مریخ نورد استقامت پنجشنبه به فضا می رود

مریخ نورد استقامت پنجشنبه به فضا می رود

به گزارش بی دانلود جدید ترین كاوشگر مریخی ناسا به نام ˮاستقامتˮ پنجشنبه زمین را به مقصد سیاره سرخ ترك خواهد نمود.


به گزارش بی دانلود به نقل از اسپیس، ناسا اعلام نمود که کاوشگر مریخی "استقامت"(Perseverance) که به اندازه یک خودرو است و بخش مهم مأموریت ۲.۷ میلیارد دلاری مریخ ۲۰۲۰ این سازمان به حساب می آید، پنجشنبه هفته جاری ۳۰ ژوئیه(۹ مرداد) در یک بازه زمانی دو ساعته که از ساعت ۷: ۵۰ بامداد به وقت زمانی شرقی(۱۶: ۲۰ به وقت تهران) باز می شود، روانه سیاره سرخ خواهد شد.
این فضاپیما سوار بر موشک "اتلس ۵"(Atlas V) متعلق به اتحادیه پرتاب های آمریکا(ULA) از پایگاه فضایی "کیپ کاناورال"(Cape Canaveral) در فلوریدا به فضا خواهد رفت.
تیم تحقیقاتی این مأموریت در حال بررسی هستند که شرایط آب و هوا برای پرتاب پنجشنبه مساعد باشد.
ناسا می گوید اگر "استقامت" در روز تعیین شده پرتاب شود، در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ روی سطح مریخ فرود خواهد آمد. این تاریخ حتی با تعویق پرتاب همچنان حفظ می شود، چونکه به برنامه ریزان مأموریت کمک می نماید تا شرایط روشنایی و دما را در محل فرود پیشبینی و همینطور اطمینان حاصل کنند که ماهواره های مدارگرد مریخ برای مشاهده و انتقال اطلاعات به زمین در دسترس هستند.
"استقامت" از هفت ابزار خود برای توصیف سطح شناسی دهانه "جزرو" و جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ های این دهانه میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه ای بوده است، استفاده خواهد نمود.
این ربات شش چرخ همینطور چند ۱۰ نمونه از مکان های قابل مطالعه و امیدوارکننده جمع آوری و ذخیره می کند. این نمونه ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا صورت خواهد گرفت، به زمین آورده خواهند شد و دانشمندان در آزمایشگاه های سراسر جهان، آنها را با جزئیات کامل بررسی می کنند و به دنبال نشانه هایی از زندگی و سرنخ هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها خواهند گشت.
"استقامت" همینطور می خواهد زمینه هایی را برای مأموریت های سرنشین دار به سیاره سرخ که ناسا می خواهد در دهه ۲۰۳۰ آنرا انجام دهد، فراهم آورد. بعنوان مثال، "استقامت" هم مانند مریخ نورد "تیان ون-۱" چینی ها مجهز به رادارهای نفوذپذیر به زیر سطح مریخ برای یافتن یخ-آب است.
همینطور یکی دیگر از ابزارهای مریخ نورد ناسا معروف به "MOXIE" از جو نازک مریخ که دارای ۹۵ درصد کربن دی اکسید است، اکسیژن تولید می کند.
ابزار "MOXIE" تنها نمایش فناوری "استقامت" نیست، چون که این مریخ نورد به یک هلیکوپتر ۱.۸ کیلوگرمی به نام "نبوغ"(Ingenuity) هم مجهز است که زیر "استقامت" تعبیه شده و به سیاره سرخ سفر می کند.
از نکات منحصر به فرد این کاوشگر مریخی این است که استقامت اولین صدا را از مریخ برای ما خواهد فرستاد.
حال باید دید که شرایط پرتاب پنجشنبه چگونه پیش خواهد رفت و آیا ناسا موفق می شود این کاوشگر را در روز تعیین شده، به مریخ پرتاب کند یا خیر؟
منبع:

1399/05/06
13:19:48
5.0 از 5
2247
تگهای خبر: تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
beedownload بی دانلود