دهقانی در بازدید از پژوهشكده فناوری ها و تجهیزات پیشرفته پزشكی مطرح كرد

حمایت معاونت علمی از مراکز الگوی توسعه محصولات فناورانه در چارچوب بسته جامع همکاری

حمایت معاونت علمی از مراکز الگوی توسعه محصولات فناورانه در چارچوب بسته جامع همکاری

به گزارش بی دانلود، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در بازدید از پژوهشکده فناوری ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی بر لزوم ایجاد یک پلت فرم جامع برای توسعه تجهیزات پزشکی پیشرفته و رسیدن آنها به بازار تاکید نمود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی با همراهی جلال غفارزاده، رئیس اداره کل تجهیزات پزشکی و سعید سرکار، رییس پژوهشکده فناوری ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی از دستاوردهای این پژوهشکده دانشگاه علوم پزشکی تهران بازدید کرد.
دهقانی فیروزآبادی در جریان این بازدید، فعالیت این مرکز را یک الگو و نمونه موفق از پیوند میان نوآوری ها و فناوری ها به بازار دانست و اضافه کرد: اینکه بستری برای تربیت افراد و حضور در دل فصای تجهیزات پزشکی باشند و به نیروی مولد تبدیل شوند، مدل مناسب و خوبی است.
وی، توجه به نیاز به بازار و حرکت تعریف مساله برای حل مسائل و نیازهای صنعت پزشکی را از خاصیت های این مجموعه دانست و اضافه کرد: استفاده از نیروی متخصص و صاحب تجربه، از دیگر خاصیت های این مرکز محسوب می شود. امیدوار هستم این مرکز حرکت خودرا ادامه دهد و بتواند الگویی باشد تا سایر مراکز از این الگو به بهترین نحو در توسعه فناوری و توسعه بازار محصولات دانش بنیان بهره ببرند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به پشتیبانی از الگوی توسعه محصولات فناورانه با محوریت دانشگاهیان و استادان تراز، اظهار داشت: برای پشتیبانی از مراکز این چنینی که الگو هستند، سازوکارهای مختلفی تعریف شده است که ایجاد یک پلت فرم جامع همکاری و تعریف محورهای مشخص می تواند به عنوان شروع این مسیر و مبنای همکاری قرار بگیرد.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از الگوهای فناورانه و اقتصادمحور در قالب بسته جامع همکاری، اظهار داشت: معاونت علمی و پژوهشکده در قالب بسته جامع، محورهای همکاری را در قالب یک قرارداد دوساله تعریف می کنند تا در راه تکمیل زنجیره ارزش و توسعه فناوری تجهیزات پزشکی باتوجه به نیازها و اولویت های بازار تعریف شود. در قالب این بسته جامع همکاری، چند پروژه مهم راهبردی در عرصه تجهیزات پزشکی تعریف می شود.
سعید سرکار، رییس پژوهشکده فناوری ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی نیز در این بازدید، اظهار داشت: پژوهشکده تلاش نموده است در مسیری گام بردارد که نیازهای پیشرفته حوزه تجهیزات پزشکی به مدد پژوهشگران و متخصصان تامین گردد و عمدتا در راه محصولات و خدماتی گام برداشتیم که شرکت های زیادی در آن حوزه ها فعال نبودند و خلأهای جدی وجود داشت.
سرکار با تأکید بر رویکرد نیازمحوری و حل مسأله در توسعه محصولات، تصریح کرد: معتقدم مقاله باید از محصولات جانبی فناوری باشد و با همین رویکرد کار در توسعه فناوری را دنبال کردیم. باتوجه به اینکه محل استفاده از این محصولات حوزه پزشکی است، این مرکز در دل بیمارستان شکل گرفته است. تمامی پروژه های تعریف شده در قالب فنی و بالینی تعریف می شوند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، پژوهشکده فناوری ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی ۲۷ سال پیش در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران تاسیس شد. این مجموعه پژوهشی، هدف توسعه فناوری را در چشم انداز خود دارد. هم اکنون با ۴۰ پتنت تایید شده ثبت بین الملل، قابلیت ورود محصولات متنوع به بازار پزشکی توسط شرکت های دانش بنیان حوزه تجهیزات پزشکی همکار این پژوهشکده فراهم گشته است و بیش از ۲۰۰ نفر فارغ التحصیل دکتری و پسادکتری روی پروژه های تعریف شده پژوهشکده فناوری ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی فعالیت دارند.
از محصولات پیشرفته پزشکی توسعه یافته به کمک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و این پژوهشکده می توان به ربات دستیار جراحی سینا، دستگاه اسکن قلب، دستگاه های اسکن میکروسی تی پیش بالینی، سیستم تصویربرداری PET، شبیه ساز جراحی لاپاراسکوپی و تجهیزات نمونه برداری بیوپسی اشاره نمود.
منبع:

1402/05/31
11:07:48
0.0 از 5
300
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود