معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم:

پارک های علم و فناوری متولی حل مسائل کشور هستند

پارک های علم و فناوری متولی حل مسائل کشور هستند

به گزارش بی دانلود، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: اگر قرار باشد سازمانی متولی حل مسائل کشور باشد، بطور قطع آن مجموعه پارک های علم و فناوری کشور هستند.به گزارش بی دانلود به نقل از وزارت علوم، سجاد محمدعلی نژاد در اولین نشست زیست بوم فناوری شرق ایران که به میزبانی پارک علم و فناوری خراسان رضوی برگزار گردید، با اشاره بر اهمیت شبکه سازی اظهار داشت: باید با بوجودآوردن کنسرسیوم میان پارک های علم و فناوری و شرکت ها، صنایع جدیدی خلق نماییم و این جز با شبکه سازی تخصصی محقق نمی گردد.
معاون فناوری و نوآوری وزارت عتف اضافه کرد: مناطق مرزی سکوی ارتباطی قوی برای صادرات با کشورهای همسایه هستند که باید به درستی و بصورت کامل از این ظرفیت استفاده گردد.
محمدعلی نژاد افزود: پارک های علم و فناوری تفاوتشان با دانشگاه ها و دیگر دستگاهها این است که عناصر تشکیل دهنده آنها فعل خواستن را تعریف کردند و متشکل از اعضایی هستند که از مرز ایده گذشته و به محصول رسیده اند.
وی اشاره کرد: در نگاه ملی اگر بخواهیم بگوییم سازمانی متولی حل نظام مسائل اقتصادی بشود و عنصر تحولی جامعه باشد، همین پارک های علم و فناوری هستند. بدین سبب ما باید یک بعد را در حل مسائل و بعد دیگر را در توسعه این زیست بوم قرار دهیم.
مسعود میرزائی شهرابی، رییس پارک علم و فناوری خراسان نیز در این جلسه اظهار داشت: ما همیشه بدنبال توسعه عدالت محور هستیم و می خواهیم با کمک مسئولین و باتوجه به ظرفیتهای شرق کشور عقب افتادگی های این منطقه را در کوتاهترین زمان ممکن جبران نماییم.
وی اضافه کرد: هدف ما از این جلسه ایجاد زیست بومی فعال و کنشگر است.
میرزائی با اشاره بر لزوم تعامل و شبکه سازی در منطقه شرق اشاره کرد: پارک های علم و فناوری باید با یکدیگر هم پوشانی داشته باشند و ظرفیتهای موجود را به دیگران معرفی کننند.
وی افزود: از اقدامات دیگر ما در زیست بوم شرق ایران ایجاد بستر انتقال دانش و تجربه بین پارک های علم و فناوری در عرصه های مختلف و شبکه سازی در حوزه های تخصصی مختلف با محوریت شبکه مسائل ملی و منطقه ای بین مراکز رشد و شرکت های فناور و دانش بنیان است.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان با تأکید بر تقویت و توسعه نظام نوآوری در منطقه و کمک به توسعه اقتصاد مبتنی بر دانایی اضافه کرد: دانایی یعنی این که زیست بوم می تواند برای مسائلی که به ظاهر در اولویت نباشد نیز نقش آفرینی کند و همچنین با بوجودآوردن تعامل با سایر ارگان ها جهت شکوفایی تمام ظرفیت ها در منطقه گام بردارد.
وی با بیان اهمیت تشکیل این زیست بوم اظهار داشت: توانمندسازی مدیران و کارشناسان در عرصه های مختلف با به اشتراک گذاری تجارب و ظرفیت ها بمنظور توسعه فناوری، از دیگر اهداف تشکیل زیست بوم شرق کشور است.
همچنین محمدنبی شهیکی تاش، رییس پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ضعف ما در عرصه توسعه بازار از ایرادات اساسی شمرده می شود و بیشتر استانهای حوزه شرق دارای بازارهای مرزی است که تا کنون آن طور که باید از این ظرفیت استفاده نشده است.
وی اضافه کرد: ایجاد زنجیره ارزشی راهبردی بین زیست بوم شرق از اقداماتی است که باید مد نظر گرفته شود و هم اکنون با وجود پتانسیل بالای استانها نیاز به تقسیم کار منطقه ای کاملا حس می شود.
رئیس پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان اشاره کرد: در منطقه شرق سه حوزه راهبردی وجود دارد و آن حوزه صنایع معدنی، اقتصاد دیجیتال و حوزه کشاورزی است که باید این سه حوزه را در منطقه شرق پرورش دهیم.
رضا لطفی، رییس پارک علم و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این جلسه اظهار داشت: هم اکنون بزرگترین ضعف جوانان ما عدم ریسک پذیری و گرایش به کپی کاری است.
وی افزود: ما باید در پارک های علم و فناوری به آموزش جسارت جهت حل مسئله برای بار اول بپردازیم و فقط بدنبال ایده پروری نبوده و شرکت هارا به سمت حل مسئله برای بار اول سوق دهیم.
در ادامه این جلسه محمدرضا قربانی، رییس پارک علم وفناوری خراسان شمالی اظهار داشت: تشکیل این زیست بوم و ایجاد شبکه سازی و تعاملات میان پارک های علم و فناوری کشور می تواند به توسعه بازار شرکت های شرق کشور کمک شایانی کند و ما با معرفی ظرفیت ها بصورت منطقه ای در اقتصاد ملی نقش بزرگی ایفا نماییم.
محمدحسن مجیدی، رییس پارک علم وفناوری خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار داشت: از مهم ترین دستاوردهای تشکیل این زیست بوم فرصت ارتباط فناوران با سایر پارک های منطقه شرق کشور است که این در توسعه بازارهای داخلی و خارجی نقش مهمی را ایفا خواهدنمود.
گفتنی است، در این جلسه که با هدف برقراری ارتباط نظام مند و بهره گیری از توانمندی های علمی و فنی و ظرفیتهای موجود در شرق کشور (پارک های علم و فناوری خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و دانشگاه فردوسی) با حضور معاون فناوری و نوآوری وزارت عتف برگزار گردید، تفاهم نامه همکاری توسعه زیست بوم نوآوری شرق ایران نیز به امضاء حاضرین رسید.


منبع:

1402/08/02
13:07:20
0.0 از 5
171
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود