صفحات ضدخورشیدی در شب برق تولید خواهند كرد

صفحات ضدخورشیدی در شب برق تولید خواهند كرد

به گزارش بی دانلود تعدادی از پژوهشگران دانشگاه ˮاستنفوردˮ در حال استفاده از سرمایش تابشی برای تولید انرژی های تجدیدپذیر هستند و می گویند بزودی صفحات معروف به ˮضد خورشیدیˮ خواهند توانست در طول شب برق تولید كنند.


به گزارش بی دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سال قبل گزارشی در مورد یک تکنولوژی جدید که از اثرات خنک کننده تابشی برای تولید برق در شب استفاده می نماید، شنیدیم. حالا گروهی از دانشمندان ادعا می کنند که از این اثر برای ایجاد سلول های ضد خورشیدی بهره برده اند که می تواند ۱۲۰ برابر بیشتر از هر وسیله مشابه برق تولید نماید.
این فناوری به جای جذب نور خورشید و تبدیل آن به الکتریسیته در یک صفحه خورشیدی معمولی، برعکس کار می کند.
باآنکه در شب، گرمایی به پنل های خورشیدی نمی رسد، اما گرمای حاصل از تابش آفتاب در روز، در شب هنوز در آنها وجود دارد که می تواند برای تولید انرژی مورد استفاده قرار گیرد. گرمای درون یک صفحه خورشیدی داغ در شب، رو به آسمان ساطع می شود که نور مادون قرمز نامرئی تابش می کند.
اگر بخواهیم از پتانسیل آن استفاده نماییم، این اثر که خنک کننده تابشی نامیده می شود، می تواند بعنوان منبعی ارزان قیمت برای تأمین برق مورد نیاز در شب مورد استفاده قرار گیرد.
محققان دانشگاه استنفورد با استفاده از یک مدل ترمودینامیکی از یک مولد برق ترموالکتریک، یک مدل طراحی نموده اند که از نظر نظریه می تواند بدون احتیاج به منبع انرژی خارجی، ۲.۲ وات در هر متر مربع برق تولید نماید.
"لینگلینگ فن" مهندس برق دانشگاه استنفورد اظهار داشت: ما در تلاشیم تا روشنایی پایدار با کارایی بالا داشته باشیم که بتواند همگان را همچون آنهایی که در مناطق در حال توسعه و روستایی هستند، به دسترسی به منابع انرژی نوری و کم هزینه و قابل اطمینان برساند.
وی ادامه داد: یک منبع انرژی ماژولار می تواند در انواع مختلف برنامه ها مورد استفاده قرار گیرد و از آن برای تبدیل گرمای خودرو ها که تلف می شود به برق استفاده نماییم.
محققان ادعا می کنند که طراحی آنها می تواند ۱۲۰ برابر انرژی بیشتری نسبت به مدلهای مشابه تولید نماید و با عملکرد یک موتور گرما "کارنوت"(Carnot) -یک حد ترمودینامیکی نظری برای یک موتور کامل- قابل مقایسه است.
محققان می گویند: این نتیجه به صورت قابل توجهی بالاتر از نتایج قبلی است و به کاربرد بالقوه برداشت برق در شب اشاره دارد.
البته هنوز تا آماده شدن مدل فعلی جهت استفاده تجاری راه درازی باقی است. با این حال، با عنایت به مزایایی که این طرح می تواند در حوزه انرژی های تجدید پذیر به همراه آورد، این فناوری اساسا ارزش پرداختن دارد.1399/05/30
10:58:03
5.0 از 5
1899
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
beedownload بی دانلود