رییس جدید فرهنگستان علوم:

فرهنگستان علوم باید هم در سطح راهبردی و هم در سطح میدانی حضور داشته باشد

فرهنگستان علوم باید هم در سطح راهبردی و هم در سطح میدانی حضور داشته باشد

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، رئیس جدید فرهنگستان علوم با بیان اینکه باید در مورد دو سطح وظایف فرهنگستان تامل نماییم، افزود:  فرهنگستان باید هم در سطح راهبردی و هم در سطح میدانی حضور داشته باشد. سطح راهبردی دیده بانی و رصد آینده هم در محیط ملی و هم در محیط منطقه ای و بین المللی است. فرهنگستان در سطح میدانی هم باید در حل مسائل مهم و مشکلات کشور اثرگذاری و نقش آفرینی فعال داشته باشد. برای حرکت روبه جلو باید چاره دهیم و راهکارهای قابل انجام عرضه دهیم.به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در آیین معارفه خود و آیین تکریم از خدمات ۲۵ ساله دکتر رضا داوری اردکانی در مسؤولیت ریاست فرهنگستان علوم که با حضور دکتر خسروپناه، دکتر سید مصطفی محقق داماد، دکتر طهرانچی، دکتر محمدرضا عارف، دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر مرندی، دکتر رضا فرجی دانا و تعدادی از اعضای فرهنگستان علوم برگزار شد، ضمن تقدیر از خدمات دکتر داوری اردکانی، اظهار داشت: من باید وظیفه شاگردی خویش را ادا کنم. من از ۴۰ سال قبل در محضر ایشان بودم و بسیار از ایشان یاد گرفتم که مهم ترین آن درس زندگی بوده است. در زمانیکه به واسطه ترورهای ابتدای انقلاب خیلی از متفکران ما را از ما گرفتند، وجود امثال دکتر داوری اردکانی بسیار برای ما مغتنم بود.

رییس جدید فرهنگستان علوم، فرهنگستان را محل تبادل افکار دانست و اظهار داشت: من بیشتر از ۲۰ سال در فرهنگستان بودم و می توانم شهادت دهم که این اتفاق در فرهنگستان رخ داده است.

وی با تشکر از رئیس جمهوری، شورایعالی انقلاب فرهنگی و دکتر خسروپناه؛ دبیر شورا، اظهار داشت: من داوطلب این سمت نبودم، ولی محبت دوستان این دفعه را به دوش من گذاشت، ولی این دفعه بدون کمک دوستان به مقصد نمی رسد.

مخبر دزفولی در مورد وظایفی که فرهنگستان بر عهده دارد، اظهار داشت: نخستین کاری که باید صورت گیرد، اینست که زحمات پیشین را باید قدر بدانیم و آنها را استمرار دهیم. اگر جایی احتیاج به اصلاح و ارتقاء وجود دارد، آنرا باید اصلاح نماییم، ولی مفهوم ارتقاء نفی کارهای گذشته نیست، بلکه بهتر شدن و به سمت فضای جدید رفتن است.

وی با تکیه بر اینکه فرهنگستان باید نقش تصمیم سازی در کشور داشته باشد، اشاره کرد: ما باید قدردان اقدامات انجام شده باشیم و از این ظرفیت برای پیشرفت کشور استفاده نمائیم. وظیفه مشورتی که فرهنگستان علوم سال ها به عهده داشته، باید ارتقاء پیدا کند.

رییس فرهنگستان علوم اظهار نمود: پیشنهاد من اینست که فرهنگستان علاوه بر جایگاه مشورتی، جایگاه تصمیم سازی باید داشته باشد. فرهنگستان باید نقش تصمیم سازی در کشور ایفا کند. ما باید قدردان حضور دانشمندان در فرهنگستان علوم باشیم و از این ظرفیت برای پیشرفت کشور استفاده نمائیم و برای آن برنامه ریزی درخوری انجام دهیم.

مخبر دزفولی با اشاره به اینکه ما حتما با دانشگاه متفاوت هستیم، اشاره کرد: پژوهشی که در دانشگاه ها به انجام می رسد و روالی که در دانشگاه ها وجود دارد، وظیفه فرهنگستان ها نیست. فرهنگستان و دانشگاه با یکدیگر ارتباط دارند، ولی کاری که دانشگاه انجام می دهد، کار میدانی است، ولی وظیفه فرهنگستان راهبردی است.

وی افزود: نگاههای پژوهشی ما در فرهنگستان باید ورای کارهای پژوهشی معمولی که در دانشگاه انجام می گیرد، باشد. باآنکه تابحال این گونه بوده ولی باید آنرا تقویت نماییم. حتما باید نقش برجسته را در ایران اسلامی ایفا نماییم. حرکت ما رو به جلو است، نمی توانیم به عقب برگردیم. باید تجربه پیشینی را در نظر بگیریم، ولی حرکت باید به سمت پیشرفت باشد و این با همدلی دوستان باید صورت گیرد. این یک کار جمعی است.

رییس فرهنگستان علوم با تکیه بر صحبت های پیشین دکتر داوری اردکانی در مورد تعلیم و تربیت، اظهار نمود: فرهنگستان باید یکی از محوری ترین وظایف خویش را پرداختن به تعلیم و تربیت از کودکی تا مدارج دانشگاهی در نظر بگیرد. نسل های آینده را برنامه های ما شکل می دهد و باید از همه ظرفیتهای دانشی خود برای این هدف استفاده نمائیم.

وی با اشاره به اینکه باید در مورد دو سطح وظایف فرهنگستان تامل نماییم، افزود: فرهنگستان باید هم در سطح راهبردی و هم در سطح میدانی حضور داشته باشد. سطح راهبردی دیده بانی و رصد آینده هم در محیط ملی و هم در محیط منطقه ای و بین المللی است. فرهنگستان در سطح میدانی هم باید در حل مسائل مهم و مشکلات کشور اثرگذاری و نقش آفرینی فعال داشته باشد. برای حرکت روبه جلو باید چاره دهیم و راهکارهای قابل انجام عرضه دهیم.

مخبر دزفولی با اشاره به اینکه برای به هدف رسیدن این وظایف باید یک سه گانه تعریف نماییم، اظهار داشت: یک ضلع این سه گانه اعضای فرهنگستان علوم هستند که همگی از نخبگان و برجستگان هستند. ضلع دوم نخبگان و جریان بزرگ پژوهشگران، دانشمندان و اساتید علمی ما است. این خیل عظیم دانشمند نباید پشت در فرهنگستان بماند و باید تدبیری برای اینکه این مجموعه متصل به جریان بزرگ علمی شود، پیدا نماییم. چون که این جریان بزرگ می تواند به فرهنگستان کمک نماید.

وی افزود: بخواهیم یا نخواهیم، فرهنگستان و پژوهشگران نمی توانند گره گشایی کنند. مدیران، مسؤولان و سیاستمداران می توانند ضلع سوم این سه گانه باشند. ما باید مباحثه با سیاستمداران را در حوزه علم و فناوری گسترش دهیم تا توفیق محقق شدن برنامه های راهبردی علم و فناوری را پیدا نماییم. این مشارکت با حضور همه ذی نفعان، آثار و برکات زیادی برای کشور خواهد داشت.
رئیس جدید فرهنگستان علوم با اشاره به اینکه ما یک وظیفه جدی داریم و آن حفظ گنجینه هوشی، دانشی و نخبگی کشور است، اظهار داشت: ما دراین زمینه صدمه هم دیده ایم. کشور ما ظرفیت تمدنی چند هزار ساله دارد و در تمدن اسلامی نقش پررنگ داشته است. این تجربه در حافظه تاریخی ما وجود دارد. چرا نباید تکرار شود. می خواهند که تکرار نشود.
وی افزود: ما باید نخبگان را بر صدر بنشانیم تا این اتفاق محقق شود. چه کسی ایران قوی نمی خواهد به جز دشمن؟ برای این هدف همه باید دست به دست هم بدهیم، موضوعات مهمی روی زمین است و باید به آن فکر نماییم.
مخبر دزفولی ضمن اشاره به اینکه ما می توانیم مرجعیت علمی به دست بیاوریم، ولی در این راه مشکلات و سختی داریم، اظهار داشت: رسیدن به مرجعیت علمی دست یافتنی است. فرهنگستان باید به این مورد بپردازد.
وی تصریح کرد: نقش مشورتی برای فرهنگستان خوب است، ولی کافی نیست. علوم پایه طوری باید طراحی شود که حضور آنرا در تصمیم گیری ببینیم. زنجیره ارزش تا خلق ثروت باید تکمیل شود و حضور فرهنگستان باید این زنجیره را تکمیل کند.
رئیس فرهنگستان علوم ضمن اشاره به اهمیت تبادلات دانشی، اظهار نمود: ما تبادلات دانشی را باید گسترش دهیم و در کنار آن باید به منافع ملی توجه داشته باشیم. توجه به منافع ملی مغایر با تبادلات دانشی و حضور بین المللی نیست. باید در این مورد طراحی ای را انجام دهیم و فرهنگستان می تواند این کار را انجام دهد.

این مقام مسؤول با تکیه بر ضرورت شکل گیری رصدخانه علم، فناوری و نوآوری، اظهار نمود: فرهنگستان جای این مقوله است. جای مرجعیت یافتن فرهنگستان در عرضه گزارش های ملی و منطقه ای خالی است. این مسیر باید در فرهنگستان دنبال شود.

وی ضمن اشاره به تفاوت نگاه ما و غرب در علم و تکنولوژِی، اظهار داشت: تفاوت ما و غرب، در نگاه ما در مورد علم و نگاه حاکم در غرب در قرن نوزدهم و بیستم است. علم در غرب به بمب اتم منتهی شد و این تفاوت نگاه ما با غرب است. ما علم را برای سعادت و کرامت بشریت می خواهیم و تفاوت بسیاری بین نگاه ما و نگاه غرب وجود دارد.

مخبر دزفولی تصریح کرد: باید مشخص شود استراتژی ما چیست و این را باید فرهنگستان و شورایعالی انقلاب فرهنگی مشخص نماید. ما باید راهبرد ملی خویش را برای هر یک از فناوری های پیشرفته و فوق پیشرفته مشخص نماییم. نباید از جریان بزرگ دنیا جا بمانیم، ولی رویکرد ما سعادت بشر از راه علم و فناوری است.

وی ادامه داد: رابطه تنگاتنگ بین فرهنگستان، شورایعالی انقلاب فرهنگی و دستگاههای مختلف به وجود نیامده است. این ارتباط باید شکل بگیرد. جدا شدن مزیتی برای ما ندارد، ولی در کنار یکدیگر بودن ما را موفق می کند.

منبع:

1402/06/07
08:04:45
0.0 از 5
332
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود