توسط موسسه استنادی ISC؛

ضریب تاثیر و چارک بندی سال 1400 نشریات نمایه شده در ISC

ضریب تاثیر و چارک بندی سال 1400 نشریات نمایه شده در ISC

به گزارش بی دانلود، موسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) با بررسی تعداد ۲۴۸۴۶۷۷ استنادات از ۷۴۹۶۷ مقاله انتشار یافته در سال ۱۴۰۰، ضریب تاثیر نشریات نمایه شده در ISC ۱۴۰۰ (۲۰۲۱) را تعیین کرد.


به گزارش بی دانلود به نقل از موسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، دکتر سید احمد فاضل زاده رئیس ISC عنوان کرد: در امتداد مأموریت موسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، با بررسی تعداد ۲۴۸۴۶۷۷ استنادات از ۷۴۹۶۷ مقاله انتشار یافته در سال ۱۴۰۰، ضریب تاثیر نشریات نمایه شده در ISC ۱۴۰۰ (۲۰۲۱) تعیین شده است. رئیس ISC عنوان کرد: ضریب تاثیر نشریات نمایه شده، با بررسی ۳۸۸۴ نشریه نمایه شده توسط ISC برای ۲۰۶۹۳۹ مقاله انتشار یافته در نشریات سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ محاسبه شده است. وی افزود: این شاخص که میزان اثرگذاری یک نشریه در ارتباط با نشریات دیگر را مورد سنجش قرار می دهد همچون شاخص هایی است که در رتبه بندی و مقایسه نشریات با یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. ضریب تاثیر سال ۱۴۰۰ (۲۰۲۱) مطابق با رابطه زیر محاسبه شده است:
تعداد نشریات حاضر در سامانه عامل های علم سنجی نشریات (http: //jcr.isc.ac) برای ضریب تاثیر سال ۱۴۰۰ (۲۰۲۱)، ۲۱۱۸ نشریه است که این تعداد برای ضریب تاثیر سال قبل ۲۲۱۹ نشریه بوده است. وی اشاره کرد: در فرایند محاسبه ضریب تاثیر، تمام ارجاعات یک مقاله نمایه شده در ISC با برنامه های هوشمند مورد تجزیه وتحلیل قرار می گیرد. اگر این ارجاعات به مجموعه نشریات ISC استناد داده باشند و در بازه ضریب تاثیر سال ۱۴۰۰ قرار داشته باشند، بعنوان استنادات صحیح برای آن نشریه در نظر گفته می شود و در افزایش مقدار ضریب تاثیر آن نشریه اثرگذار می باشد. فاضل زاده اظهار داشت: در مواردی مشاهده می شود مقدار ضریب تاثیر ISC با سایر مقادیر ضریب تاثیر نشریه که توسط موسسات و سایر سازمان همچون اسکوپوس محاسبه می شود دارای تفاوت هایی است. این تفاوت از اختلاف معیارهای نمایه سازی سازمان و موسسات با یکدیگر ایجاد می شود و باعث می شود مجموعه نشریات نمایه شده در موسسات با یکدیگر متفاوت باشند و این مسئله بر مجموعه های استناد دهنده و استناد گیرنده اثر می گذارد و در نهایت باعث تفاوت در مقادیر ضریب تاثیر می شود. رئیس ISC افزود: با بهبود سامانه ها و همکاری بیشتر از پیش نشریات، ضریب تاثیر سال ۱۴۰۱ حداکثر تا انتهای زمستان ۱۴۰۲ اعلام خواهد شد. وی ادامه داد: دقت ضرایب تاثیر نشریات بستگی به دقت نویسندگان و سایر نشریات در عرضه مراجع مقالات مطابق با استانداردها دارد و مقالات فارسی که به صورت لاتین ارجاع می شوند، باید به همراه عبارت [In Persian] باشد. هرگونه خطا در مراجع مقالات نشریات، احتمال خطا را در ضریب تاثیر می افزاید. تعداد نشریات دارای ضریب تاثیر (Citation Impact): نمودار زیر تعداد نشریات دارای ضریب تاثیر در ۶ سال قبل را نشان می دهد:
رئیس موسسه ISC برای بهبود دقت محاسبه ضریب تاثیر در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: در این خصوص قرار شد در لحظه محاسبه (۱ تیرماه ۱۴۰۲)، مقدار ضریب تاثیر برای نشریاتی که تمام شماره های آنها در سال های ۱۳۹۹ یا ۱۳۹۸ (مخرج رابطه ضریب) به طور کامل به ISC ارسال شده است، محاسبه شود. حداکثر ضریب تاثیر در زمینه های موضوعی اصلی در سال ۱۴۰۰:


تعداد نشریات چارک دار (Quartile): رئیس موسسه ISC عنوان کرد: ضریب تاثیر شاخصی است کمی که بمنظور ارزیابی و رتبه دهی نشریات به طور جداگانه، با توجه به تعداد استنادات به آن، مورد استفاده قرار می گیرد و رتبه نشریه در زیرگروه تخصصی خود به طور دقیق نشان داده نمی گردد. وی افزود: به سبب این که بتوانیم در هر زیرگروه علمی نشریات را با توجه به تعداد نشریات موجود در آن رده بندی نماییم، باید از Quartiles یا همان تقسیم بندی نشریات به گروه های Q۱، Q۲، Q۳، Q۴ استفاده نمائیم. بعنوان مثال زمانیکه یک نشریه در تعریف شاخص quartiles رتبه Q۱ را به خود مختص کرده است، به این معنا است که این نشریه از بین چهار چارک موجود در زیرگروه تخصصی خود، در گروه چارک اول یا همان بالاترین چارک قرار گرفته است. وی افزود: در محاسبه چارک در سال ۱۴۰۰ برای افزایش تعداد نشریات چارک دار و کمک به آنها، شرط کامل بودن شماره های ارسالی فقط برای سال های ۱۳۹۹ و ۱۳۹۸ در نظر گرفته شد و اگر نشریه در سال ۱۴۰۰ دارای نقص بوده است ضمن اعلام ضریب تاثیر، چارک آن هم محاسبه و اعلام گردید. نمودار زیر تعداد نشریات چارک دار در سال های مختلف را نشان می دهد:
در جدول زیر مقایسه تعداد نشریات در تغییر چارک ها نسبت به سال قبل و مشاهده بهبود و افت کیفیت چارک های نشریات در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال ۱۳۹۹ نشان داده شده است:

 

1402/08/01
16:28:27
0.0 از 5
205
تگهای خبر: فناوری , كیفیت , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود