دانشمند ایرانی پانسمان نابودگر باکتری بدون آنتی بیوتیک ساخت

دانشمند ایرانی پانسمان نابودگر باکتری بدون آنتی بیوتیک ساخت

به گزارش بی دانلود، دکتر محسن علیشاهی، دانشمند ایرانی دانشگاه کرنل و همکارانش موفق به ابداع یک پانسمان پنبه ای شده اند که بدون استفاده از آنتی بیوتیک می تواند باکتری ها را از بین ببرد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، در عین حال که زخم های عفونی بطور قطع چیز خوبی نیستند، تکثیر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک هم که به علت استفاده بیش از اندازه از داروهای آنتی بیوتیکی رخ می دهد، خوب نیست. اینجاست که نوع جدیدی از بانداژ پنبه ای وارد می شود که می تواند میکروب ها را بدون استفاده از آنتی بیوتیک از بین ببرد.
به نقل از نیو اطلس، این باند که توسط محسن علیشاهی و همکارانش در دانشگاه کرنل(Cornell) ساخته شده است، دارای ترکیبی آلی به نام لاوسون(lawsone) معروف به اسید هنوتانیک است.
این ماده به صورت طبیعی در برگ های حنا وجود دارد و به خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد میکروبی خود شناخته شده است. با این وجود، به علت ماهیت آبگریز آن، نمی توان آنرا به سادگی با محلول مایع مخلوط کرد و در آن معلق می ماند. این امر فراهمی زیستی آنرا محدود می کند و از جذب آن توسط بدن جلوگیری می کند.


دانشمندان به منظور تغییر آن، لاوسون را با سیکلودکسترین ها ترکیب کردند که کربوهیدرات هایی هستند که دارای یک حفره داخلی توخالی همراه با سطح بیرونی آبدوست (جاذب آب) هستند. ازاین رو مولکول های لاوسون با پنهان شدن داخل مولکول های سیکلودکسترین توانستند به صورت کامل در یک محلول مایع مخلوط شوند.
آن محلول لاوسون/سیکلودکسترین متعاقبا با سلولز هیدروکسی پروپیل غیر سمی ترکیب شد. پژوهشگران با استفاده از تکنیک الکتروگردشی، پوشش یکنواختی از آن مخلوط را روی یک پد پنبه ای معمولی اعمال کردند. حالا سلولز هیدروکسی پروپیل موجود در آن پوشش به شکل الیاف سلولزی در مقیاس نانو درآمده است که نسبت سطح به حجم محلول را زیاد می کند.
هنگامی که این بانداژ پنبه ای در لابراتوار در کنار لاوسون خالص مورد آزمایش قرار گرفت، دارای اثر آنتی بیوتیک بسیار قوی تری در مقابل باکتری های گرم منفی و گرم مثبت نشان داد و حتی روی باکتری ای. کولی و استافیلوکوک هم اثرگذار بود و به صورت مؤثر آنها را ریشه کن کرد.
محسن علیشاهی می گوید: این پانسمان زخم باید بستر مناسبی را برای تسهیل بهبود و جلوگیری از عفونت فراهم آورد. این پانسمان با استفاده از مواد کاملا طبیعی مانند پنبه، سیکلودکسترین و لاوسون می تواند هر دو را تسهیل کند، چونکه فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی جامعی دارد.
مقاله ای در مورد این پژوهش اخیرا در مجله بین المللی Pharmaceutics انتشار یافته است.
منبع:

1402/11/22
15:01:18
0.0 از 5
102
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود