شناسایی یك درمان جدید برای بیماری قلبی

شناسایی یك درمان جدید برای بیماری قلبی

بی دانلود: پژوهشگران ˮموسسه علوم كارنگیˮ(CIS) آمریكا، یك درمان جدید برای گرفتگی شریان ها و مشكلات دیگری كه از تجمع چربی مضر ناشی می شوند، شناسایی كرده اند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، "استیو فاربر"(Steve Farber)، سرپرست این پروژه اظهار داشت: بیماری های قلبی- عروقی هنگامی رخ می دهند که لیپیدهای خون در دیواره رگ ها تجمع می کنند. این بیماری های پیچیده، حدود یک سوم جمعیت جهان را تحت تاثیر خود قرار می دهند؛ در نتیجه درک ما از مکانیسم تنظیم کننده سطح لیپید، نتایج مهمی در حوزه سلامت به همراه خواهد داشت.
لیپیدها بواسطه پروتئینی موسوم به "آپولیپوپروتئین ب"(ApoB)، در دستگاه گردش خون حرکت می کنند. این ترکیب لیپید و پروتئین، لیپوپروتئین حاوی آپولیپوپروتئین ب نامیده می شود و برای انتقال لیپیدها از روده و کبد به بافت های بدن ضروری می باشد. در هر حال، از آنجائیکه این ترکیب می تواند به بروز بیماری های قلبی- عروقی بیانجامد، کلسترول بد هم نامیده می شود.
فاربر و گروهش در این پژوهش جدید، بر پروتئینی تمرکز کردند که برای تولید لیپوپروتئین حاوی آپولیپوپروتئین ب ضروری می باشد. این پروتئین موسوم به "MTP"، لیپیدها را به آپولیپوپروتئین ب انتقال می دهد که مرحله مهمی در تولید لیپوپروتئین حاوی آپولیپوپروتئین ب بشمار می رود.
پروتئین MTP می تواند انواع گوناگون لیپید همچون تری گلیسیرید را به لیپوپروتئین حاوی آپولیپوپروتئین ب انتقال دهد اما پژوهشگران برای اولین بار نشان دادند که جهش در MTP می تواند بارگیری تری گلیسیرید و انتقال آن به آپولیپوپروتئین ب را متوقف نماید.
پژوهش های پیشین نشان داده اند که جهش در MTP می تواند به بروز اختلال سوءجذب منجر شود. روده هنگام بروز این نوع اختلال، در جذب چربی ها و ویتامین های محلول در چربی گرفتار مشکل می شود. این اختلال می تواند به مشکلاتی مانند کاهش شدید وزن و سوءتغذیه بیانجامد اما پژوهشگران در این بررسی جدید دریافتند که گورخرماهی دارای این جهش، به اختلال سوءجذب یا نقص رشد مبتلا نمی گردد برای اینکه می تواند نوعی لیپید موسوم به "فسفولیپید"(phospholipids) را به لیپوپروتئین حاوی آپولیپوپروتئین ب تبدیل کند.
"مردیث ویلسون"(Meredith Wilson)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما امکان طراحی انواع بیشتری از مهارکننده های MTP را فراهم می آورد تا سطح تری گلیسیرید در حال گردش بدون عوارض جانبی کم شود.
این پژوهش، در مجله "PLOS Genetics" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/19
20:18:52
5.0 از 5
2087
تگهای خبر: پروژه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود