با حمایت بنیاد ملی علم ایران بررسی شد؛

برآورد اثرات بهداشتی و اقتصادی آلاینده کربن سیاه در کلانشهرها

برآورد اثرات بهداشتی و اقتصادی آلاینده کربن سیاه در کلانشهرها

به گزارش بی دانلود، برآورد اثرات بهداشتی و اقتصادی آلاینده کربن سیاه هوای آزاد در کلان شهر تهران عنوان طرح تحقیقاتی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است که با حمایت بنیاد علم ایران به پایان رسانده است.به گزارش بی دانلود به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، آلودگی هوا معضلی است که محققان به دنبال بررسی و پیداکردن راهکاری برای کاهش آن هستند و بنیاد ملی علم ایران هم به علت اهمیت زیاد این موضوع، از طرح های پژوهشی در این حوزه حمایت می کند.
محمدصادق حسنوند، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران که با حمایت بنیاد ملی علم ایران به «برآورد اثرات بهداشتی و اقتصادی آلاینده کربن سیاه هوای آزاد در کلان شهر تهران» پرداخته در رابطه با این طرح اظهار داشت: آلودگی هوا یکی از عاملهای مهم تأثیرگذار بر سلامت انسان است و مهم ترین عامل خطر محیطی برای سلامت به حساب می آید. آلودگی هوا، تنها یک عامل خطر برای سلامت نیست؛ بلکه یک مانع بزرگ در راه پیشرفت هم هست.
وی افزود: آلودگی هوا سهم قابل توجهی در افزایش بیماری های غیرواگیر دارد و بعد از استعمال دخانیات دومین عامل اصلی مرگ های ناشی از این بیماری ها به حساب می آید و با بالا رفتن خطر مبتلا شدن به بیماری های حاد و مزمن و مرگ در ارتباطست.
این پژوهشگر در ادامه بیان نمود: در کشورهای درحال توسعه سوخت و خودرو های بی کیفیت تری در ناوگان شهری وجود دارد به همین علت بررسی غلظت این بخش از ذرات از اهمیت غیرقابل انکاری برخوردار می باشد.
حسنوند افزود: برآورد اثرات بهداشتی و اقتصادی آلاینده کربن سیاه هوای آزاد در کلان شهر تهران، بررسی تغییرات زمانی ساعتی، روزانه، ماهانه و فصلی غلظت آلاینده کربن سیاه هوای آزاد این شهر و بررسی سهم غلظت آلاینده کربن سیاه از غلظت PM۲.۵ هوای آزاد شهر تهران از اهداف انجام این طرح بوده است. همینطور در این تحقیق مرگ های منتسب به آلاینده کربن سیاه و اثرات اقتصادی آلاینده کربن سیاه تهران مورد بررسی قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: بدون شک، کمی سازی اثرات بهداشتی - اقتصادی در ارتباط با آلودگی هوا یک راهنمای مهم برای تصمیم گیران و متولیان عرصه سلامت است تا با استفاده از آن بتوانند بار بیماری های ناشی از آلودگی هوا را برآورد کنند. همچنین، تصمیم گیران و سیاست گذاران می توانند با نتایج این طرح، راهکارهای علمی تر و به روزتری ارائه نمایند و اقدامات مفیدتر و سریع تری هم برای بهبود این وضعیت گرفته شود.
حسنوند در انتها تصریح کرد: عدم دسترسی به داده ها، یکی از بزرگ ترین مشکلات انجام این طرح بود چون که فقط در سه ایستگاه در شهر تهران، هوا پالایش می شد و دسترسی به داده های این سه ایستگاه عملاً ناممکن بود؛ اما سر انجام با تلاشهای زیاد، توانستیم، این طرح را به نتیجه برسانیم.


منبع:

1402/10/10
14:11:48
0.0 از 5
214
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود