معاون ستاد علم و فناوری :

۷۰ درصد نقشه جامع علمی کشور اجرا شده است

۷۰ درصد نقشه جامع علمی کشور اجرا شده است

به گزارش بی دانلود، معاون ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: برآوردها نشان داده است که حدود ۷۰ درصد از نقشه جامع علمی کشور تابحال اجرایی و پیاده سازی شده است.به گزارش بی دانلود به نقل از شورایعالی انقلاب فرهنگی، غلامرضا سلیمی در اولین جلسه هیات اندیشه ورز استانی ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی که با دستور جلسه تبیین کارکرد و اهداف هیأت های اندیشه ورز و همینطور تحویل احکام صادر شده توسط ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی برای اعضای هیئت استان برگزار شد، بیان نمود: نقشه جامع علمی کشور به عنوان سند بالادستی توسعه فناوری دارای ۱۳ راهبرد کلان و ۲۲۴ اقدام ملی است.
وی که از راه فضای مجازی در این جلسه سخنرانی می کرد، عنوان کرد: اهداف و شاخص هایی برای نقشه جامع علمی کشور مشخص شده است که باید به همه آنها تا سال ۱۴۰۴ دست پیدا نماییم.
سلیمی ضمن اشاره به این که ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور هم از سال ۱۳۸۹ در شورایعالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد، افزود: این بخش حالا به عنوان یکی از ستادهای چهارگانه این شورا با عنوان «علم و فناوری» فعالیت می کند. سایر ستادهای شورایعالی انقلاب فرهنگی شامل «فرهنگی اجتماعی»، «زنان و خانواده» و «تعلیم و تربیت» است.
وی به تصویب و ابلاغ سند تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی پارسال اشاره نمود و اظهار داشت: این شورا به وظایف حکمرانی، سیاستگذاری، تنظیم گری و تسهیل گری عمل می کند، از تصدی گری می پرهیزد و به سُکانداری و جهت دهی از راه ستادهای چهارگانه می پردازد.
معاون آموزشی و پژوهشی ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: یکی از تحولات مهم و مورد تاکید این شورا، تمرکززُدایی و استفاده بهتر از ظرفیتهای کُل کشور با عنایت به ظرفیتهای مُتنوع موجود است.
سلیمی اضافه کرد: هیات های اندیشه ورز بمنظور پیاده سازی این تحول ساختاری، تحقق حکمرانی استانی و بهره گیری بهتر از ظرفیتهای کُل کشور در استان ها تشکیل می شود و بازوی اجرایی ما خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه این هیات ها با محوریت دانشگاه مادر و مُعین هر استان و قائم مقامی دانشگاه علوم پزشکی تشکیل خواهد شد، تصریح کرد: همه دانشگاه ها و مراکز فعال در چرخه علم و فناوری استان عضو هیات اندیشه ورز هستند.
سلیمی خاطرنشان کرد: ما هنوز با وضعیت مطلوب در تحقق اسناد بالادستی و سیاست های کُلی فناوری کشور مقداری فاصله داریم که باید شناسایی و اولویت بندی شود و هیات های اندیشه ورز استان ها در این حوزه می توانند کمک کنند.
وی با تکیه بر ضرورت تدوین نظام مسائل هر استان و طراحی بسته های سیاستی و حکمرانی برای حل آنها با مشارکت هیات های اندیشه ورز اضافه کرد: این بسته ها برای تصویب باید به شورایعالی انقلاب فرهنگی و ستاد علم و فناوری آن ارسال شود.
وی همینطور ضمن اشاره به لزوم تدوین بُرش های استانی نقشه جامع علمی کشور توسط هیات های اندیشه ورز استانی اظهار داشت: میزهای تخصصی بمنظور بهره گیری بهتر از ظرفیت نُخبگان در ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده است.
میزهای تخصصی ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی شامل حکمرانی آموزش عالی، آمایش آموزش عالی، آئین نامه ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی، تحول و ارتقای علوم انسانی، علوم پایه، آموزش پزشکی و هنر، آموزش مهارتی، تعاملات علمی بین المللی، «جذب، حمایت و بازگشت نخبگان» و «اقتصاد و فرهنگ» است.
سلیمی، تشکیل هیات های اندیشه ورز را فرصتی استثنایی و مدلی از حکمرانی محلی در حوزه علم و فناوری دانست که در اختیار استان ها قرار گرفته است تا فعالتر شوند و در تنظیم اَسناد بالادستی مشارکت داشته باشند.


منبع:

1402/10/29
12:32:19
0.0 از 5
215
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود