بررسی ارتباط میان كووید-19 و مشكلات كبدی

بررسی ارتباط میان كووید-19 و مشكلات كبدی

بی دانلود: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، به ارزیابی ارتباط میان كووید-19 و لطمه های كبدی پرداختند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "دانشگاه ییل"(Yale University) در بررسی های خود دریافتند که میزان غیرطبیعی بودن نتایج آزمایش کبد در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بیشتر است. آنها همین طور دریافتند که بالا بودن سطح آنزیم های کبد این بیماران می تواند نتایج بدی مانند نیاز به بخش مراقبت های ویژه و ونتیلاتور و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.
پژوهش های پیشین که در چین انجام شده بودند، نشان داده اند که نتایج آزمایش حدودا ۱۵ درصد بیماران مبتلا به کووید-۱۹، غیرعادی است. پژوهشگران دانشگاه ییل در این پروژه، ۱۸۲۷ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را که در بیمارستان بستری بودند، مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که عملکرد غیرطبیعی کبد آنها، بطور قابل توجهی بالا است.
پژوهشگران طی این بررسی، پنج آزمایش روی کبد انجام دادند و افزایش آنزیم هایی مانند "آسپارتات ترانس آمیناز"(Aspartate transaminase) و "آلانین آمینوترانسفراز"(Alanine transaminase) را مشاهده نمودند که التهاب سلول ریه را نشان می دهند. همین طور آنها در بررسی های خود، شاهد افزایش "بیلی روبین"(bilirubin) بودند که نشان دهنده اختلال عملکرد کبد است. آزمایش ها نشان داد که افزایش سطح "آلکالین فسفاتاز"(alkaline phosphatase) می تواند به التهاب مجرای صفراوی منجر شود.
بااینکه پژوهشگران هنوز نمی دانند که چرا میزان آزمایش های غیرطبیعی کبد در این پژوهش، بسیار بیشتر از آزمایش های انجام شده در چین است اما دکتر "جوزف لیم"(Joseph Lim)، استاد دانشگاه ییل باور دارد که شاید تفاوت های سلامتی میان مردم چین و آمریکا، دلیل به دست آمدن این نتایج متفاوت باشد.
پژوهشگران در این پروژه، به ارتباط میان داروهای تجویز شده برای کووید-۱۹ و لطمه کبدی نیز پرداختند.
لیم اظهار داشت: ما در این پژوهش، ارتباطی قوی را میان استفاده از داروهای کووید-۱۹ و نتایج غیرعادی آزمایش کبد یافتیم.
این گروه پژوهشی قصد دارند آزمایش های بیشتری را برای درک بهتر ارتباط میان کووید- ۱۹ و لطمه کبدی انجام دهند.
این پژوهش، در مجله "Hepatology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/18
15:35:49
5.0 از 5
2015
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود