یك ویروس شناس آلمانی مدعی شد؛

شاید واكسن موثر ضد كروناویروس هیچگاه ساخته نشود!

شاید واكسن موثر ضد كروناویروس هیچگاه ساخته نشود!

بی دانلود: یك ویروس شناس و استاد دانشگاه آلمانی اعتقاد دارد كه هیچ تضمینی برای ساخت واكسن موثر بر ضد كروناویروس وجود ندارد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ورلد تودی نیوز، "سازمان بهداشت جهانی"( WHO) به تازگی اعلام نمود که انتظار دارد واکسن کروناویروس ۱۱ تا ۱۷ ماه دیگر تولید شود.
اخیرا یک ویروس شناس آلمانی به نام "اولیور کپلر"( Oliver Keppler) اظهار نظراتی بر خلاف همه دانشمندان و سازمان بهداشت جهانی عرضه کرده است.
وی اظهار داشت: واکسن کرونا چیزی است که همه ما می خواهیم. ما تابحال در مورد واکسن ها تجربیات فوق العاده ای داشته ایم. مثلا در مقابل سرخک، اوریون، سرخجه و فلج اطفال. این واکسن ها از مرگ و میر و درد در جهان جلوگیری کرده اند. ولی امکان دارد این موفقیت برای کرونا ویروس جدید میسر نشود. توسعه واکسن می تواند سال ها و حتی دهه ها طول بکشد. همینطور تاکنون گفته نشده که یک واکسن بسیار موثر و ایمن در دسترس خواهد بود.
کپلر ادامه داد، الان بیشتر از ۱۰۰ پروژه بزرگ تحقیقاتی در سرتاسر جهان در حال بررسی و توسعه واکسن کرونا هستند و محققان برجسته جهان برای رسیدن به این مهم تلاش می کنند. ولی باید شفاف بگویم که هیچ تضمینی برای موفقیت آنها وجود ندارد.
"اولیور کپلر" عضو هیات علمی "انیستیتو ماکس وون پتن کوفر"( Max von Pettenkofer) و استاد ویروس شناسی دانشگاه مونیخ است که در زمینه بهداشت و میکروبیولوژی پزشکی تحقیق می کند.

حتی واکسن آنفلوآنزا هم نسبتاً موثر است
هنگامی که از کپلر راجع به بدبینی او برای توسعه واکسن سوال شد، پاسخ داد: طی ۳۰ سال قبل در ساخت واکسن مؤثر برابر بیماری های عفونی همه گیر مانند ایدز، تب دنگی، سل یا مالاریا هم موفقیت و هم شکست وجود داشته است.
این بیماری ها رنج و مصیبت فروانی برای بشر دارند، اما پژوهشگران هنوز موفق نشده اند واکسن موثری ضد آنها تولید کنند.
وی راجع به عفونت های تنفسی ویروسی اظهار داشت: واکسن آنفلوانزا بهترین چیزی است که ما هم اکنون داریم. اما متأسفانه باید اظهار داشت که کارایی این واکسن چیزی بین ۳۰ تا ۷۰ درصد است و باید هر سال تکرار شود چون ویروس آنفلوانزا به طور قابل توجهی تغییر می کند و ایمنی ناشی از واکسیناسیون یا عفونت سال قبل، یا جزئی است یا اصلاً هیچ اثری ندارد.
کپلر در مورد ادامه سال هم اظهار داشت: با این وجود من باید تاکید کنم که در زمستان آتی واکسن آنفلوانزا از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود تا حداقل تعداد مبتلایان به بیماری های تنفسی کاهش پیدا کند.
وی با اشاره به گزارش هایی که در مورد "موفقیت آمریکا در تولید واکسن" انتشار یافته، اظهار داشت: در آخرین گزارشی که من خواندم، ۸ مورد از ۳۴ مورد واکسن آزمایشی، پاسخ ایمنی داده اند. در چنین مواردی باید آزمایش واکسن متوقف شود، یا باردیگر کاملا از سر گرفته شود چون که این نتیجه فاجعه است.

امید برای ساخت یک سوپر واکسن اغراق آمیز است
این ویروس شناس آلمانی اذعان کرد که ما باید نسبت به چیزی که در مورد آن صحبت می نماییم، دقیق باشیم. ما واکسنی با تأثیر بالا می خواهیم. واکسنی که از تمام افراد در مقابل بیماری کووید-۱۹ محافظت می کند.
علاوه بر آن، این واکسن باید ایمن باشد که به این مفهوم است که نباید عوارض جانبی هم داشته باشد.
سوم اینکه این واکسن باید مقیاس پذیر باشد. این بدان معناست که بتوان طی ماه ها، صدها میلیون و حتی میلیارد دوز از واکسن را به سرعت تولید کرد.
وی اضافه کرد: به نظر من امید برای تولید چنین واکسن فوق العاده ای اغراق آمیز است. حتی می توان گفت هیچگاه چنین چیزی نخواهیم داشت. در عوض ما باید راجع به موفقیت جزئی در مورد واکسن کرونا صحبت نماییم.
کپلر گفته که تقریبأ مطمئن است بزودی واکسن هایی ساخته خواهد شد که در بعضی گروه ها مصونیت جزئی بوجود می آورد اما نباید تمام امید و انرژی خویش را صرف ساختن واکسن کرد. به عقیده او باید در زمینه ساخت داروهای ضد ویروسی موثر ضد کرونا هم سرمایه گذاری بیشتری شود، چون این داروها "دومین سلاح مؤثر" ما ضد ویروس خواهند بود.1399/03/24
13:58:47
5.0 از 5
2554
تگهای خبر: پروژه , تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود