معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم:

مأموریت گرایی و همكاری با نهادها در حوزه صنعت از وظایف مهم دفاتر ارتباط با صنعت است

مأموریت گرایی و همكاری با نهادها در حوزه صنعت از وظایف مهم دفاتر ارتباط با صنعت است

به گزارش بی دانلود معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به قدمت تشكیل دفاتر ارتباط با صنعت به مأموریت گرایی و همكاری با نهادها و سازمان ها در حوزه صنعت، بعنوان وظیفه مهم این دفاتر تاكید نمود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی در یازدهمین نشست مشترک مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور با صنایع و دستگاه های اجرایی که امروز (چهارشنبه) در محل سالن شهدای جهاد علمی به صورت مجازی برگزار شد، اظهار نمود: بیشتر از ۲۵ سال است که دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها تاسیس شده و نخستین نهادی که برای پیوند دانشگاه و صنعت تاسیس شد، دفاتر ارتباط جامعه با صنعت بود که به موازات این دفاتر در صنعت هم دفاتر ارتباط با دانشگاه شکل گرفت.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، با اشاره به اهمیت ارتباط دانشگاه با صنعت به سخن مقام معظم رهبری در جوابیه نامه وزیر علوم اشاره نمود و اضافه کرد: در نامه ای که دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد گزارش اقدامات انجام شده درمورد فعالیتهای در رابطه با جامعه و صنعت برای مقام معظم رهبری فرستادند مقام معظم رهبری مرقوم فرمودند که «از وزیر محترم علوم تشکر شود. مساله ارتباط دانشگاه با صنعت بسیار مهم می باشد، آنچه انجام گرفته است کارهای آغازین این حرکت بزرگ است و این کارها را با قوت ادامه دهید.»
دکتر رحیمی در ادامه اضافه کرد: با عنایت به پاسخ مقام معظم رهبری باید با گام های استوار و ساختار محکم این مأموریت مهم و دائمی را جلو ببریم بنابراین من از دکتر سیف مدیرکل دفتر ارتباط جامعه با صنعت وزارت علوم و دکتر هادوی رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهش می کنم برای سال جهش تولید برنامه ها و قدم های ویژه ای را طرح ریزی کنند.
وی تصریح کرد: پایش و ارزشیابی قراردادهایی که میان صنعت با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها منعقد می شود بسیار مهم است؛ باید نقص ها برطرف شود و قراردادها نباید شخصی باشد.
به قول معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، صنعت باید با دانشگاه وارد قرارداد شود و دانشگاه هم باید متعهد شود که پاسخ صنعت را به شکل مطلوب دهد یعنی اصل مشتری مداری رعایت شود و دانشگاه ها و پژوهشگاه ها ملزم هستند تا رضایت کارفرما را که همان بخش صنعت است، فراهم نمایند و در این راستا صنعت هم باید آنچه درخواست می کند در راه مأموریت های دانشگاه باشد؛ بنابراین تضمین پاسخ گویی مناسب دانشگاه روی دوش دفاتر ارتباط با صنعت است.
وی عنوان کرد: دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور همیشه بعنوان عرضه دهنده خدمات علمی و فناوری به صنایع باید در دل صنایع باشند و تعامل تنگاتنگ و مستمر ایجاد شود که در این راستا برنامه مفصلی در چهار سال قبل از جانب سازمان برنامه و بودجه تهیه شده و آن همان برنامه آمایش ملی و استانی است که دانشگاه ها برای دسترسی به این سند می توانند به سایت سازمان برنامه و بودجه رجوع کنند و با استفاده از این سند برنامه ریزی های میان مدت ۵ ساله را به انجام رسانند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم به نقش فرصت های مطالعاتی اشاره نمود و اضافه کرد: اجرای دوره های فرصت مطالعاتی سه ماهه یا ۶ ماهه در بخش صنعت به اساتید جوان کمک می نماید تا تجارب خوبی در صنعت پیدا کنند و با هماهنگی هایی که با وزیر و معاونت آموزشی خواهیم داشت تلاش می نماییم این دوره ها گسترش پیدا کند.
او در آخر با اشاره به ارتقای آزمایشگاه های تخصصی اظهار داشت: هر کالایی که بخواهد برچسب تضمین کیفیت کالا بگیرد باید از فیلتر آزمایشگاه های معتبر و مرجع عبور کند؛ در حالیکه ما فعلاً با کمبود این آزمایشگاه ها روبرو می باشیم و یکی از زمینه های ارتباط با صنعت در اختیار قراردادن آزمایشگاه های معتبر به بخش صنعت است چون داشتن و تجهیز آزمایشگاه برای بخش صنعت بسیار هزینه آور است و بهترین کار استفاده از آزمایشگاه های معتبر دانشگاه ها است. در سال آینده اعتبارات بخش پژوهشی را بر مبنای آنکه کدام یک از دانشگاه ها در این راه قدم برداشته اند توزیع خواهیم کرد.
منبع:

1399/05/01
21:33:23
5.0 از 5
2293
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود