معاون وزارت علوم عنوان كرد؛

پیشنهاد ایران به یونسکو برای تدوین برنامه راه علم

پیشنهاد ایران به یونسکو برای تدوین برنامه راه علم

بی دانلود: معاون وزیر علوم پیشنهاد کرد برنامه ای به عنوان راه علم با جهت گیری هم زمان تاریخی و معاصر در فضای یونسکو تعریف شود.به گزارش بی دانلود به نقل از وزارت علوم، پیمان صالحی معاون پژوهشی وزیر علوم که به عنوان نماینده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در چهل و دومین اجلاس عمومی یونسکو شرکت کرده است، در سخنرانی خود در پاریس اظهار داشت: موقعیت راهبردی ایران که در تقاطع شرق و جنوب آسیا واقع شده، موهبت عظیم تبادل علم و دانش را به ارمغان آورده است.
وی اضافه کرد: این گذرگاه تاریخی، ایران را به پلی فرهنگی مبدل ساخته و موجب ایجاد تعاملات فکری و فرهنگی شده است که مرزها و تمدن ها را در هم نوردیده است. همچون می توان به قدیمی ترین دانشگاه جهان، یعنی دانشگاه جندی شاپور در جنوب غرب ایران اشاره نمود که در سال ۲۰۱۷ میلادی از طرف یونسکو، ۱۷۵۰امین سال تأسیس آن گرامی داشته شد.
وی اشاره کرد: این میراث غنی تبادل دانش، فقط مربوط به گذشته نیست، بلکه شاهدی زنده بر تعهد عمیق ایران برای ارتقا همکاریهای فکری است. بدین جهت پیشنهاد می شود دفتر مجموعه تهران، به دفتر منطقه ای چندبخشی ارتقا یافته و موجب تسهیل تعاملات بین فرهنگی شود.
اعلام نامزدی هیات اجرائی یونسکو
معاون پژوهشی وزیر علوم در این اجلاس، از جانب کشورمان به عنوان نامزد هیات اجرائی یونسکو برای دوره تصدی ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت: نامزدی کشور ایران با تعهد عمیقمان برای همکاریهای جهانی و فهم مشترک که بوسیله آموزش، علم، فرهنگ، محبت و از خودگذشتگی حاصل می شود، هم راه است.
وی اشاره کرد: ما عمیقاً بر این باوریم که چرخش اعضا، نفس تازه ای به روح سازمان دمیده و موجب ایجاد دیدگاه های جدید و رویه های ابداعی خواهد شد.
جایگاه زنان در نظام تحصیلی ایران
نماینده ایران در این اجلاس گفت: جامعه شریف زنان در جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر تعالیم بلند دین مبین اسلام و مبتنی بر کرامت و حرمت شایسته، نه فقط دوشادوش مردان بار مسئولیت جامعه را بر عهده می گیرند بلکه در بعضی عرصه ها و برهه ها در بستر رقابت علمی، گوی سبقت را از رقیبان ربوده اند. سهم بیش از ۳۰ درصدی از اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و بیش از ۵۰ درصدی دانشجویان دختر از میان بیش از ۳ میلیون دانشجو، تنها نمونه ای از حضور درخشان بانوان جامعه اسلامی است.
اعتراض به بی حرمتی به ساحت قرآن کریم در ماه های گذشته
پیمان صالحی در محکومیت بی حرمتی در ماه های گذشته به ساحت مقدس قرآن کریم در بعضی کشورهای اروپایی اظهار داشت: وقایع اخیر که در آن حرمت قرآن کریم شکسته شد، موجب ایجاد چالش در احترام و فهم متقابل میان جوامع مختلف شد. این وقایع نگران کننده بر وجود اراده هایی دلالت دارد که درصدد کاشت بذر اختلاف و دوگانگی در بین ملت ها هستند که اهمیت نیاز به اتحاد و همدردی در جامعه جهانی را نمایان تر می سازد. ما قویا این اقدامات را محکوم نموده و بر این باوریم که توهین به مقدسات نباید با آزادی بیان اشتباه گرفته شود.
حمایت از مردم مظلوم فلسطین
نماینده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان نماینده کشورمان در اجلاس عمومی یونسکو از مردم فلسطین حمایت کرد و اظهار داشت: در بین بحران رو به افزایش در غزه، قلب های ما برای مردم فلسطین به درد آمده است، مردمی که علاوه بر تحمل هفتاد و پنج سال تهاجم بی وقفه، خشونت، تبعیض نژادی و سیاست های آپارتایدی، بتازگی فقدان بیش از هزاران نفر از عزیزانشان بخصوص زنان و کودکان را سوگواری می کنند. ما این حملات مخرب هوایی و زمینی و اقدامات ددمنشانه که بوسیله رژیم غاصب صهیونیستی به انجام می رسد را محکوم نموده و بر نیاز ضروری بر حل چالش های دیرینه جهانی تاکید داریم.
