در گزارش بی دانلود اعلام شد؛

همکاری پروژه محور استادیاران جوان با شرکت های دانش بنیان

همکاری پروژه محور استادیاران جوان با شرکت های دانش بنیان

به گزارش بی دانلود، سرپرست معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان از تشکیل هسته های استاد محور بعنوان واحد تحقیق و توسعه در شرکتهای دانش بنیان و با رویکرد توسعه محصول اطلاع داد.یاسین کیخا در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح این طرح عنوان کرد: شرکتهای دانش بنیان، نهادهای دانشی هستند که برای تحقیق و توسعه نیازمند جذب نیرو و استخدام افرادی هستند که برای توسعه محصول نقش ایفا کنند. شرکتهای دانش بنیان به صورت معمول توان پرداخت حقوق به این افراد را نداشته و یا زمان مناسب برای پرداختن به این مسئله و جذب نیرو را ندارند و اغلب حول بازار محصول خودشان متمرکز هستند و فعالیت دارند.
اساتید دانشگاه برای تحقیق و توسعه دانش بنیان ها مشارکت می کنند
سرپرست معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان افزود: بدین منظور طرحی در دستور کار داریم که بر این اساس، اساتید دانشگاه ها در کنار شرکتهای دانش بنیان کار تحقیق و توسعه را برعهده بگیرند که این طرح چند خاصیت خوب دارد؛ به طور مثال موضوعات دانشی در دانشگاه ها با مأموریت شرکتهای دانش بنیان تطبیق و همپوشانی زیادی دارند. شاید نتوان دانشگاه را به درستی به صنعت متصل کرد چون سطح مبحث صنعت به صورت معمول با سطح مباحثی که در دانشگاه دنبال می شود، متفاوت می باشد اما فاصله بین دانشگاه و فعالیت دانش بنیانی کم است یعنی موضوعات شرکتهای دانش بنیان به صورت معمول مطالبی را در بر می گیرد که دانشگاه ها هم به آن رغبت دارند.
وی در ادامه به خاصیت دوم این طرح اشاره نمود و عنوان کرد: هسته های استاد محور بر طبق نیاز واقعی شکل می گیرند؛ یعنی موضوعی تعریف نمی شود که بهره برداری برای آن وجود ندارد و در اینجا بهره برداران همان دانش بنیان ها هستند.
امکان جذب پژوهشگران در شرکتهای دانش بنیان
کیخا خاطرنشان کرد: خاصیت سوم طرح اینست که هسته های استاد محور وقتی حول مسائل دانش بنیان تشکیل می شود، دانشجویان یا پژوهشگرانی که در تیم یک استاد در امتداد نیاز شرکت پروژه انجام می دهند در ادامه کار امکان جذب آنها در همان شرکت وجود دارد؛ یعنی ما توانستیم جذب در دانش بنیان ها را از هسته هایی انجام دهیم که به طور مثال یکسال در زمینه مأموریتی شرکت فعالیت نموده اند.
هسته های استاد محور می تواند به شرکت نوپا تبدیل شود
سرپرست معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان از دیگر مزایای این طرح را تبدیل هسته های استاد محور به شرکتهای دانش بنیان نوپا برشمرد و افزود: هسته های استاد محور که حول مسئله واقعی یک شرکت و در امتداد نیاز آنها فعالیت می کنند، اگر به محصول برسند با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری این امکان وجود دارد که تبدیل به شرکت نوپا شوند و شرکت مادر جزو سهام داران و پشتیبان این شرکت نوپا خواهد شد. مضاف بر اینکه شرکت مادر بازار محصول شرکت نوپا می شود و یا می تواند از محصول آن شرکت برای فروش در بازار حمایت کند.
وی اضافه کرد: شرکتهای نوپا از آنجائیکه به صورت معمول بازار پایداری ندارند ممکنست حیاتشان به خطر بیفتد، به این دلیل آنها می توانند از تجربه، توان و بازار شرکتهای مادر خود استفاده نمایند و ادامه حیات دهند که اجرائی شدن این موضوع، مستلزم حمایت و همکاری فشرده بین بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی است. خوشبختانه این همکاری به خوبی شروع شده تا ساز و کارها به خوبی برنامه ریزی و اجرائی شود.
اساتید در ۱۰۰ شرکت دانش بنیان جذب می شوند
کیخا با بیان این مطلب که برای شروع کار قرار است هسته های استاد محور در ۱۰۰ شرکت دانش بنیان فعال شود، اشاره کرد: در همین زمینه از معاونت علمی درخواست کردیم شرکت هایی که از نظر محصول و توانایی اقتصادی پیشرو هستند را به ما معرفی کنند و ما الان اسامی شرکتها را گرفته ایم و قسمتی از این شرکتها در زمینه های جدید محصولات کشور همچون حوزه دارو فعالیت دارند که راهبردی و مرز دانشی هستند.
بنیاد ملی نخبگان نهاد واسط اساتید با دانش بیان ها
این مقام مسئول بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به اینکه تمرکز ما انتخاب استادیاران جوان برای مشارکت در این طرح است، بیان نمود: استادیاران جوان از آنجائیکه جدیدالورود به دانشگاه هستند، شبکه تعاملات قوی برای گرفتن پروژه از صنایع و دستگاهها ندارند و ما به آنها کمک خواهیم کرد که بعنوان یک نهاد واسط، آنها را به شرکتهای دانش بنیان متصل نماییم.
تاکید بر جذب استادیاران جوان در شرکتها / تنظیم شیوه نامه در دستور کار
وی در ادامه اصرار کرد که برای حضور سایر اساتید محدودیتی وجود ندارد اما اساتید جوان به دلیل اینکه انگیزه بیشتری برای ارتقا شغلی، جایگاهی و مرتبه ای دارند، فرصت نقش آفرینی بیشتری داشته و می توانند دانشجویان خودرا حول مسئله خاص دانش بنیان ها سازماندهی کنند.
کیخا با بیان اینکه در حال تنظیم شیوه نامه این طرح هستیم، اظهار داشت: با نهادهای متولی مثل معاونت علمی و صندوق پژوهشگران در حال رایزنی و مقدمه سازی برای اجرای کار هستیم و هنوز زمان اجرا مشخص نیست.
چگونگی پرداخت حق الزحمه به استادان
سرپرست معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان در رابطه با ی نحوه کار این اساتید با شرکتها و چگونگی پرداخت حق الزحمه عنوان کرد: مدل تعاملی اساتید و شرکتها پروژه محور است که انتظار ما اینست که شرکت پروژه توسعه محصول برای اساتید تعریف کند و پرداخت حق الزحمه ما به ازای پیشرفت به استاد و تیم وی صورت می گیرد.
وی در ادامه اشاره کرد: در بحث تأمین منابع پیشنهاد ما اینست که برای پرداخت حق الزحمه به اساتید، ۵۰ درصد را شرکت متقبل شود و ۵۰ درصد از منابع بنیاد ملی نخبگان یا معاونت علمی تامین گردد. در تصمیم سازی همینطور بدنبال این هستیم که ساز و کاری تعریف شود، سهم ۵۰ درصدی شرکتهای دانش بنیان در چارچوب معافیت های مالیاتی (در صورت صلاحدید معاونت علمی و وجود زیرساخت های قانونی) به شرکت برگردد اما قطعی بودن سهم مشارکت شرکتهای دانش بنیان در این طرح است ولی ممکنست سهم شرکت متغیر باشد.
 


منبع:

1402/07/15
20:32:32
0.0 از 5
337
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود