ایده را دنبال می کند.1402/05/20
15:09:46
0.0 از 5
297
تگهای خبر: تولید , طراحی , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
beedownload بی دانلود