آب شرب خاصی كه آمار خودكشی را كاهش می دهد!

آب شرب خاصی كه آمار خودكشی را كاهش می دهد!

به گزارش بی دانلود مطالعه اخیر محققان ˮدانشگاه ساسكسˮ انگلیس نشان داده است وجود لیتیوم در آب شرب با میزان خودكشی پایین مرتبط می باشد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، طبق مطالعه جدیدی که توسط محققان "دانشکده پزشکی برایتون" و "ساسکس" (BSMS) و "موسسه روانپزشکی، روانشناسی و علوم اعصاب کالج سلطنتی لندن" صورت گرفته است، لیتیوم موجود در آب شرب عمومی امکان دارد اثر ضد خودکشی(anti-suicidal effect) داشته باشد.
یافته های این مطالعه که در مجله "British Journal of Psychiatry" انتشار یافته است نشان داده است مناطق جغرافیایی در جهان که غلظت لیتیوم در آب شرب عمومی آنها بسیار زیاد است، نرخ خودکشی کمتری دارند.
پروفسور "آنجوم ممون"(Anjum Memon) رئیس اپیدمیولوژی دانشکده پزشکی برایتون و نویسنده اصلی این تحقیق اظهار داشت: این بسیار خبر امیدبخشی است که سطوح بالای لیتیوم در آب شرب امکان دارد اثر ضد خودکشی داشته باشد و سبب حفظ سلامت روانی افراد جامعه شود.
شیوع شرایط سلامت روان و میزان خودکشی در خیلی از کشورها رو به افزایش است. در سراسر جهان، سالانه بیشتر از ۸۰۰ هزار نفر به علت خودکشی جان خویش را از دست می دهند و خودکشی عامل اصلی مرگ در میان افراد ۱۵ تا ۲۴ سال است. در زمان همه گیری بیماری کووید-۱۹ هم نکته ای که محققان می گویند افراد باید به آن توجه داشته باشند شرایط روانی خود و دیگران است ازاین رو پیدا کردن راهی برای بهبود سلامت روانی در جامعه و کاهش اضطراب، افسردگی و خودکشی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
لیتیوم، که به آن لقب "یون سحرآمیز"(Magic Ion) را هم داده اند به صورت گسترده و مؤثر بعنوان دارویی برای معالجه و جلوگیری از بیماری های شیدایی و افسردگی، تثبیت خلق و خو و کاهش خطر خودکشی در مبتلایان به اختلالات خلقی مورد استفاده قرار می گیرد. خواص ضد تهاجمی آن می تواند به کاهش تنش، پرخاشگری، رفتار خشونت آمیز جنایی و سوء مصرف مواد مزمن کمک نماید.
لیتیوم یک عنصر طبیعی است و در سبزیجات، غلات، ادویه ها و آب شرب به مقدار متغیر یافت می شود. این ماده تقریباً در همه سنگ ها به مقدار کم مشاهده می شود و با هوازدگی در خاک، زمین و آب ایجاد می شود و در نتیجه در ترکیب منبع آب شرب عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.
فواید سلامتی و قدرت درمانی لیتیوم موجود در آب، قرنهاست که شناخته شده است. چشمه لیتیا اسپرینگز(Lithia Springs) یک چشمه در آمریکا است که بنابر گفته ها آب آن چشمه خواص درمانی دارد و آب آن غنی از لیتیوم است.
مطالعات اخیر همینطور استفاده از مواد دارای لیتیوم را با کاهش بروز بیماری آلزایمر و زوال عقل مرتبط دانسته اند.
محققان این مطالعه گفتند: تجزیه و تحلیل همه شواهد موجود، یافته های قبلی بعضی از مطالعات را تأیید می کند و نشان داده است رابطه مفهوم داری بین میزان بالاتر لیتیوم در آب شرب و پایین آمدن خودکشی در جامعه وجود دارد. سطح لیتیوم در آب شرب به مراتب پایین تر از مقدار سفارش شده در هنگام استفاده از لیتیوم بعنوان دارو است. یافته ها همینطور نشان داده است مصرف لیتیوم تاحد زیادی باعث بهبود خلق و خوی افرادی که گرفتار اختلالات خلقی هستند می شود.
منبع:

1399/05/07
14:27:18
5.0 از 5
2270
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود