تصفیه آب با بهره گیری از نور خورشید

تصفیه آب با بهره گیری از نور خورشید

پژوهشگران ˮدانشگاه مانشˮ استرالیا در مطالعه اخیرشان موفق به تصفیه آب با بهره گیری از نور خورشید شدند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، پژوهشگران با بهره گیری از چارچوب های فلزی-آلی(MOF) و نور خورشید توانستند در کمتر از ۳۰ دقیقه آب لب شور و آب دریا را به آب شرب تمیز تبدیل کنند. آبِ لب شور(Brackish water) آبی است که میزان نمک در آن از آبِ شیرین بیشتر و از آب دریا کمتر باشد. آب لب شور آبی است که کل مواد جامد آن بین ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ میلی گرم در لیتر باشد و معمولاً بر اثر مخلوط شدن آب دریا و آب رودخانه هایی که به دریا می ریزد پیدا می شود. همین طور برخی دریاچه ها و تالاب ها ممکنست دارای آب لب شور باشد و نیز در مناطق نزدیک به دریا، آب چاهها به سبب نفوذ آب دریا لب شور هستند.
این کار پژوهشگران می تواند آب شرب میلیون ها نفر در سراسر جهان را تامین کند. طی این مطالعه پژوهشگران توانستند ذرات مضر را از آب فیلتر کنند و ۱۳۹.۵ لیتر آب تمیز را به ازای هر کیلوگرم چارچوب های فلزی-آلی در روز تولید کنند. سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد می دهد که آب شرب با کیفیت خوب باید کل مواد جامد محلول آن کمتر از ۶۰۰ بخش در میلیون(ppm) باشد و پژوهشگران این مطالعه توانستند تنها در ۳۰ دقیقه به کل مواد جامد محلول کمتر از ۵۰۰ بخش در میلیون برسند و چارچوب های فلزی-آلی را جهت استفاده مجدد در عرض چهار دقیقه در زیر نور آفتاب بازسازی کنند.
پروفسور"هانتینگ وانگ"(Huanting Wang) نویسنده اصلی این مطالعه از دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه مانش در استرالیا اظهار داشت که این کار راهی نوین برای طراحی مواد برای نمک زدایی آب به روشی پیشرفته به روی آنها گشوده است.
پروفسور وانگ اظهار داشت: از پروسه نمک زدایی یا شیرین کردن آب برای رفع کمبود آب در سطح جهان استفاده شده است. ما طی این مطالعه از پروسه مذکور و با بهره گیری از نور خورشید برای تبدیل آب لب شور و آب دریا به آب شرب استفاده کردیم. نور خورشید فراوان ترین و تجدید پذیرترین منبع انرژی روی زمین است. هدف ما توسعه یک پروسه نمک زدایی مبتنی بر استفاده از نور خورشید بود که یک چاره با صرفه و اقتصادی و سازگار با محیط زیست نیز است.
چارچوب های فلزی-آلی گروهی از ترکیبات متشکل از یون های فلزی است که یک ماده بلوری را تشکیل می دهد. طی این مطالعه پژوهشگران یک چارچوب فلزی-آلی اختصاصی به نام PSP-MIL-۵۳ ایجاد کردند. پژوهشگران نشان دادند که PSP-MIL-۵۳ با مصرف انرژی پایین قادر به تولید ۱۳۹.۵ لیتر آب شیرین در هر کیلوگرم چارچوب فلزی-آلی در روز است.
پروفسور وانگ اظهار داشت: این مطالعه با موفقیت نشان داده است که چارچوب های فلزی-آلی دارای انرژی و ثبات خاصی در پروسه شیرین کردن آب هستند. این چارچوب های فلزی-آلی وابسته به تابش آفتاب بطور بالقوه می توانند ابزارهای کم مصرف و سازگار با محیط زیستی برای پروسه شیرین کردن آب و استخراج مواد معدنی باشند.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Sustainability" منتشر گردید.1399/05/21
14:12:40
5.0 از 5
2055
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , كیفیت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود