رییس موسسه ISC خبر داد:

938 پژوهشگر ایرانی در بین پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر جهان

938 پژوهشگر ایرانی در بین پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر جهان

بی دانلود: به گزارش بی دانلود، رئیس موسسه ISC اظهار داشت: ۹۳۸ پژوهشگر ایرانی، در زمره پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر جهان قرار گرفتند. حوزه های پزشکی و سلامت ۳۳ درصد بیشترین فراوانی را در بین پژوهشگران دارند.


به گزارش بی دانلود به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، دکتر سید احمد فاضل زاده رئیس موسسه (ISC) اظهار داشت: ۹۳۸ پژوهشگر ایرانی، در زمره پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر جهان قرار گرفتند. بر مبنای حوزه های کلان پژوهشی فراوانی پژوهشگران در حوزه های پزشکی و سلامت ۳۳ درصد، چند رشته ای ۲۳ درصد، مهندسی ۲۰.۵ درصد، علوم پایه ۱۲ درصد، کشاورزی و محیط زیست ۱۰ درصد و علوم انسانی و اجتماعی ۱.۷ درصد است. رئیس مؤسسه ISC بیان داشت: یکی از مهم ترین مأموریت های موسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، فراهم آوردن امکان شناسایی و معرفی پژوهشگران پراستناد برتر است. چونکه پژوهشگران پراستناد برتر علمی مهم ترین عامل رشد و توسعه نظام های علمی هستند و تعداد مؤسسات و پژوهشگران پر استناد، از معیارهای مرجعیت علمی در سطح جهان است. وی ادامه داد: مؤسسه ISC، آخرین لیست پژوهشگران ایرانی پر استناد یک درصد برتر جهان در ۲۲ حوزه موضوعی علوم را بر مبنای پایگاه شاخصهای اساسی علم (ESI) لیست پژوهشگران پر استناد یک درصد جهان در سال ۲۰۲۳ را استخراج و پایش کرده است. همانطور که در نمودار ۱ قابل مشاهده می باشد، در سال ۱۴۰۲، ۹۳۸ پژوهشگر با وابستگی سازمانی جمهوری اسلامی ایران شناسایی شده اند که نسبت به سال ۱۴۰۱، ۱۲ درصد رشد داشته است. خوشبختانه در خلال یک دهه گذشته آمار پژوهشگران پر استناد یک درصد برتر کشور روند رو به رشدی داشته است.
نمودار ۱. فراوانی پژوهشگران پر استناد یک درصد برترجهان با وابستگی سازمانی ایرانی به تفکیک سال
سهم نهادهای علم و فناوری کشور از پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر جهان فاضل زاده اظهار داشت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ۴۰ درصد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۴۸ درصد از سهم پژوهشگران پراستناد ایرانی را به خود مختص کرده است. اطلاعات کامل در ارتباط با وابستگی سازمانی کلان سایر پژوهشگران پراستناد در جدول ۱ نشان داده شده است.
جدول ۱: توزیع فراوانی پژوهشگران پراستناد در وابستگی های سازمانی کلان
وی افزود: در سال ۱۴۰۲، دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه صنعتی امیرکبیر از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و دانشگاه علوم پزشکی تبریز از وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی دارای بیشترین تعداد پژوهشگر یک درصد هستند. جدول ۲، سهم هر دانشگاه از تعداد پژوهشگران پر استناد شناسایی شده با وابستگی ایران را نشان می دهد:


سهم ۲۲ حوزه موضوعی از پژوهشگران ایرانی پر استناد یک درصد جهان رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: بر مبنای ۲۲ حوزه موضوعی طبق جدول ۳، ۲۳ درصد این پژوهشگران متعلق به حوزه پزشکی بالینی هستند. بعد از حوزه پزشکی بالینی، حوزه موضوعی چند رشته ای با ۶/۲۲ درصد، بیشترین پژوهشگر پراستناد ایرانی را در برمی گیرد. حوزه موضوعی مهندسی با ۱۹ درصد رتبه ی سوم را در بین رشته های موضوعی به لحاظ فراوانی پژوهشگران پراستناد کسب کرده است. این سه رشته حدود ۶۵ درصد از کل پژوهشگران پراستناد ایران را به خود مختص کرده است.
جدول ۳، تعداد پژوهشگران پراستناد کشور در لیست پژوهشگران پراستناد یک درصد برتر جهان به تفکیک حوزه موضوعی نشان می دهد:
نمودار ۲، فراوانی پژوهشگران ایرانی پر استناد یک درصد جهان به تفکیک حوزه های موضوعی شناسایی شده توسط مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) طی سال های اخیر را نشان داده است.
نمودار ۲. پژوهشگران ایرانی پر استناد یک درصد جهان به تفکیک حوزه های موضوعی شناسایی شده توسط مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) طی سال های اخیر
در جدول ۴ فراوانی پژوهشگران ایرانی پراستناد یک درصد برتر به تفکیک حوزه های کلان پژوهشی نشان داده شده است.
جدول ۴. سهم پژوهشگران ایرانی پر استناد یک درصد جهان به تفکیک حوزه های کلان پژوهشی
اسامی پژوهشگران پراستناد برتر جهان به تفکیک دانشگاه و حوزه موضوعی در وبگاه مؤسسه ISC به آدرس https: //hcr.isc.ac/ در دسترس می باشد، درصورتیکه اسم پژوهشگری درج نشده است، می تواند با عرضه مستندات مراتب را به این مؤسسه اعلام نماید.


منبع:

1402/08/30
08:47:38
0.0 از 5
251
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود