قائم مقام بنیاد ملی نخبگان مطرح كرد؛

همکاری با سازمان فنی و حرفه ای برای مهارت آموزی مستعدان برتر

همکاری با سازمان فنی و حرفه ای برای مهارت آموزی مستعدان برتر

بی دانلود: قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، توانمندسازی و مهارت آموزی مستعدان برتر و استفاده آنها از پوشش بیمه تامین اجتماعی را از مفاد تفاهم نامه مشترک با سازمان فنی و حرفه ای برشمرد.به گزارش بی دانلود به نقل از بنیاد ملی نخبگان، در جهت اجرایی سازی سند استراتژیک کشور در امور نخبگان و به منظور «سامان دهی و گسترش پشتیبانی های مستقیم و غیرمستقیم مادی از اجتماع نخبگانی در چارچوب بورس، جایزه های مقطعی و پژوهانه از جانب سازمان های دولتی، بخش خصوصی و نهادهای عمومی منطبق با پایش پیشرفت مرحله ای و اثرگذاری آنان»، نشست انعقاد «تفاهم نامه همکاری در طرح بورسیه صنعتی مستعدان برتر» با حضور مسؤلان بنیاد ملی نخبگان و سازمان آموزش فنی و حرفه ای» برگزار گردید.
در این نشست، سید سلمان سید افقهی؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به اهمیت مبحث اشتغال نخبگان، اظهار داشت: این تفاهمنامه با هدف اجرایی کردن بند ۲ سیاست های کلی اشتغال، ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری با سازمان آموزش فنی و حرفه ای به امضا می رسد تا هم اجتماع نخبگانی بتوانند از ظرفیتهای این سازمان منتفع شوند و هم سازمان فنی و حرفه ای بعنوان تنها متولی آموزش های غیررسمی کشور، بتواند وظایف محوله را به بهترین شکل انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه توانمندسازی و مهارت آموزی مستعدان برتر و استفاده آنان از پوشش بیمه تأمین اجتماعی، یکی از هدف های این تفاهمنامه است، کمک به بنگاه های اقتصادی فعال به منظور شناسایی و به کارگیری نیرو کار مستعد توانمند در قسمت تحقیق و توسعه و تعامل لازم به منظور بهره برداری از ظرفیتهای موجود در هر دو سازمان، را از دیگر مزایای این همکاری برشمرد.
سید افقهی افزود: برپایه این تفاهمنامه، آئین نامه های بنیاد ملی نخبگان عناوین رشته های مورد نظر و فرصت های شغلی مورد نیاز واحدهای اقتصادی را برای بهره برداری در تدوین طرح اختصاصی مشاوره و هدایت شغلی، از دو ماه پیش از مصاحبه در اختیار سازمان فنی و حرفه ای قرار می دهد تا مشمولان بتوانند از حمایت های این آئین نامه بهرمند شوند. علاوه بر آن، مطابق با شیوه نامه اجرایی طرح بورسیه صنعتی، هزینه های آموزش های تخصصی هم توسط بنیاد ملی نخبگان تأمین خواهد شد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: همینطور طبق این تفاهمنامه، اگر دوره ای خاص مدنظر و مورد نیاز باشد، توسط سازمان فنی و حرفه ای طراحی و اجرا خواهد شد که البته به منظور نظارت بر کیفیت دوره ها، نمایندگانی از جانب بنیاد ملی نخبگان به صورت مستمر از دوره ها بازدید خواهند کرد.
سید افقهی تدوین استانداردهای آموزشی بلندمدت مختص دوره های مهارت آموزی بورسیه صنعتی متناسب با نیاز طرح را هم از دیگر تعهدات سازمان فنی و حرفه ای دانست.
وی همینطور از تشکیل کارگروه مشترک ۶ نفره جهت بررسی تمامی زمینه های همکاری از دوره دانش آموزی تا انتهای دوره دانشجویی و ایجاد بستر کسب و کار نخبگان در حوزه های مورد علاقه با همکاری دو سازمان اطلاع داد و اظهار داشت: بدون شک توسعه مفهوم نخبگی به نخبگان مهارتی و امیدآفرینی در قسمت قابل توجهی از مستعدان برتر مهارتی همچون مهم ترین توفیقات این همکاری خواهد بود.
شناسایی استعدادهای مهارتی دانش آموزان از دغدغه های سازمان فنی و حرفه ای است
در ادامه این نشست، مهرداد عظیمی معاون وزیر کار هم اظهار داشت: این سازمان با داشتن ۶۴۶ مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی و حدود ۳۰ هزار آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد، متولی عرضه آموزش های غیررسمی مهارتی در ۶۵۰۰ استاندارد آموزشی، با هدف تربیت نیروی کار ماهر و نیمه ماهر، ارتقای مهارت نیروی کار شاغل، ایجاد و توسعه کارآفرینی، افزایش خوداشتغالی، ایجاد مهارت های قبل از اشتغال به منظور کاهش دوره‌ی جست وجوی شغلی و تقویت کسب شغل است.
وی با تاکید بر تغییر ادبیات مشاغل در خانواده ها، شناسایی استعدادهای مهارتی دانش آموزان را از دغدغه های اصلی در این سنین برشمرد و اضافه کرد: توانمندی و مهارت آموزی مستعدان برتر، انتخاب کارآموزان فناور برپایه توانمندی ها، استعداد و خصوصیات فردی و آشنایی آنان با محیط کسب و کار و ایجاد امید و خودباوری در ایشان بعضی از مهم ترین از اهداف این همکاری است.
معاون وزیر کار با اشاره به اینکه نخبگان مهارتی در ۱۹ گروه هدف این سازمان با برگزاری مسابقات مهارتی آزاد در سرتاسر کشور مانند مسابقات کارگران، دانش آموزان، زندانیان و... شناسایی می شوند، خاطرنشان کرد: کسب آموزش های مهارتی راه میانبر برای اشتغال به حساب می آید.
وی اذعان داشت: بنگاه های اقتصادی زیادی به مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای جذب نیروی ماهر رجوع می کنند که این یعنی در کشور شغل وجود دارد و با کمبود نیروی کار ماهر مواجه هستیم.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای با تاکید بر تعریف مدلهای مناسب جهت ورود نوجوانان و جوانان به حوزه مهارت آموزی، بیان نمود: بر طبق این تفاهمنامه برای مستعدان برتری که توسط بنیاد ملی نخبگان شناسایی می شوند بستر آموزش های مهارتی متناسب با استعدادشان توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای فراهم خواهد شد.
شایان ذکر است، این تفاهمنامه در ۷ ماده به امضای سید سلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و مهرداد عظیمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور رسید.
رسول محمدقلی دستیار ویژه رئیس بنیاد در امور مستعدان و آینده سازان، مجتبی نوروزی معاون آموزش، محمود تقی پور مدیرکل دفتر نظارت بهسازی و هدایت شغلی، حسین بابایان معاون دفتر نظارت بهسازی و هدایت شغلی وغلامرضا نجفی برنا معاون روابط عمومی و امور بین الملل سازمان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در این جلسه حضور داشتند.

1402/06/26
08:52:08
0.0 از 5
316
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود