کنترل 100 پهپاد به دست تنها یک نفر!

کنترل 100 پهپاد به دست تنها یک نفر!

به گزارش بی دانلود، نتایج یک تحقیق چهار ساله اخیرا توسط پژوهشگران دانشگاه ایالتی اورگان انتشار یافته است تا نشان دهد چگونه یک انسان می تواند به تنهایی ۱۰۰ پهپاد را کنترل کند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، پژوهشگران دانشگاه ایالتی اورگان(OSU) اخیرا مطالعه ای را منتشر نموده اند که نشان داده است این امکان وجود دارد که یک نفر به تنهایی ۱۰۰ پهپاد یا بیشتر را فرماندهی کند.
به نقل از آی ای، این مطالعه که در مجله Field Robotics انتشار یافت، نشان داد که چگونه یک نفر می تواند بدون این که در معرض اختلال قرار بگیرد، بر ربات های زمینی و هوایی خودمختار نظارت کند.
به قول پژوهشگران دانشگاه ایالتی اورگان، این یافته ها گامی مهم به سمت استفاده کارآمد و اقتصادی از گروه پهپادها در نقش های مختلف، از اطفاء حریق گرفته تا تحویل بسته ها و واکنش به بلایای طبیعی در محیط های شهری را نشان داده است.
جولی آدامز از کالج مهندسی دانشگاه ایالتی اورگان اظهار داشت: ما هنوز استفاده از تعداد زیادی از پهپادهای مخصوص تحویل کالاها را در ایالات متحده نمی بینیم، اما شرکت هایی هستند که آنها را در کشورهای دیگر مستقر کرده اند. استقرار پهپادهای تحویل در مقیاس تجاری منطقی است، اما احتیاج به فردی دارد که مسئولیت تعداد بسیار زیادی از این پهپادها را بر عهده بگیرد. من نمی گویم کار ما یک چاره نهایی است که نشان داده است همه چیز خوب است، اما نخستین گام به سمت تسهیل این نوع سیستم است.
مطالعه پژوهشگران دانشگاه ایالتی اورگان از برنامه تاکتیک های تهاجمی ازدحام فعال(OFFSET) متعلق به آژانس پروژه تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا(دارپا) برخاسته است.
آیا دوست دارید فرمانده یک دسته پهپاد باشید؟
پژوهشگران طی چهار سال مجموعه ای از ۲۵۰ وسیله نقلیه خودران (پهپادهای هوایی چند ملخه و کاوشگرهای زمینی) را برای جمع آوری اطلاعات در مناطق شهری که ساختمان ها در آنها افق دید و ارتباطات ماهواره ای را مختل می کنند، مستقر کردند.
به گزارش پژوهشگران، از این گروه ها در سایت های آموزشی شهری نظامی برای جمع آوری اطلاعاتی استفاده شده است که پتانسیل افزایش ایمنی سربازان و غیرنظامیان آمریکایی را دارد.
آدامز، معاون مدیر سیستم های مستقر و سیاست در مؤسسه رباتیک و سیستم های هوشمند دانشگاه ایالتی اورگان می گوید: این پروژه مستلزم استفاده از فناوری های آماده و ایجاد استقلال مورد نیاز برای استقرار آنها بوسیله ی یک انسان بود.
وی ادامه داد: این کار همینطور نه تنها مستلزم توسعه سیستم ها و نرم افزارهای مورد نیاز بود، بلکه همینطور رابط کاربری برای آن فرمانده باید تعریف می شد تا به یک انسان اجازه دهد این سیستم های زمینی و هوایی را به نحو شایسته کنترل کند.
تلاش پژوهشگران این دانشگاه سر انجام به توسعه یک رابط حقیقت مجازی به نام I۳ منجر گردید که به شخص فرمانده اجازه می دهد تا انبوهی از پهپادها را در سطح بالا کنترل کند.
آدامز اظهار داشت: فرماندهان به صورت فیزیکی هر وسیله نقلیه را هدایت نمی کردند، چونکه یک انسان به تنهایی نمی تواند این تعداد وسیله نقلیه را کنترل کند.
ایده اینست که فرمانده بتواند یک برنامه را برای اجرا انتخاب نماید و بتواند مانند یک مربی فوتبال، تنظیمات جزئی را اعمال نماید.
داده های عینی از آزمایشات این سیستم نشان داد که یک انسان می تواند این سیستم ها را در محیط های مختلف مدیریت کند، چیزی که نتایج بسیار گسترده ای فراتر از این پروژه دارد.
این مطالعه در چندین مرکز آموزش جمعی وزارت دفاع آمریکا انجام شد و با ورود وسایل نقلیه اضافی در هر ۱۰ دقیقه در طول هر تمرین میدانی چند روزه، میزان استرس و حجم کاری فرماندهان بررسی گردید.
بیشتر از ۱۰۰ وسیله نقلیه برای ارزیابی میزان بار کاری فرماندهان در آخرین تمرین میدانی مورد استفاده قرار گرفت. به گزارش پژوهشگران این مطالعه، سنسورهای فیزیولوژیکی اطلاعات را به الگوریتمی تغذیه می کنند که بار کاری را بر مبنای سطوح کانال حسی و بار کاری کلی تخمین می زند.
آدامز می گوید: فرمانده توانست مأموریت ها را که اغلب در شرایط دمایی و وزش باد شدید و چالش برانگیز انجام می شد، با موفقیت انجام دهد.
این مطالعه در مجله Field Robotics انتشار یافته است.
منبع:

1402/11/21
09:22:04
0.0 از 5
112
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود