عضویت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در كارگروه نظارت بر مصوبات D-8

عضویت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در كارگروه نظارت بر مصوبات D-8

بی دانلود: در ادامه تعاملات پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با سازمان دی-هشت، دكتر محمد رضا فلاحتی قدیمی فومنی مشاور ریاست و مدیر اداره روابط عمومی و همكاریهای علمی بین المللی ISC به نمایندگی از مجموعه در نشست كارگروه نظارت بر عملیاتی سازی مصوبات D-8 HSP كه به صورت ویدیوكنفرانسی برگزار شد، شركت كرد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، پیرو تعاملات قبلی با حوزه برنامه سلامت و ایمنی اجتماعی گروه دی-هشت و بعد از معرفی محصول جدید ISC با نام «نماگر کووید-19»، دی-هشت از کارهای انجام گرفته در ISC به خصوص نماگر یاد شده استقبال کرد و بلافاصله ISC بعنوان یکی از اعضای کارگروه نظارت بر عملیاتی سازی مصوبات D-8 HSP معرفی گردید.
دکتر فلاحتی در معرفی این کارگروه اظهار داشت: در این کارگروه نمایندگانی از حوزه بهداشت و درمان کشورهای دی-هشت (ایران، مالزی، اندونزی، ...) حضور دارند و هدف آن پیگیری مصوبات برنامه سلامت و ایمنی اجتماعی گروه دی-هشت می باشد. از ین جهت، حضور ISC در این کارگروه دستاوردی بزرگ برای این مجموعه شمرده می شود. در حقیقت، ISC تنها عضو خارج از حوزه بهداشت و درمان است که به خاطر محصولات مرتبط (نماگر کووید-19) و نیز پتانسیل و زیرساخت لازم برای تعاملات بیشتر، مورد توجه حوزه برنامه سلامت و ایمنی اجتماعی گروه دی-هشت قرار گرفته است.
وی درباب مباحث مطرح شده در این کارگروه اظهار داشت: این اولین جلسه کارگروه بود و سه هدف اصلی را در دستور کار خود داشت: نخستین مورد، انتخاب رئیس کارگروه بود که بعد از مشخص شدن داوطلبان و رای گیری دکتر سلامت، مشاور عالی وزیر بهداشت، فناوری و جهانی سازی وزارت بهداشت کشور اندونزی بعنوان رئیس کارگروه برگزیده شد. دبیر جلسه نیز نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.
مشاور ریاست و مدیر اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی ISCادامه داد: بعد از انجام انتخابات، کارگروه فعالیت رسمی خودرا شروع کرد بدین ترتیب که نمایندگان کارگروه تلاش کردند برای رصد تأثیر کووید-19 بر ابعاد مختلف زندگی مردم در کشورهای عضو، شاخص ها و سنجه هایی را پیشنهاد کنند. در این خصوص، باتوجه به گستره آثار کووید-19 در زندگی جوامع مختلف، لزوم قابل استخراج بودن آمار و اطلاعات سنجه ها و نیز تفاوت های ساختاری کشورهای مختلف حوزه دی-هشت، مقرر شد اعضا شاخص ها و سنجه های پیشنهادی خودرا تهیه و برای ریاست کارگروه ارسال دارند تا در مرحله پس از میان آنها موارد قابل اندازه گیری و مشترک بین کشورهای دی-هشت مشخص و برای تأیید نهایی به حوزه برنامه سلامت و ایمنی اجتماعی ارسال شود.
به گفته وی، موضوع زمان بندی جلسات آتی مطرح و بعد از استماع دیدگاه های مختلف و عدم امکان جمع بندی مقرر شد جلسه دیگری در تاریخ 17 تیر 1399 برگزار و فاصله زمانی جلسات (دوهفتگی، ماهیانه یا دوماهانه) مصوب شود. نکته دیگر مطرح شده در این نشست نحوه ارسال گزارش ها از کشورهای عضو به دی-هشت بعد از تعیین شاخص ها و سنجه ها بود که در این مورد نیز شیوه های مختلف ارسال گزارش و دوره زمانی آن مورد بحث قرار گرفت. همین طور راهکارهای جذب اعتبار و نیز همکاری بین کشورها برای تامین موارد و اقلام لازم برای مقابله با کووید-19 بررسی گردید.
دکتر فلاحتی افزود: در ادامه این جلسه، ISC ضمن استفاده از فرصت پیش آمده، دو پیشنهاد را بیان کرد که به شدت مورد استقبال اعضا قرار گرفت و مقرر شد این دو پیشنهاد طی روزهای آینده پیگیری شود.
مشاور ریاست و مدیر اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی ISC در تشریح این دو پیشنهاد اظهار داشت: در بحث چگونگی تولید و ارائه گزارش های دوره ایِ وضعیت مقابله با کووید-19 در کشورهای عضو، ISC پیشنهاد کرد بجای نگارش گزارش ها به صورت مکتوب و توسط نماینده هر کشور، ISC مجموعه ای محدود از شاخص ها و سنجه های قابل اندازه گیری و مورد تأیید دی-هشت را دریافت کند و با تعیین یک تیم کاری فاکتورهای جدید را به نماگر کووید-19 اضافه نماید. همین طور برای تامین اطلاعات مورد نیاز برای این شاخص ها، بوسیله دی-هشت مرکز یا مراکز هدف در هر کشور با دریافت کد کاربری امکان بارگذاری مستمر داده های مربوط به کشور خودرا در این نماگر داشته باشند. بدیهی است ISC نظارت بر این پروسه را برعهده خواهد داشت.
دکتر فلاحتی در بیان اهمیت این برنامه اظهار داشت: بدین ترتیب مشکل عدم یکدستی در گزارش های کشورها حل شده و گزارش ها بجای انتشار در بازه های زمانی دو یا چندماهه، به صورت لحظه ای بوسیله نماگر کووید-19 قابل استخراج خواهد بود. مسلماً مسئله کووید-19 یک بحران جهانی است و ارائه گزارش ها به صورت برخط و لحظه ای یک مزیت اشکار است.
وی درباب پیشنهاد دوم مطرح شده اظهار داشت: به اعضای کارگروه اطلاع رسانی شد که علاوه بر ISC، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری نیز آماده همکاری است و با توجه به این که یکی از وظایف مهم این مرکز تولید پایگاه ها و منابع اطلاعات علمی است، پیشنهاد شد برای تسهیل تعامل و ارتباط بین تولیدکنندگان و متقاضیان اقلام در رابطه با کووید-19 (نظیر ماسک، ونتیلاتور، موارد ضدعفونی کننده و...)، مرکز منطقه ای در تعامل با حوزه برنامه سلامت و ایمنی اجتماعی گروه دی-هشت، یک پایگاه اطلاعاتی را با هدف درج اطلاعات شرکت های مرتبط تولید نماید تا در این بستر عرضه و تقاضای کالاهای مورد نیاز برای مقابله با کووید-19 با سهولت بیشتری صورت گیرد. در این پایگاه اطلاعات هر شرکت شامل کالاهای تولیدی، اطلاعات تماس، ... درج می شود و بدین جهت می تواند ارتباط بیشتری را برای تولید و مصرف کنندگان این کالاها در حوزه دی-هشت ایجاد نماید.
به گزارش اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، در پایان، رئیس کارگروه و همین طور اعضا از هر دو پیشنهاد استقبال کردند و مقرر شد ISC طی روزهای آتی جهت بررسی چگونگی عملیاتی سازی این دو پیشنهاد به رایزنی خود با کارگروه ادامه دهد. همین طور اعضا از حضور موثر ISC در نشست قبلی و کارگروه حاضر تشکر کردند و ابراز امیدواری کردند ISC همچنان به تعامل و همکاری خود با حوزه برنامه سلامت و ایمنی اجتماعی دی-هشت ادامه دهد.
منبع:

1399/04/16
23:10:17
5.0 از 5
2466
تگهای خبر: تولید , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود