كاربردی شدن نانوكاتالیست ایرانی در پالایشگاه و پتروشیمی های كشور

كاربردی شدن نانوكاتالیست ایرانی در پالایشگاه و پتروشیمی های كشور

بی دانلود: یكی از شركت های تولیدكننده نانو كاتالیست مورد نیاز صنایع نفت و گاز در سال قبل بیش از ۲۰۰۰ تن از نانوكاتالیست های خودرا در اختیار مجتمع های پتروشیمی، پالایشی و فولادی كشور قرار داده است.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های دانش بنیان تولید نانوکاتالیست ها را در دستور کار خود قرار داده و در این راستا موفق به عرضه بیشتر از ۳۰ محصول دانش بنیان شده است که به قول آنها بیشتر این محصولات با استفاده از فناوری نانو توسعه یافته اند.
احسان ابراهیمی، از محققان این طرح با اشاره به اینکه اخیرا گواهی نانومقیاس نانوکاتالیست انتقال آب-گاز دما پایین (Low Temperature Shift Catalyst) را دریافت کرده ایم، اظهار نمود: این کاتالیست در تولید هیدروژن در صنایع پالایشگاهی و در تولید اوره و آمونیاک در صنایع پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد و از پاییز سال قبل تا کنون پالایشگاه شیراز این نانوکاتالیست را در فرآیندهای خود بهره برده است.
وی، حجم خرید این نانوکاتالیست توسط صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی را بیشتر از ۲۵۰ هزار لیتر ذکر کرد و افزود: پیشگیری از توقف خط تولید پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و فولاد کشور در دوره تحریم یکی از اهداف مهم این شرکت بوده است، علاوه بر آن با عنایت به این که ایران یکی از دارندگان بزرگ مخازن گاز جهان است، بازار این نانوکاتالیست ها در داخل کشور بسیار وسیع بوده و اولویت اول ما تأمین نیاز بازار داخلی است. البته طی ۳ سال قبل به دنبال ایجاد زیرساخت برای صادرات بوده ایم و ازاین رو بزودی خبرهای خوبی در حوزه صادرات هم منتشر خواهیم کرد.
ابراهیمی شرکت های پتروشیمی رازی و پتروشیمی پردیس را از دیگر مشتریان این محصول دانست که در حوزه استفاده از کاتالیست LTSC با این شرکت دانش بنیان همکاری داشته اند و اظهار داشت: این همکاری منجر به عقد قرارداد شد و سفارش این شرکت در حال تولید است.
به گزارش ستاد نانو، شرکت های بزرگ و قدرتمند خارجی در حوزه کاتالیست از دیرباز در ایران حضور داشته و ایران را بخشی از بازار خود می دانند، ازاین رو فعالیت در این عرصه برای شرکت های ایرانی دشوار است و اعتماد به شرکت های داخلی فرصت مناسبی برای رشد و گسترش محصولات ایرانی در صنعت مهم پالایشگاه و پتروشیمی بوجود می آورد.
منبع:

1399/03/25
13:57:22
5.0 از 5
2527
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود