اولین همایش ملی گفتگوی نخبگان

اولین همایش ملی گفتگوی نخبگان

به گزارش بی دانلود، اولین همایش ملی گفتگوی نخبگان با حضور مسولان بنیاد ملی نخبگان، وزارت کشور و تعدادی از اعضا و دبیران هیات های اندیشه ورز از سراسر کشور در محل وزارت کشور برگزار گردید.


به گزارش بی دانلود به نقل از بنیاد ملی نخبگان اولین همایش ملی گفتگوی نخبگان با شعار «خیزش علمی برای حل مسائل کشور» به همت بنیاد ملی نخبگان و وزارت کشور با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان، احمد وحیدی وزیر کشور، سیدسلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد و جمعی دیگر از مسؤلان، استانداران و اعضای هیات های اندیشه ورز از سراسر کشور در وزارت کشور برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم و بعد از پخش آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران، عیسی کوه فلاح مداح و شاعر به دعوت حامد سلطانی مجری مراسم روی سن آمد و به شعرخوانی برای ادای احترام به شهدای کرمان پرداخت.
در ادامه و بعد از پخش کلیپی از فعالیتهای هیات های اندیشه ورز در سرتاسر کشور، یاسین کیخا معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان ضمن بیان چرایی برگزاری این همایش، معرفی طرح ملی گفتگوی نخبگان و عرضه پیشنهاداتی به هیئت های اندیشه ورز برای دوام فعایت ها، اظهار داشت: دغدغه اصلی ما برای تشکیل هیئت های اندیشه ورز این بود که این هیئت ها پایدر و ایده، محتوای و خروجی جلسات و مصوبات ایشان قابل اجرا و بهره برداری باشد چون که در صورتیکه این تولیدات در چهاردیواری اتاق فکر هیات ها باقی بماند، به منحل شدن هیات و بی اثر شدن آن منجر خواهد شد.
کیخا افزود: ازاین رو بنیاد به سراغ وزارت کشور رفت که شان کشورداری دارد و تلاش شد طرح ملی گفتگوی نخبگان از همان ابتدا در نسبت با وزرات کشور طرح ریزی شود تا رد پای تولید محتوای هیئت ها در حوزه اجرا هم وجود داشته باشد و دارای ضمانت اجرایی باشد.

کیخا افزود: حضور مسؤلان در این همایش هم در جهت ایجاد همسویی و همگرایی در دستور کار قرار گرفته است تا لایه نخبگان در استان ها نسبت خویش را با دغدغه های وزارت کشور بوجود آورده و در جهت رفع مسائل اساسی کشور گام بردارند.
در ادامه این مراسم آرمین توحیدی دبیر هیئت اندیشه ورز استان البرز و یزدان شمس ملکی دبیر هیئت اندیشه ورز کرمانشاه در رابطه با یافته ها ی نوآورانه در همکاری با وزارت کشور نکاتی را مطرح نمودند.
همچنین وحید طهماسبی رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی و حیدر مفتاحی زاده رئیس بنیاد نخبگان استان تهران به بیان و تشریح فعاالیت های مأموریت محور بنیادهای نخبگان استانی پرداختند و گزارشی از عملکرد بنیاد نخبگان استان بخصوص در حوزه تشکیل هیئت های اندیشه ورز و تعامل با دستگاههای اجرایی عرضه کردند.
سپس در جهت تبیین رابطه اندیشکده با حاکمیت کلیپی از فعالیتهای اندیشکده ها برای حاضران در سالن پخش و از حاضران برای بازدید از غرفه ها دعوت شد.
نشست هم اندیشی برای ارتقای طرح ملی گفتگوی نخبگان به همراه پرسش و پاسخ حاضران بخش دیگری از این مراسم بود که با حضور یاسین کیخا، معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان، حسین رحمانی قائم مقام خانه اندیشه ورزان، جواد وزیری مشاور حکمرانی وزیر کشور، مسعود حسنلو رئیس ستاد فناوری های فرهنگی و نرم معاونت علمی، فناری و اقتصاد دانش بنیان، حمیدرضا شکری دستیار مردمی سازی معاونت علمی، فناری و اقتصاد دانش بنیان، محسن شاهرضایی مدیر کل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان به دبیری محسن دنیوی هم بنیانگذار اندیشکده معنا برگزار گردید.
در ادامه این مراسم ضمن پخش کلیپی از مقام معظم رهبری در باب اهمیت تشکیل هیئت های اندیشه ورزی، از دکتر سیدسلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان دعوت شد تا به روی سن بیاد.
سیدافقهی در این مراسم به عرضه گزارش پیشرفت کار شیوه نامه هیئت های اندیشه ورز و برنامه پیش رو بنیاد ملی نخبگان برای تقسیم کار ملی در تعاملات برای حل مسئله در سطح ملی و استانی پرداخت.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در بخشی از سخنان خود با تکیه بر این که شنیدن صدای نخبگان سبب ایجاد حس ارزش و اثربخشی در آنها می شود و این امر می تواند خیلی از مشکلات را حل کند، اظهار داشت: درخواست ما از وزیر کشور و استانداری ها اینست که رؤسای بنیادهای استانی، عضو شورای برنامه ریزی استان ها باشند.

وی ضمن اشاره به تاکیدات رئیس جمهور در زمینه حضور هیات های اندیشه ورز نخبگانی در کنار هر مسؤولی، اظهار داشت: این هیات ها می توانند در حوزه های مختلف به مسؤولان مشاوره دهند. این از تاکیدات رئیس جمهور است که حتی اگر نخبگان سخنان مخالف هم عرضه کنند، باید سخنان آنها شنیده شود.
بیان اقدامات وزارت کشور در جهت تفاهمنامه با بنیاد ملی نخبگان با عرضه حمیدرضا طهوری مشاور وزیر کشور در امور فناوری بخش بعدی برنامه بود.

بخش دیگری از این مراسم به سخنرانی دبیران هیئت های اندیشه ورز در رابطه با یافته های نوآورانه بخصوص در زمینه سازوکار همکاری با وزارت کشور اختصاص یافت و در این قسمت سجاد انتشاری از اصفهان، بیژن آل ابراهیم از چهارمحال و بختیاری، زهرا جمیلی از خراسان شمالی و حبیب اله ساالار زهی از سیستان به ایراد سخنرانی پرداختند.
مهران فاطمی استاندار یزد دیگر سخنرانان این مراسم بود که ضمن عرضه گزارشی کوتاه از همکاری و عملکرد استانداری در تعامل با نخبگان، به اهمیت توجه به هیئت های اندیشه ورزی در حل مسائل کشور اشاره و بر ضرورت افزایش آن تاکید نمود.
سید احمد عبودتیان دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت هم در این مراسم برنامه بکارگیری اندیشه ورزان و اندیشکده ها برای حل مسایل دولت را تبیین کرد.
سپس روح اله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان با حضور روی سن درمورد سازوکار پشتیبانی از تاسیس شرکتهای دانش بنیان نرم و اندیشکده ها و چگونگی بکارگیری نخبگان و افزایش اثربخشی ایشان در حل مسائل کشور نکاتی را بیان نمود.
در ادامه احمد وحیدی وزیر کشور توجه به توان نخبگانی را در جهت حل مسائل کشور امری ضروری برشمرد و ضرورت همکاریهای بین دستگاهی در اجرای ایده های نخبگانی را مورد تاکید قرار داد.

در این مراسم ضمن قدردانی از سه همکار برگزیده طرح های بنیاد ملی نخبگان در همکاری با وزارت کشور و قدردانی از یک هیات اندیشه ورز از هر استان از علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان، غلامعلی حیدری استاندار چهارمحال و بختیاری، مهران فاطمی استاندار یزد، سیدعلی احمدزاده استاندار کهگیلویه و بویراحمد و یعقوبعلی نظری استاندار خراسان رضوی بعنوان استانداران پیشرو در همکاری با هیئت های اندیشه ورزی نخبگانی تقدیر گردید.
هچنیین از وحید طهماسبی رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی، حسین ربانی رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان، حیدر مفتاحی زاده رئیس بنیاد نخبگان استان تهران و موسی اعظمی رئیس بنیاد نخبگان استان همدان که بیشترین اهتمام را در برگزاری هیئت های اندیشه ورز داشتند تقدیر به عمل آمد.
شایان ذکر است، شبکه سازی بین دبیران هیئت های اندیشه ورزی و مدیران اندیشکده های از اهداف این همایش بود که در همین راستا به موازات برنامه، سخنرانی ۲۰ غرفه برای معرفی اندیشکده ها و موسسات فعال در زمینه اندیشه ورزی در ورودی سالن همایش برگزار گردید.
اسامی تقدیر شدگان در قسمت هیاتهای اندیشه ورزی در هر استان عبارتند از:

۱- زهرا جمیلی شیروان از استان خراسان شمالی با موضوع: معادن استان خراسان شمالی
۲- یزدان شمس ملکی از استان کرمانشاه با موضوع: ترافیک شهر و استان کرمانشاه
۳- حبیب الله سالار زهی از استان سیستان و بلوچستان با موضوع: خرما و میوه های گرمسیر
۴- سیدمهران طباطبایی از استان اصفهان با موضوع: فرهنگ و اجتماع
۵- بیژن آل ابراهیم از استان چهارمحل و بختیاری با موضوع: هیئت اندیشه ورز نخبگانی کاوش (حوزه مسائل اقتصادی)
۶- یدالله یعقوبی نژاد از استان خراسان جنوبی با موضوع: توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری
۷-هادی اسماعیل پور از استان خراسان رضوی با موضوع: حوزه اقتصاد شهری
۸- سجاد انتشاری از استان اصفهان با موضوع: تحول در حکمرانی آب کشور
۹- آرمین توحیدی از استان البرز با موضوع: امنیت غذایی و امنیت زیستی
۱۰- سعید گرشاسبی فخر از استان همدان با موضوع: اقتصاد دانش بنیان
۱۱- جابر مظفری زاده از استان بوشهر با موضوع: کاهش بحران آب در استان بوشهر
۱۲-محسن منصوری از استان ایلام با موضوع: نفت و گاز
۱۳- محمد کبریایی از استان یزد با موضوع: فنی و مهندسی
۱۴- مازیار حیدری از استان کردستان با موضوع: گیاهان دارویی
۱۵- حسن حیدری از استان آذربایجان غربی با موضوع: اقتصاد آذربایجان غربی
۱۶- حسن مومیوند از استان لرستان با موضوع: کشاورزی
۱۷- احمد فرهاد طالبی از استان سمنان با موضوع: امور آب استان سمنان
۱۸- منصور کنعانی از استان فارس با موضوع: افزایش راندمان و و توان نیروگاه حرارتی
۱۹- امیر درگی از استان قزوین با موضوع: معماری و مدیریت شهری
۲۰- حجت اله حاجی کاظم از استان قم با موضوع: حیات جنین
۲۱- علی اکبر حقدوست از استان کرمان با موضوع: شبکه سازی نخبگان در استان
۲۲- معین طاهری از استان مرکزی با موضوع: هیئت عالی اندیشه ورز نخبگانی تحول استان مرکزی
۲۳- مجتبی خراسانی از استان زنجان با موضوع: محیط زیست


منبع:

1402/10/24
08:15:14
0.0 از 5
249
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود