نهمین كنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،

تصور می شد الگو و مدل توسعه كشور را می توان همانند كالا وارد كرد

تصور می شد الگو و مدل توسعه كشور را می توان همانند كالا وارد كرد

به گزارش بی دانلود استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تصور می شد الگو و مدل توسعه كشور را می توان همانند كالا وارد كرد و با آن، مسائل كشور را حل كرد و به نقطه مطلوب رسید در حالیكه اصلا اینطور نیست.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرسول حسنی فر در دومین روز نهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که به صورت برخط انجام شد به تشریح الزامات و بایسته های اجرای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پرداخت و اضافه کرد: تصور می شد الگو و مدل توسعه کشور را می توان همانند کالا وارد کرد و با آن، مسائل کشور را حل کرد و به نقطه مطلوب رسید در صورتیکه الگو و مدل پیشرفت و توسعه، نقشه راه، افق پیش رو و راه رسیدن به وضعیت مطلوب یک کشور برمبنای مقتضیات آن کشور است و باید برپایه الگوهای بومی عمل کرد.
وی افزود: این امر ما را با وضعیتی روبرو کرد که با وجود هزینه ها و صرف وقت بسیار، نه تنها مسائل جامعه حل نشد بلکه جامعه با بحرانهای مختلفی در حوزههای اقتصاد، بی عدالت، بحران هویت، وابستگی، خام فروشی، مهاجرت نخبگان و... روبرو شد. ریشه همه این مسائل را باید در همان الگو و مدل توسعه جستجو کرد. باتوجه به تجارب تاریخی کشور در سالهای اخیر این سوال جدی عنوان شد که الگو و مدل مناسب توسعه و پیشرفت ایران چیست و چه بایسته ها و الزاماتی باید داشته باشد؟ این مباحث در نهایت منجر به شکل گیری الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت شد.
استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان اشاره کرد: بررسی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و توجه به بخشهای مختلف بنده را به این نتیجه رساند که در کنار همه حسن¬ها و امتیازاتی که الگو دارد باید از برخی جهات آنرا مورد نقادی قرار داد و اصلاحاتی در آن داشت. مواردی که در الگو کمتر مدنظر قرار گرفته است را در چارچوب 14گانه قابل اصلاح می دانم. پیشنهاد می دهم الگو با نگاه آینده پژوهشی و مبتنی بر واقعیات و ظرفیت های کشور اصلاح گردد، باتوجه به پراکندگی موضوعات مختلف در بخش تدابیر پیشنهاد می شود یا تدابیر به خود دستگاههای اجرایی و متولی سپرده شود یا بعنوان بخش اجرایی با تدابیر بهتری پیوست الگو باشدکمیت گرایی و اشاره به رتبه در بین کشورها حذف شود، توجه به جوان گرایی و جایگاه جوانان بعنوان پیشران پیشرفت به صورت واقعی و هم جانبه در الگو مورد توجه قرار گیرد.
حسنی فر توجه به کثرت و تنوع اعتقادی و فرهنگی جامعه ایران، توجه به فرهنگ و هویت اسلامی ایران ایرانی بعنوان زیربنای توسعه، توجه به زبان فارسی بعنوان یکی از مولفه های فرهنگ، تمرکززدایی و توجه به مناطق مختلف کشور، تعیین وضعیت تکلیف دولتها و اجبار آنها به اجرایی کردن الگو، اصلاح ساختار اداری سیاسی کشور برای فراهم شدن بستر اجرای سند، توجه به نظام شورایی و جایگاه نخبگان در اجرای کردن الگو، روشن کردن نسبت و جایگاه الگو در رابطه با سایر قوانین بالادستی کشور در مقام اجرا، توجه به رسانه و ابزارهای اطلاع رسانی مناسب جهت اجرایی کردن الگو و بهره گیری از سازمانهای مردم نهاد در گفتمان سازی و اجرایی کردن الگو را از دیگر راهکارهای پیشنهادیش عنوان نمود.1399/03/21
11:27:57
5.0 از 5
2828
تگهای خبر: دانشگاه , فروش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود