پیشنهاد معاون وزیر علوم در اجلاس جهانی علم و فناوری؛

ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران

ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، معاون پژوهشی وزیر علوم اظهار داشت: یکی از راهکارهای بهبود دیپلماسی علمی می تواند ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران و متخصصان باتوجه به صلاحیت های آنها باشد.به گزارش بی دانلود به نقل از وزارت علوم، بیستمین اجلاس جهانی علم و فناوری در جامعه (STS) در کیوتوی ژاپن انجام شد و دکتر پیمان صالحی؛ معاون پژوهشی وزیر علوم در میزگرد وزرای این جلسه که به میزبانی وزیر آموزش، فرهنگ، ورزش، علوم و فناوری (MEXT) ژاپن برگزار گردید، به تشریح دستاوردهای کشور در عرصه علم و فناوری پرداخت.
صالحی در این جلسه که با تمرکز ویژه بر موضوع «علم باز و چرخش نخبگان» و با حضور وزرا و مقامات هم طراز وزرا از ۲۳ کشور جهان برگزار گردید، ضمن اشاره به سرمایه گذاری های ایران در علم و فناوری اظهار داشت: در چند دهه گذشته، سرمایه گذاری های قابل توجهی در علم و فناوری انجام شده که نتیجه آن قابل توجه بوده است. هم اکنون ایران از نظر دستاوردهای علمی، رتبه اول در غرب آسیا و رتبه پانزدهم در دنیا را دارد.
وی با تأکید بر نقش زنان در پیشرفت های کشور، اظهار داشت: نقش کلیدی زنان و دختران با تحصیلات عالی در این پیشرفت غیرقابل انکار بوده است. هم اکنون، ایران دارای بیش از ۳ میلیون دانشجو است که حدود ۵۰ درصد از آنها را زنان می سازند. همین طور حدودا ۳۰ درصد از اعضای هیئت علمی ما، دانش پژوهان زن هستند.
معاون پژوهشی وزارت علوم در مورد پیشرفت علم و فناوری در کنار تحولات حوزه هوش مصنوعی، اظهار داشت: لازم است که ضمن تجلیل از این دستاوردها، باید بر پویایی و چشم انداز درحال تحول علم و فناوری و پیشرفت سریع در این زمینه ها صحه گذاشت. چونکه توسعه فرآیندهای دیجیتالی و ادغام هوش مصنوعی، نوید اتفاقات بهتری را می دهد.
صالحی با اشاره به مسائل اخلاقی و حریم خصوصی، اشاره کرد: در کنار پیشرفت های این حوزه، توجه هوشیارانه و انجام اقدامات پیشگیرانه ضرورت زیادی دارد. وی با تأکید بر اینکه «تولید دانش بطور قابل توجهی موجب ارتقای رفاه جامعه خواهد شد»، اظهار داشت: پژوهشگران نباید به مرزهای محدودی از دانش باشند، محدود شوند؛ بلکه باید متعلق به تمام بشریت باشند.
صالحی اظهار داشت: وزارت علوم تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که وقتی مرزها برای دانشمندان برداشته شود، سطح تنش کاهش پیدا می کند. بنابراین، دیپلماسی علمی جزء ضروری دیپلماسی اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی است و به پویایی استعدادهای بین المللی که دانشمندان آینده هستند کمک می نماید.
معاون پژوهشی وزیر علوم در مورد راهکارهای بهبود دیپلماسی علمی اظهار داشت: یکی از راه حل ها می تواند ایجاد خدمات اختصاصی ویزا برای پژوهشگران و متخصصان با توجه صلاحیت های آنها باشد. دراین زمینه، در نظر گرفتن دیدگاه هایی که نتایج تحقیقات و اقدامات را در مقیاسی جهانی برای تقویت استعدادهای بین المللی به اشتراک می گذارد، مهم می باشد.
صالحی اشاره کرد: تاکید بر شفافیت، همکاری و دسترسی آزاد در انتشار تحقیقات و اجرای سیاست هایی که نهضت استعدادها را تسهیل می کند و از این طریق می توان به اتحاد جهانی و رشد اشتراک گذاری دانش کمک کرد.
معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه «ما موظف به گسترش جریان آزاد دانش، بدون توجه به قلمروها و مرزهای سیاسی هستیم»؛ اظهار داشت: بیایید به شعار باارزش «علم و فناوری برای همه نژادها، ملیت ها، مذاهب، اقتصادها و زبان ها» پایبند باشیم.


منبع:

1402/07/11
17:04:00
0.0 از 5
197
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود