دستگاه خورشیدی جدیدی كه از سایه برق تولید می كند!

دستگاه خورشیدی جدیدی كه از سایه برق تولید می كند!

به گزارش بی دانلود یك دستگاه خورشیدی جدید می تواند از سایه الكتریسیته تولید نماید و به قول محققان این اختراع امكان دارد روزی مشكل تناوب و نوسان جریان برق را حل كند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، همه ما در مورد مشکل اصلی انرژی خورشیدی که مساله نوسان و غیر متناوب بودن برق تولیدی آن است، شنیده ایم. چونکه خورشید همیشه نور مستقیم بر صفحات خورشیدی نمی تاباند. حالا محققان به چاره بالقوه جدیدی برای آن رسیده اند.
این دستگاه جدید "مولد انرژی از اثر سایه" نام گرفته است و می تواند در بخشی از خود که در سایه و تاریکی قرار گرفته است هم برق تولید نماید.
"سوئی چینگ تان" دانشمند مواد در دانشگاه ملی سنگاپور اظهار داشت: ما می توانیم انرژی را در هر نقطه از کره زمین و نه فقط فضاهای باز برداشت نماییم.
"تان" و گروهش با قرار دادن یک روکش فوق نازک ساخته شده از طلا روی سیلیکون موفق به ساخت این دستگاه شدند. درست مانند سلول های خورشیدی، تابیدن نور بر روی سیلیکون، الکترون های آنرا انرژی می دهد. در این حالت با وجود لایه طلا، دستگاه "مولد انرژی از اثر سایه" یک جریان الکتریکی را در قسمتی از دستگاه که در سایه قرار دارد، تولید می کند.
سپس الکترون های برانگیخته، از سیلیکون به سمت طلا می پرند و باعث تولید انرژی به میزان ۲ برابر بیشتر از سلول های خورشیدی معمولی می شوند.
محققان دانشگاه ملی سنگاپور هم اکنون موفق شده اند یک ساعت الکترونیکی را با کمک این دستگاه در نور کم روشن کنند.
این دستگاه هرچه تقابل و تضاد بیشتری بین نور و تاریکی باشد، انرژی بیشتری تولید می کند. محققان حالا در تلاش هستند تا با استفاده از راهبردهای سلول های خورشیدی، عملکرد این دستگاه را ارتقا بخشند. افزایش نوری که این اختراع جذب می کند به آن امکان استفاده بهتری را از سایه ها می دهد.
"تان" اضافه کرد: خیلی از مردم فکر می کنند سایه ها بی فایده هستند، اما هر چیزی می تواند مفید باشد، حتی سایه.
باآنکه هنوز هم خیلی زود است که بگوییم این پروژه می تواند بعنوان یک صفحه کامل خورشیدی در مقیاس کامل مورد استفاده قرار گیرد، اما تصویری جالب در استفاده از سایه و تاریکی در تولید برق عرضه می دهد و حالا گذر زمان و انجام تحقیقات بیشتر نشان داده است که پتانسیل واقعی این اختراع چه خواهد بود.1399/03/19
10:21:25
5.0 از 5
2701
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود