قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خبر داد؛

همکاری نخبگان با کمیسیون های هشت گانه دولت در دستور کار

همکاری نخبگان با کمیسیون های هشت گانه دولت در دستور کار

به گزارش بی دانلود، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: بنیاد بزودی برگزاری جلسات با 8 کمیسیون دولت را به طور مستقل در دستور کار خود قرار می دهد.به گزارش بی دانلود به نقل از بنیاد ملی نخبگان، سید سلمان سیدافقهی در نشست با استادیاران جوان (برگزیدگان طرح کاظمی آشتیانی) که در ذیل رویداد سرای امید در مشهد برگزار گردید، مسئله محور شدن فضای نخبگانی را از اهداف بنیاد ملی نخبگان در دور جدید دانست و اظهار داشت: در کشور مسائل زیادی وجود دارد که البته این مسائل تنها به محدوده ی صنعت و اقتصاد خلاصه نمی شوند.
وی اضافه کرد: در دولت ۸ کمیسیون وجود دارد که روسای هر کدام یک وزیر است. این کمیسیون ها مسائل ارجاع شده را مورد بررسی قرار می دهند و این در حالیست که در خیلی از موارد، شناخت خود مسئله نیز یک فعالیت نخبگانی است که باید بصورت فعال صورت گیرد و همراهی نخبگان با این کمیسیون ها در قالب های متفاوتی همچون برگزاری نشست های هم اندیشی و احصای مسائل، می تواند بسیار اثرگذار باشد که بنیاد ملی نخبگان بزودی با برنامه ریزی برگزاری این جلسات را به طور مستقل با هر یک از کمیسیون ها شروع خواهدنمود.
نخبگان تنها به اساتید دانشگاه و یا فعالان در شرکت های دانش بنیان خلاصه نمی شوند
سید افقهی افزود: کشور از نظر برخورداری از نیروی انسانی نخبه غنی است و این نخبگان تنها به اساتید دانشگاه و یا فعالان در شرکت های دانش بنیان خلاصه نمی شوند بلکه در ایران نخبگان زیادی وجود دارند که در زمره اساتید دانشگاه و یا فعالان شرکت های دانش بنیان دسته بندی نمی شوند اما توانسته اند در عرصه کاری خود منشا اثرگذاری بسیار باشند.
وی افزود: این افراد می توانند در عرصه شناخت مسائل موجود در کشور در بخش های مختلف نیز بالاترین اثربخشی را از خود بروز دهند.
بنیاد ملی نخبگان باید تریبون نخبگان باشد
سید افقهی با اعلان اینکه بنیاد ملی نخبگان باید تریبون نخبگان باشد، گفت: برگزاری نشست میان نخبگان و اعضای دولت از یک طرف فرصتی مغتنم برای نخبگان است که بتوانند نظرات و دیدگاه های خودرا در مورد مسائل مختلف بصورت مستقیم با مسئولان کشور در بین بگذارند و از جانب دیگر این افراد باید انگیزه کافی برای فعالیت در راه حل مسائل را داشته باشند.
راه اندازی پلت فرم جامع آموزشی، پژوهشی و حل مسئله
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم زمینه سازی برای فعالیت نخبگانی در حوزه‌ی مسائل کشور، تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان در دور جدید بدنبال ایجاد بستری مناسب می باشد تا با راه اندازی پلت فرم جامع آموزشی، پژوهشی و حل مسئله، محیطی پویا برای نخبگان بوجود آورد. در این پلت فرم مسائل کشور توسط کارگزاران بارگذاری می شود، این کارگزاران، نیازهای جامعه، اقتصاد، صنعت و غیره را احصا کرده و به جامعه نخبگانی وصل می کنند، که قسمتی از این کارگزارن اکنون در معاونت علمی مشغول به فعالیت هستند و در انجام این امر به پختگی قابل قبولی رسیده اند و بخش دیگری درحال ایجاد شدن است.
وی افزود: در این پلت فرم هوشمند فرد می تواند باتوجه به تخصص و دانش خود به نیازهای موجود در کشور دسترسی پیدا کند و برمبنای علاقه مندی و توانمندی خود پروپوزال لازم برای حل نیازها را عرضه نماید.
وجود نظام سیستماتیک و معنادار لازمه حضور نخبگان در راه حل مسائل کشور
سید افقهی با اعلان اینکه برای حضور نخبگان در راه حل مسائل کشور، باید نظام سیستماتیک و معناداری وجود داشته باشد، اشاره کرد: هدف اصلی این پلت فرم تسهیل دسترسی اساتید، نخبگان و مستعدان به مسائل اصلی کشور است. در این میان، یکی از موانع اصلی در راه فعالیت اساتید دانشگاهی در عرصه حل مسائل کشور، بخشنامه ارتقا است چونکه در این بخشنامه بر مقاله تاکید بسیار زیادی شده و حدودا مقاله را می توان مهم ترین عامل در ارتقاء اساتید دانست. به همین دلیل بنیاد ملی نخبگان با هدف ارتقای راندمان دانشگاه ها، در تحول بخشنامه ارتقای اساتید نقش آفرینی کرد تا اساتید بتوانند هم در راه حل چالش ها و مسائل کشور فعالیت نموده و هم از امتیاز لازم برای ارتقا برخوردار شوند.
اعطای امتیاز ویژه به انجام پروژه ها با محوریت مسائل واقعی کشور در بخشنامه ارتقا اساتید
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: در این اصلاحیه پیشنهاد بنیاد این بود که امتیاز ویژه ای به انجام پروژه ها با محوریت مسائل واقعی کشور تعلق گیرد، که البته این به مفهوم بی فایده بودن مقالات ISI نیست بلکه بنیاد اعتقاد دارد مقاله به عنوان یکی از خروجی های کارهای پژوهشی و در قالب نشر علم نافع برای کشور باید همیشه مورد تاکید بوده و رتبه کشور در تولیدات علمی جهانی مسیر رو به رشد خودرا ادامه دهد. از طرفی، برخی نخبگان و اساتید دانشگاهی در این زمینه استعداد ویژه دارند و باید در همین ساحت نیز به فعالیت خود ادامه دهند اما این نباید به مفهوم دور شدن دانشگاه از حل مسائل واقعی کشور باشد.
وی تصریح کرد: تعدادی از اساتید کشور در صنعت و تولید، دستاوردهای بسیار زیادی داشته اند اما چون نتوانستند تعداد مقالات خودرا به استانداردهای مورد تاکید بخشنامه ارتقا برسانند، در محیط دانشگاه ارتقا پیدا نکردند.
نخبگی؛ یک مسیر و سیر پیوسته
سید افقهی با اشاره به این که بنیاد ملی نخبگان، نخبگی را یک مسیر و سیر پیوسته می داند که از دوره دانش آموزی و حضور در برنامه ملی شهاب شروع شده و تا رسیدن به جایگاه سرآمدی و نخبگی ادامه دارد، اظهار داشت: فرد مستعد در دوره دانش آموزی ذیل برنامه شهاب حمایت و هدایت می شود تا در یک مسیر مشخص بتواند در عرصه استعدادی خود وارد دانشگاه شود. در این راه تمام خصلت ها، روحیات، شخصیت، وراثت، زمینه های خانوادگی و دیگر عوامل موثر در استعداد فرد، مورد توجه قرار می گیرد؛ در نتیجه فرد می تواند در راه صحیح هدایت شود. در دانشگاه نیز فرد مستعد علاوه بر امور مربوط به آموزش و پژوهش، در عرصه روحی و روانی نیز از حمایت برخوردارست تا در نهایت بتواند در عرصه استعدادی خود پایان نامه ای کاربردی عرضه نماید و در آخر در عرصه تخصصی مشغول بکار شود.
بورسیه صنعتی و جذب در دستگاه های اجرایی
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد: برای اشتغال نخبگان اقداماتی مانند بورسیه صنعتی و جذب در دستگاه های اجرائی انجام شده اما این اقدامات کافی نیست چونکه خیلی از نخبگان مشتاق راه اندازی کسب وکار نوآورانه و دانش بنیان هستند و باید زمینه مناسب برای این افراد نیز برقرار شود.
برنامه های استادمحور بنیاد ملی نخبگان
وی اظهار داشت: ارتباط فرد پس از سرآمد شدن و نخبه شدن نباید با بنیاد ملی نخبگان قطع شود بلکه برنامه های اصلی بنیاد باید ناظر به همین بازه زمانی باشد که فرد به مرحله اثرگذاری رسیده است؛ به همین دلیل است که اغلب برنامه های بنیاد ملی نخبگان در لایه دانشجویی، استادمحور هستند. در حقیقت در این مرحله، هر حمایتی از دانشجوی مستعد برتر ناظر به حضور استاد است. از طرفی بنیاد ملی نخبگان نیز حمایت ها و تسهیلات ویژه ای را هم برای توانمندسازی اساتید و هم برای پشتیبانی از آنان در شاگردپروری در نظر گرفته است. در حقیقت فضای حمایتی، هدایتی، تسهیل گری و تنظیم گری در لایه دانشجویی منوط به حضور استاد است.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان بیان داشت: خیلی از حمایت های بنیاد ملی نخبگان از جامعه نخبگانی در قالب همکاری با نهادها و دستگاه های دیگر صورت می گیرد.
قله سازی در عرصه حل مسائل کشور
سید افقهی با اعلان اینکه بنیاد ملی نخبگان در دور جدید بدنبال قله سازی در عرصه حل مسائل کشور است، اشاره کرد: این بنیاد می خواهد کلان پروژه های فناورانه را به دانشگاه ارجاع دهد تا با بوجودآوردن شبکه اساتید و هرم علمی، این کلان پروژه ها در محیط دانشگاه حل و انجام شوند که البته این نیاز به هماهنگی مدیریتی دارد. در همین راستا، از شروع مهرماه دو یا سه کلان پروژه ملی در دانشگاه های کشور تعریف می شود.
شأن نخبه، فعالیت نخبگانی است
وی با اعلان اینکه شأن نخبه، فعالیت نخبگانی است، اظهار داشت: دلیل اصلی مهاجرت بخش زیادی از نخبگان، فقدان بستر مناسب برای اثرگذاری و فعالیت نخبگی است. در حقیقت خیلی از نخبگان نه به سبب مسائل مالی بلکه به سبب نبودن فضای لازم برای فعالیت نخبگی از کشور مهاجرت می کنند.
سید افقهی در آخر تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان در عرصه الگوسازی از سرآمدان و نخبگان کشور نیز بدنبال ایجاد فضایی نوین و طراحی قالب های جدید است.


منبع:

1402/06/30
13:23:47
0.0 از 5
389
تگهای خبر: آموزش , اساتید , پروژه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود