۵۷ ماهواره استارلینك به همراه ۲ ماهواره دیگر به فضا رفت

۵۷ ماهواره استارلینك به همراه ۲ ماهواره دیگر به فضا رفت

بی دانلود: شركت فضایی خصوصی اسپیس ایكس(SpaceX) با موفقیت 57 ماهواره دیگر را از پروژه استارلینك(Starlink) كه هدف آن استقرار هزاران ماهواره اینترنتی برای فراهم كردن دسترسی به اینترنت در همه نقاط جهان است، همراه با دو ماهواره تصویربرداری از زمین موسوم به ˮBlackSkyˮ با موفقیت روانه فضا كرد.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت اسپیس ایکس دهها ماهواره اینترنتی استارلینک دیگر را ساعاتی پیش روانه مدار زمین کرد. پرتاب این ۵۷ ماهواره استارلینک این دفعه با دو ماهواره کوچک تصویربرداری از زمین همراه بود.
تقریباً ۹ دقیقه بعد از بلند شدن از مرکز فضایی کندی(KSC) و سکوی پرتاب مجتمع ۳۹A، پیشران موشک "فالکون ۹" موسوم به "B۱۰۵۱" یک فرود نرم را روی کشتی تجربه کرد، اما متأسفانه هیچ یک از دو کشتی که برای گرفتن قسمت جدا شده از دماغه موشک طراحی شده اند، موفق نشدند کار خودرا به درستی انجام دهند.
این چهارمین باری بود که کشتی بدون سرنشین اسپیس ایکس از بندر کاناورال فلوریدا برای انجام وظایف فرود به دنبال پرتاب ماهواره های استارلینک خارج شد. همین طور این پنجمین پرتاب موفقیت آمیز برای مرحله اول موشک "فالکون ۹" موسوم به "B۱۰۵۱" بود.
اسپیس ایکس از سال ۲۰۱۹ تابحال ۱۰ ماموریت استارلینک را با موفقیت به پایان رسانده است و این پرتاب، دوازدهمین ماموریت این شرکت در سال ۲۰۲۰ بود. این پرتاب ها با بهره گیری از موشک های قابل استفاده مجدد این شرکت انجام می شود که امکان افزایش نرخ انجام پرتاب های فضایی را فراهم می آورد.
این شرکت فضایی خصوصی اخیرا موفق به بازگرداندن دو فضانورد ناسا از ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) و فرود آوردن آنها روی زمین شده است که این نخستین بار است که یک شرکت خصوصی انسان را به ایستگاه فضایی پرتاب کرده و به زمین بازگردانده است.
داخل دماغه موشک "فالکون ۹" تعداد ۵۷ ماهواره اینترنتی قرار داشت که این ماهواره ها بعنوان قسمتی از صورت فلکی ماهواره ای استارلینک به صدها ماهواره دیگر که در حال چرخش در مدار زمین هستند، پیوستند. با احتساب این ۵۷ ماهواره، این شرکت تابحال ۵۹۵ ماهواره استارلینک را روانه فضا کرده است.
"ایلان ماسک" بنیانگذار و مدیرعامل اسپیس ایکس اظهار داشت که این شرکت پیش از ارائه حداقل پوشش اینترنتی ممکن، به ۴۰۰ تا ۸۰۰ ماهواره استارلینک در مدار نیاز دارد. با نزدیک شدن این شرکت به هدف خود، اسپیس ایکس اعلام نموده است که برنامه بتای خودرا گسترش می دهد و طی آن، خدمات خودرا برای در دسترس بودن جهانی نهایی آزمایش می کند.
البته کارهای دیگری نیز وجود دارد که اسپیس ایکس در تلاش است با انجام آنها پروژه استارلینک را به بهره برداری کامل برساند. اخیراً این شرکت از کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده برای نصب حداکثر یک میلیون ترمینال کاربری تأییدیه گرفته است.
منبع:

1399/05/18
14:55:21
5.0 از 5
2071
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
beedownload بی دانلود