این استاد برجسته دانشگاه افزود: در این موقعیت حساس و شرایط بحرانی، لازم است که به اهمیت پشتیبانی از خبرنگاران، نیروهای رسانه ها و کلیه پرسنل مرتبط که خبرهای این بحران را به عنوان غیر نظامیان پوشش می دهند، تاکید نماییم.
توجه به مفهوم راه علم در کنار راه های تاریخی تجاری
معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: توجه به مقوله راه و سفر در یونسکو سابقه ای دیرینه دارد و برای ما در یونسکو همیشه باارزش بوده است که تاریخ تبادلات فرهنگی و تمدنی میان ملت ها را در قالب راه هایی چون راه ابریشم، راه ادویه و راه نمک مطالعه نماییم. اما نباید نادیده گرفت که افزون بر کالاهای تجاری، برای تبادل علم و دانایی هم در ضمن هزاره ها، راهی بوده است؛ در حقیقت شبکه ای از راه ها که بستر سفر دانشمندان و ایده های علمی بوده است و می توانیم آنرا "راه علم" بنامیم. این راهی است که در ضمن چند هزاره، شرق و غرب جهان را عمیقاً به هم پیوند داده است و با ترکیب سرآمدی علمی و سرآمدی اخلاقی، پیام آور صلح و پیشرفت بوده است راه علم به همان اندازه که تاریخی است، می تواند مسئله عصر حاضر نیز باشد؛ بی گمان هم ابزارهای سفر و هم بسامد سفرها گرفتار تحوالت جدی شده است، اما اصل این نکته که سفرها زمینه تبادل دانایی هستند و اینکه هر سفر نیازمند راهی هموار است، بر جای خود باقی است.
استفاده از فضای سایبر و هوش مصنوعی برای تسهیل روابط دانشمندان
صالحی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در نگاه به عصر حاضر، می توان افق دید را از معنای سنتی راه فراتر برد و راه های سایبری را نیز به جد مورد توجه قرار داد. البته باید کوشید این شبکه راه ها را گسترده تر و ارتباط میان دانشمندان را سهل تر ساخت و با یاری گرفتن از بستر هایی مانند سفارش نامه علوم باز و ابزارهایی مانند هوش مصنوعی، راه های ارتباط علمی را هموارتر و مجهزتر ساخت.
وی اضافه کرد: بزرگ ترین پیام تاریخ علم برای ما این است که انباشت دانش در یک تمدن و عدم انتشار آن، ظرفیتهای شکوفایی را محدود می سازد و علم را گرفتار رکود و حتی انحراف می کند و این تبادل بین تمدنی علم مبتنی بر اخلاق است که می تواند ضامن شکوفایی مستمر و زایایی مضاعف آن باشد.
نماینده کشورمان در این اجلاس گفت: این راه، یعنی این شبکه درهم پیچیده از راه ها برای تبادل علم با رعایت اصول اخلاقی، بستر تحقق آرمانی است که در مقدمه قانون اساسی یونسکو آشکارا بازتاب یافته است؛ آنجا که از تبادل آزاد ایده ها و دانایی، و افزودن ابزارهای ارتباط میان مردم کشورها و استفاده از این ابزار برای فهم متقابل سخن رفته است.
وی در انتهای سخنان خود گفت: جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر سابقه تمدنی خود و باتوجه به دغدغه هایش برای همکاری ها و هم افزایی های فکری و علمی در سطح منطقه و جهان، پیشنهاد دارد برنامه ای به عنوان "راه علم"با جهت گیری همزمان تاریخی و معاصر در فضای یونسکو تعریف شود و زمینه را برای تحقق آرمان یونسکو در امتداد تبادل آزاد ایده ها و دانایی فراهم سازد و به نوبه خود آمادگی دارد در این امر مهم، همه ظرفیتهای تاریخی و امروزی خودرا به کار گیرد.
گفتنی است، کنفرانس عمومی یونسکو بالاترین مرجع یونسکو است که هر دو سال یک دفعه انجام می شود.


منبع:

1402/08/25
12:14:36
0.0 از 5
265
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود