ساخت آجرهایی برای ساخت و ساز در ماه توسط هندی ها

ساخت آجرهایی برای ساخت و ساز در ماه توسط هندی ها

نیم قرن بعد از گام نهادن اولین انسان بر روی كره ماه، چندین شركت خصوصی از كشورهای مختلف اعلام نمودند كه قصد دارند پایگاه های دائمی را در سطح ماه ایجاد كنند اما بتازگی پژوهشگران هندی یك گام مهم در جهت ساخت و ساز در فضا برداشته اند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان سازمان پژوهش های فضایی هند(ISRO) و موسسه دانش هند(IISc) در مطالعه اخیر خود یک پروسه پایدار برای ساختن سازه های آجر مانند در ماه به وجود آورده اند.
طی این مطالعه پژوهشگران از علوم دو رشته مختلف زیست شناسی و مهندسی مکانیک برای ساختن این ساختارهای آجر مانند استفاده کردند.
دانشمندان نشان داده اند که رسوب کلسیت ناشی از خوردگی میکروبی(MICP) می تواند با بهره گیری از شبیه ساز خاک ماه(LSS) ساختارهای تلفیقی(آجرهای فضایی) ایجاد کند.
در این روش، خاک ماه استخراج و از باکتری و صمغ گوار برای محکم کردن خاک و ساخت این سازه ها استفاده می شود و سپس دانشمندان می توانند از این ساختارهای آجر مانند برای ایجاد سازه هایی در سطح ماه استفاده کنند.
بگفته پژوهشگران هزینه ارسال یک پوند(۴۵۳ گرم) مواد به فضا ۷۵۰ هزار روپیه( حدود ۱۰ هزار دلار) است. در صورتیکه در این پروسه جدید، پژوهشگران از اوره( که می تواند از ادرار انسان به دست آید ) و خاک ماه بعنوان مواد خام برای ساخت و ساز در سطح ماه استفاده می نمایند که این مساله هزینه را نیز می کاهد. به همین ترتیب در این روش آنها از کربن کمتری استفاده می نمایند و این خوب است چونکه آنها از صمغ گوار بجای بتن استفاده می نمایند. این روش همین طور می تواند برای ساختن آجرهای پایدار روی زمین مورد استفاده قرار گیرد.
"آلوک کومار"(Aloke Kumar)، استادیار گروه مهندسی مکانیک موسسه دانش هند اظهار داشت: برخی از ارگانیسم ها می توانند بوسیله مسیرهای متابولیکی مواد معدنی تولید کنند. یکی از باکتری ها به نام "Sporosarcina pasteurii" کریستال های کربنات کلسیم را بوسیله یک مسیر متابولیکی به نام چرخه اورئولتیک(ureolytic cycle) تولید می کند و طی آن از اوره و کلسیم استفاده می نماید تا این کریستال ها را به عنوان محصول فرعی تشکیل دهد.
برای ایجاد آجر، دانشمندان ابتدا باکتری ها را با یک شبیه ساز خاک ماه مخلوط کردند. در مرحله بعد، آنها اوره و کلسیم مورد نیاز را به همراه ماده استخراج شده از صمغ گوار به آن اضافه کردند. محصول نهایی بعد از چند روز به وجود آمد و دارای استواری و قدرت قابل توجهی بود.1399/05/26
23:51:30
5.0 از 5
1984
تگهای خبر: تولید , محقق , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان بی دانلود
beedownload بی دانلود