محققان دانشگاه ایالتی كلرادو:

استرس مغز را پیر می كند

استرس مغز را پیر می كند

بی دانلود: پژوهشگران ˮدانشگاه ایالتی كلرادوˮ(CSU) آمریكا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند وجود استرس فیزیكی(physical stress) در شغل یك فرد ممكنست سبب پیری سریع تر مغز و ضعیف شدن حافظه آن فرد شود.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا، "آگا برزینسکا"(Aga Burzynska) استادیار دانشکده توسعه انسانی و مطالعات خانواده و تیم تحقیقاتی وی نتایج مطالعه مربوط به بررسی شغلی همراه با داده های تصویربرداری از مغز که از ۹۹ فرد سالمند سالم از لحاظ شناختی در سنین ۶۰ تا ۷۹ سالگی جمع آوری کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند.
پژوهشگران دریافتند افرادی که استرس فیزیکی بالایی را در محل کار خود تجربه کرده اند بخش هیپوکامپ مغز آنها گرفتار تغییراتی شده بود و به صورتی کوچک شده بود و در کارهای مربوط به عملکرد حافظه ضعیف تر عمل می کردند. هیپوکمپوس(hippocampus) قسمتی از دستگاه لیمبیک مغز است که مرکز یادگیری است. هیپوکامپ ساختمان عصبی خمیده ای است در مغز که در کف شاخ میانی بطن طرفی مغز قرار دارد.
هیپوکامپ قسمتی از مغز است که برای عملکرد حافظه بسیار مهمست و هم در پیری افراد سالم و هم در زوال عقل تحت تأثیر قرار می گیرد. زوال عقل یا دمانس یا خِرَدسودگی به اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به دلیل بیماری عضوی مغز که با تغییر شخصیت و موقعیت ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه هم راه است، گفته می شود. شایع ترین نوع دمانس، زوال عقل سالخوردگی یا بیماری آلزایمر است.
برزینسکا اظهار داشت: ما می دانیم که استرس می تواند عملیات پیری جسم افراد را تسریع کند و عامل خطر خیلی از بیماری های نیز استرس مزمن است اما این نخستین مدرکی است که نشان میدهد استرس شغلی می تواند موجب افزایش سرعت پیری مغز و شناختی افراد شود. درک این مسئله که استرس شغلی تا چه اندازه می تواند بر پیری مغز ما تأثیر بگذارد، بسیار مهمست.
برزینسکا در ادامه افزود اظهار داشت: یک کارگر آمریکایی بطور متوسط بیش از هشت ساعت در روز هر هفته کار می کند و بیشتر مردم بیش از ۴۰ سال به کار مشغولند. ارتباط بین استرس فیزیکی و مغز / حافظه بسیار مهم می باشد. استرس فیزیکی در محل کار شامل بلند کردن جعبه یا قفسه ها و انجام کار زیاد می شود.
پژوهشگران گفتند نتایج این مطالعه می تواند نتایج مهمی برای جامعه داشته باشد.
برزینسکا اظهار داشت: مراقبت از افراد دارای اختلال شناختی در سطح اقتصادی، عاطفی و اجتماعی بسیار پرهزینه است اما اگر ما بتوانیم از سلامت مغز کارگران میانسال آگاه شویم و از آنها مراقبت نماییم این مساله می تواند تأثیر عظیمی بر ارتقا سلامت مغز آنها داشته باشد.
پژوهشگران همین طور چندین عامل دیگر همچون سن، جنس، اندازه مغز، سطح تحصیلات، عنوان شغلی، سال های شغلی و استرس روانی عمومی را که می تواند به محیط کار، حافظه و هیپوکامپ مربوط باشد، در نظر گرفتند و بررسی کردند. آنها دریافتند نوع شغل افراد نیز بر روی عملکرد مغز آنها تاثیر گذار است برای مثال آنها گفتند بخش هیپوکامپ مغز رانندگان تاکسی نسبت به رانندگان اتوبوس شهری بزرگ تر است چونکه آنها از مسیر یکسانی رفت و آمد نمی کنند و این موجب ایجاد چالش در مغز آنها می شود.
یافته های این مطالعه در مجله "Frontiers in Neuroscience" منتشر گردید.
منبع:

1399/05/05
14:26:07
5.0 از 5
2342
تگهای خبر: دانشگاه , محقق , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
beedownload بی دانلود